Ar pastebėjote potraukį tam tikriems maisto produktams? Vieni neįsivaizduoja gyvenimo be mėsos ar stiklinės šalto pieno, kitus labiau traukia saldumynai, o dar kiti su pasimėgavimu kerta  marinuotus agurkus. Nemanykite, kad potraukis atitinkamiems maisto produktams būdingas tik vaikams ar nėščioms moterims. Iš tikrųjų mūsų kūnas gali signalizuoti apie svarbių makroelementų ir maistinių medžiagų trūkumą, nurodyti paslėptų ligų buvimą.

Taigi, kokios jūsų skonio nuostatos? Mes „diagnozuojame“ mėgstamus produktus.

 

1.Nė dienos be pieno

Negalite gyventi be varškės ir pieno? Viskam yra paaiškinimas. Tikėtina, kad jūsų organizme trūksta kalcio, kuris yra būtinas ne tik raumenų ir kaulų stiprinimui, bet ir yra esminis smegenų funkcijos komponentas. Pienas gerai pašalina toksinus iš kepenų, padeda gaminti melatoniną, todėl jį mėgsta žmonės, kuriems sunku užmigti arba kurie valgo daug riebaus maisto. Jei sūris yra jūsų silpnybė, pasitikrinkite kraujospūdį ir kompensuokite magnio ir fosforo trūkumą organizme. Jums padės šie maisto produktai – brokoliai, riešutai, sezamo sėklos, ankštiniai augalai, bananai ir špinatai.

2.Trokštate jūros gėrybių

Ar esate visų rūšių žuvų ir žuvų mėgėjas, ar dažnai perkate midijas ir šukutes? Jei taip, tada jūsų organizmas nori pranešti apie jodo, chromo, fosforo ar omega-3 rūgščių trūkumą. Norėdami prisotinti savo kūną polinesočiaisiais riebalais ir tokoferoliais, dažniau valgykite jūrų lydekas, sardines ir lašišas. Vertingų antioksidantų ir oleino rūgšties šaltinių gausu linų sėmenyse, moliūgų sėklose, riešutuose, avokaduose, šviežiose alyvuogėse ir rapsų aliejuje. Galiausiai jodo ir chromo galima rasti jūros dumbliuose, persimonuose ir grikių košėse.

  1. Traukia prie marinuotų agurkų

Artimieji tikriausiai juokiasi iš jūsų dėl pernelyg didelio pomėgio viskam, kas sūru ir rūgštu – raugintiems kopūstams, sūdytiems baklažanams, marinuotiems agurkams, net garstyčioms ir krienams? Neskubėkite išsigąsti arba apsidžiaugti – jūs nesate nėščia, bet tikriausiai turite  urogenitalinės sistemos arba kurio nors lėtinio uždegimo problemų. Negaiškite laiko ir atlikite šlapimo tyrimą, taip pat atlikite pilvo ertmės ultragarso tyrimą bei pradėkite energingai stiprinti imunitetą. Kartais norisi druskos, nes vandens ir druskos pusiausvyra sutrinka dėl ilgos dietos, dėl skydliaukės problemų, dėl kalio ir magnio trūkumo. Gydykite uždegimą, pašalinkite stresą ir valgykite kuo daugiau daržovių, vaisių ir neskaldytų grūdų.

4.Norite rūkytos mėsos

Rūkytas sūris, žuvis, vengriškos dešros, saliamis – visuose šiuose maisto produktuose yra daug konservantų ir kancerogenų, kurie nuodija jūsų kūną ir padidina piktybinių navikų riziką. Kodėl šis skonis toks viliojantis? Kadangi organizme trūksta riebalų rūgščių, ypač alfa-linoleno rūgšties. Norėdami kompensuoti medžiagų trūkumą, nepakenkdami sveikatai, į racioną įtraukite daugiau žuvies ir jūros gėrybių, labiau sutelkite dėmesį į žalias daržoves ir salotas, riešutus, neskaldytus grūdus, taip pat neišskirkite natūralaus sviesto iš savo valgiaraščio.

5.Dažnai galvojate apie miltinius patiekalus

Priklausomybė nuo maisto, kuriame yra daug paprastųjų angliavandenių, rodo baltymų trūkumą. Pastarojo stygius nurodo mažą triptofano kiekį, kuris reguliuoja smegenų veiklą, padeda kontroliuoti emocijas ir veikia nuotaiką. Atsiranda užburtas ratas: nevalgote baltyminio maisto, dėl to sumažėja serotonino gamyba ir padidėja nerimas. Nusiraminate saldainiais ar sausainiais, tačiau tai  prie nieko gero neveda. Norėdami sustabdyti destruktyvų procesą, į savo racioną įtraukite riešutų, varškės, vištienos, kiaušinių ir bananų.

  1. Trokštate šokolado

Šokoladų manija rodo chromo ir magnio trūkumą, kurie turėtų reguliuoti centrinės nervų sistemos jaudrumą ir koreguoti cukraus kiekį kraujyje. Taip pat žmonės, kurie nuolat patiria įtampą, jaučia depresiją, hormoninį šoką (PMS, nėštumas, paauglystė), būna tarsi apsėsti šokoladų. Riešutai, daržovės ir vaisiai, avižiniai dribsniai, moliūgų sėklos, kopūstai ir petražolės padės sumažinti potraukį šiam skanėstui.  Jei sunku pakoreguoti mitybą, gerkite magnio papildų ir susitarkite su endokrinologu (diabeto simptomai dažnai pasireiškia nekontroliuojamu cukraus vartojimu ir dažnu noru šlapintis).

7.Nė dienos be kavos

Šis mūsų kasdienis „vaistas“ padeda atsikratyti mieguistumo, padidina dopamino kiekį ir suteikia žmogui energijos bei žvalumo. Problema ta, kad už psichologinės priklausomybės gali slypėti kas nors rimtesnio – geležies ir folio rūgšties trūkumas, pasireiškiantis lėtiniu nuovargiu, odos blyškumu, lūžinėjančiais nagais ir plaukais. Organizmo stimuliavimas kofeinu problemos neišspręs. Ką daryti? Pasitikrinkite, ar nėra mažakraujystės ir pabandykite praturtinti valgiaraštį geležies turinčiais maisto produktais – kepenimis, raudona mėsa, grikiais, lęšiais, šparagais, brokoliais, linų sėmenų aliejumi.

8.Traukia prie šaltų gėrimo ar ledo

Noras kramtyti ledą, gerti šaltus gėrimus ar čiulpti šaldytas daržoves ir vaisius taip pat yra mažakraujystės požymis. Patikrinkite hemoglobino kiekį, ypač jei dažnai sergate, trūksta jėgų, turite gerybinių gumbų ar kenčiate dėl skausmingų mėnesinių. Išeitis yra tokia pati, kaip aprašėme aukščiau – valgykite daugiau mėsos, špinatų ir brokolių, galbūt gėrimų preparatų, kuriuose yra geležies.

  1. Negalite ilgai išverti be mėsos

Ar esate pasirengę visus pasaulio saldumynus, daržoves ir vaisius iškeisti į mėsą? Nesuprantate vegetariško valgiaraščio ir negalite atsispirti keptai vištienai, dešroms ar troškiniui? Žmogaus kūnas visada žino, ko jam trūksta. Esant mėsos stygiui, aiškiai matomas B grupės vitaminų, seleno ir cinko trūkumas. Pasitikrinkite, ar nėra virškinimo trakto ligų, galbūt kažkas trukdo skrandžiui virškinti baltyminį maistą. Arba dėl sumažėjusio imuniteto reikia daugiau jėgų. Todėl pakraukite savo organizmą jūros gėrybėmis, ankštiniais augalais, lęšiais, špinatais, avokadomis, sėklomis ir augaliniu aliejumi. Tai ir ženklas, kad jums reikia  daugiau ne angliavandenių, o baltymų ir riebalų rūgščių.

  1. Norisi valgyti viską iš eilės

Padidėjęs apetitas, sukeliantis nekontroliuojamą besaikį valgymą, yra tikra antsvorio turinčių žmonių problema. Todėl pirmiausiai reikia išsiaiškinti, dėl kokios priežasties norisi dažnai ir daug  valgyti?  Gal užklupo vienatvė, liūdesys, netekote darbo, kankina praeities nuoskaudos, baimės, pervargimas, nemeilė sau? Tyrinėkite savo organizmą ir stebėkite jus valdančias emocijas. Tačiau neatmeskite skydliaukės problemų ar diabeto – gero specialisto konsultacija jums padės tai išsiaiškinti.

 

parengta pagal „Journal of human health“

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą