Harvardo aukštosios švietimo mokyklos mokslininkų grupė atliko tyrimą, norėdami išsiaiškinti, kas paauglius domina labiau – meilė ar seksas. „Mes skubame kalbėtis su vaikais, kad būtina  naudoti prezervatyvus ir kitas kontracepcijos priemones, bet visai nekalbame apie tai, kaip užmegzti sveikus tarpusavio santykius, kaip mylėti ir būti mylimam“, – sako Harvardo aukštosios švietimo mokyklos psichologas Dr. Richardas Weisbergas.

 

Sekso tema tarp jaunimo daugiau apipinta gandais, apkalbomis, o ne faktais

Tyrimui vadovavęs Richardas Weisbergas ir jo komanda nusprendė išsiaiškinti, ar seksas yra labai aktuali tema jaunuoliams, ypač tiems, kurie palieka savo tėvų namus ir pradeda studentišką gyvenimą universiteto miestelyje. Pasinaudodamas daugelio metų tyrimų duomenimis, įrašytais interviu ir neoficialiais pokalbiais, su paaugliais ir jų artimaisiais, Weisbergas padarė išvadą:

„Mes, mokslininkai, sunkiai dirbame teikdami tėvams patarimų, kaip paruošti savo vaikus mokyklai ir darbui. Bet mes beveik nieko nedarome, kad jie skatintų kurti brandžius, sveikus santykius. Ir tai yra blogai“.

Specialisto teigimu, jų tyrimas truko penkerius metus. Ir dabar žinantys atsakymą į klausimą: „Ką paaugliai iš tikrųjų galvoja apie seksą ir meilę?“ Ir yra dar vienas svarbus klausimas, kurį siūlo mokslininkai: „Kaip paruošti jaunus žmones meilei ir intymiems santykiams?“

Dr. Richardas Weisbergas pirmiausiai paneigė jaunatviško hyperseksualumo mitą. „Jūs manote, kad daugelis jaunų žmonių nuolat mylisi su kuo nors, ypač atsitiktinai. Tai yra tarp jų populiarus vienos nakties seksas? Galiu patikinti, kad gandai apie jaunatvišką hyperseksualumą yra perdėti. Dar  2008 metais  tyrimo metu respondentų – grupės studentų buvo paprašyta pasakyti, kurie, jų manymu, iš bendrakursių praėjusį savaitgalį turėjo lytinių santykių. Vaikinai manė, kad 80 proc. jų pažįstamų ar draugų galėjo turėti intymių santykių, bet iš tikrųjų paaiškėjo, kad tik 5 proc.“, – teigė R. Weisbergas. Anot jo, sekso tema tarp studentų yra apipinta daugiau apkalbomis, o ne faktais. Todėl susidaro įspūdis, kad studentams svarbiausiai yra seksas, o po to visi kiti dalykai.

Be to, Harvardo aukštosios švietimo mokyklos mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad dauguma žmonių domisi seksu tik savo santykių kontekste, kurie visiškai neturi nieko bendra su pažįstamų ir draugų palaikomais intymiais santykiais.

„Deja, mes, suaugusieji, vaidiname didelį vaidmenį skleidžiant ir stiprinant šį mitą. Sakyčiau, kad tos istorijos labiau domina suaugusiuosius, nei paauglius“, – komentavo R Weisbergas.

Jo tvirtinimu, iš tikrųjų jauni žmonės daug rečiau kreipiasi į tėvus, kitus suaugusiuosius patarimų ir nenori „iš širdies“ kalbėtis apie seksą ir santykius, nes mano, kad maža jų patirtis neatitinka stereotipo primestų įvaizdžių.

Anot psichologijos specialisto, yra dar vienas opus ir neišspręstas klausimas: kaip atskirti seksualinį priekabiavimą nuo prievartavimo? „Pakankamai didelis skaičius jaunų vyrų mano, kad draudžiama merginas tempti tik į tamsios alėjos gilumą ir jas prievartauti. Visa kita galima, – sako Weisbergas.- Daugelis vaikinų nesupranta, koks pavojingas ir žalingas gali būti seksualinis priekabiavimas ar priverstinis seksas“. Anot jo, tyrime buvo panaudota daugybė studenčių skundų dėl priekabiavimo, pateiktų mokslo įstaigų administracijai, bet nieko nebuvo padaryta, norint išspręsti problemą. „Na, juk tai vaikinai, jauni vyrai. Ką mes galime padaryti!“ – teisinosi administracijos vadovybė“, – sako mokslininkas.

 

Tėvai dažnai pamiršta arba apskritai nekalba su savo atžalomis meilės ir santykių temomis

„Įvairių formų seksualinis smurtas pats savaime yra baisus, verčiantis jaunus žmones kurti santykius, kuriuose moteris atlieka tarnaitės vaidmenį. Be to, mane nustebino tai, kiek nedaug tėvų su vaikais kalba apie abipusį sutikimą ir kaip išvengti seksualinio priekabiavimo iš savo pusės, – sako R Weisbergas. – Turime kuo aiškiau pasakyti vaikams, koks elgesys yra nepriimtinas, kokios yra tikrosios jo pasekmės  ir tik tokiu būdu dabartinė padėtis gali pasikeisti“.

Anot mokslininko, daugelio tėvų visiškai nedomina „rimti pokalbiai apie seksą“ su paaugliais vaikais. Dar blogiau, kad dažnai pamiršta arba apskritai nekalba su savo atžalomis meilės ir santykių temomis.

„Apie 70 proc. respondentų teigė, kad norėtų gauti daugiau patarimų, kaip užmegzti ir palaikyti darnius, emocinius santykius iš abiejų tėvų ir iš mokyklos programos. „Per tyrimą išsiaiškinome, kad daugybė jaunų žmonių meilę laiko svarbiu dalyku ir tai yra nuostabu, – sako R. Weisbergas.  -Kai jie kalba apie meilę, apie tai, ką reiškia mylėti, jų akys tiesiog pradeda kibirkščiuoti. To mes nesitikėjome iš „ištvirkusių“ paauglių  ir tai mus labai džiugina“.

Be to, Harvardo aukštosios švietimo mokyklos tyrėjai pataria tėvams pamąstyti ir apie kai kuriuos kitus dalykus, pavyzdžiui, kaip atskirti seksualinę trauką, įsimylėjimą ir meilę ir savo patirtį perduoti vaikams. „Labai pravartu būtų, jei tėvai paaiškintų  atžaloms, kodėl mums gali patikti vieni žmonės, o kitiems jie visai neįdomūs ar mažiau įdomūs, kodėl mums gali patikti žmonės, su kuriais užmezgami ir palaikomi nesveiki santykiai? Tai klausimai, į kuriuos net kai kurie suaugusieji nežino, ką atsakyti. Bet nepaisant to, turime nuoširdžiai pasikalbėti su savo vaikais. Tai yra pagrindinis mūsų visų indėlis į jų poreikį ir sugebėjimą mylėti bei būti mylimam. Ir tai yra viena  pagrindinių mūsų užduočių, – sakė tyrimo vadovas.

 

parengta pagal upworthy.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą