„Mama, aš – nėščia“ – rydama ašaras, drebančiu balsu prisipažįsta duktė moksleivė, kuri dar taip neseniai žaidė su lėlėmis, o dabar suaugusiųjų gyvenimas iškrėtė jai piktą pokštą. Net ir baisiausiame sapne bet kuri motina nenorėtų matyti savo dukters tokioje situacijoje.

Ji jau ne mergaitė, bet dar ir ne moteris

Bet pirmiausiai vertėtų paklausti savęs: ar kalbėjote kada nors su savo dukterimi apie tai, aiškinote, kas gali nutikti? Ko gero yra nemažai gimdytojų, kurie net nesužino apie jų dukteris ištikusią bėdą, kadangi joms, draugėms ar jų mamoms, pažįstamoms patariant ir padedant, atliekamas abortas ir viskas patyliukais praeina. Taigi, kaip apsaugoti savo atžalas nuo tokios problemos, kaip ankstyvasis nėštumas?  Pamėginkime išsiaiškinti.

Ne veltui sakoma, kad viskas gerai, kas laiku įvyksta. Ankstyvasis arba kaip jį dar vadina paaugliškas nėštumas laikomas, kai merginai yra 13-15 metų. Būtent to amžiaus mergaitės organizme įvyksta hormoniniai pokyčiai: kai ji jau ne mergaitė, bet dar ir ne moteris.

Europos šalyse paauglių nėštumas laikomas neplanuotu ir kaip pasekmė – 70 proc. atvejų baigiasi abortais. Ne vienas iš jų – vėlyvaisiais nėštumo mėnesiais , 15 proc. – persileidimais ir tik  15 proc. nepilnamečių gimdo. Kodėl dabar, aukštųjų technologijų amžiuje, gyvuoja ankstyvojo nėštumo problema?  Pagrindinė priežastis – nepakankamas  vaikų ir  paauglių lytinis ugdymas ir auklėjimas. Mažai kas rimtai susimąsto apie nesubrendusio organizmo nėštumo pasekmes. O jų nemažai.  Pagrindinė problema ta, kad  paaugliško amžiaus mergaitės ar merginos organizmas dar nėra pasiruošęs išnešioti kūdikį fiziškai. Tada paauglės išsigąsta, pasimeta, nežino kaip elgtis, dažna bijo prisipažinti mamai, todėl ieško gerų ir supratingų tetų, kaip atsikratyti nėštumo. Jei mergaitei atliekamas abortas, gydytojas turi ją įspėti, o ji suprasti, kad po to gali atsirasti problemų, susijusių su lytinėmis funkcijomis. Viena jų – tapti nevaisinga.

Tačiau jei vis dėlto mergina nuspręstų gimdyti, tai jos laukia labai rimtas išbandymas. Juk dar ne visai subrendusiame organizme prasidės įvairiausi pokyčiai, kurie darys įtaką ir vaisiaus vystymuisi. Mat nėščios moters organizmas pradeda kaupti medžiagas, reikalingas augančiam ir besivystančiam vaisiui: azotą (baltymų sintezei), riebalus ( kad galėtų formuotis vaisiaus audiniai, geležis (kraujo funkcijų palaikymui), kaliui ( širdies raumenų veiklai), magniui, kobaltui, variui ir taip toliau.  O visai tai – papildomas krūvis būsimos mamos organizmui. Be to, pastojus gerokai sustiprėja ir širdies kraujotakos veikla, o tai savo ruožtu, priverčia dirbti sustiprintu režimu kepenis ir inkstus.  Tam nepasiruošęs  organizmas paprasčiausiai gali nesusidoroti su tokia sudėtinga užduotimi – vaisiaus išnešiojimu ir sveiko kūdikio gimimu.

Jausdama nepriteklių namuose, gali pasukti lengviausiu keliu – imtis prostitucijos

Ne mažiau svarbu yra ir ankstyvojo nėštumo psichologinė problema. Sužinojus, kad „netyčia užkibo“  merginą apima siaubas, ji puola į isteriją, pradeda panikuoti. Juk įvyko staigus perėjimas iš  vaikystės į suaugusiųjų gyvenimą.  Psichologų tvirtinimu, tada joms atsiranda kaltės jausmas, pyksta ant viso pasaulio ir  nenori pripažinti, kas nutiko.  Tai ir priveda prie pavojingų pasekmių – abortų.

Kita vertus, pastojusiai paauglei nėra su kuo pasidalinti savo bėda ir išgyvenimais. Mamai bijo prisipažinti, todėl užsisklendžia savyje ir kenčia iš baimės, jaudulio ir nežinomybės.  Mergaitė susiduria su pirmu rimtu išbandymu savo gyvenime. Be to, priimti svarbų sprendimą reikia jai pačiai, kadangi būsimo vaiko tėvas nusiplauna iš karto ir kaip mat pradingsta.

Net ir labai plačių pažiūrų demokratinėje visuomenėje nėščios paauglės susiduria mažiausiai su pasmerkimu. Žinant, kad ankstyvas nėštumas dažniau būdingas mergaitėms, augančioms  socialinės rizikos, daugiavaikėse , asocialiose šeimose, kai tarp tėvų ir vaikų nėra normalių santykių. Jau nekalbant apie kokį nors auklėjimą. Be to, pastojusi mergaitė priversta  palikti mokyklą arba susilaukusi kūdikio, toliau mokytis, bet dažnai taip ir nebūna. O įgūdžių ir išsilavinimo stygius – viena didžiausių kliūčių, kad mergaitė ateityje sugebėtų savo galva savarankiškai priimti sprendimus ir sėkmingai susikurti savo gyvenimo sąlygas.  Kitaip tariant, iš esmės ji neturi galimybių susirasti  nei gero darbo, nei padaryti karjeros. Vadinasi, nuolat jausdama nepriteklių namuose, pinigų stygių, mergina gali pasukti lengviausiu keliu – imtis prostitucijos. Bejėgiškumas,  išeities nebuvimas gali pastūmėti ir į alkoholizmo bei narkotikų liūną. Tada dar neturėdamos ir 20 metų merginos vėl pastoja, o jų vaikai, suprantama, tampa niekam nereikalingi ir papildo  vaikų globos namus.

Lytinis ugdymas – tai ne nuobodūs ir žiovulį keliantys tėvų moralai savo vaikams

Taigi, ką turi žinoti paaugliai ir jų tėvai, norint išvengti ankstyvojo nėštumo? Aišku,  pirmiausiai reikia imtis prevencinių  priemonių. Bet jei tarp vaikų ir tėvų nebus abipusio pasitikėjimo ir palaikymo, mergaitė ar mergina su savo problemomis paliekama likimo valiai. Todėl reikia kalbėti su savo dukromis, neapeinant ir nevengiant vadinamųjų „draudžiamų“ temų.  Žinoma, berniukams taip pat reikalingas toks bendravimas ir aiškinimas. Ypač iš tėvo pusės. Aišku, galima duoti sūnui perskaityti reikiamą knygą ta tema, „pamesti“ paaugliams „tabletę nuo tėvų galvos skausmo“  – prezervatyvą ir tikėtis, kad ankstyvojo nėštumo problemos jūsų atžaloms negresia.

Bet dabartiniai paaugliai ir be tėvų žino, kad santykiaujant reikia naudoti prezervatyvus.  Lytinis ugdymas – tai ne nuobodūs, neįdomūs  ir žiovulį keliantys tėvų moralai savo vaikams, kuriuos jie praleidžia pro ausis. Paaugliai turi žinoti, kad keldami koją į suaugusių žmonių gyvenimą, jie turės išmokti priimti ne tik visai kitokio pobūdžio sprendimus, bet turės prisiimti atsakomybę ir atsakyti už pasekmes.

Anksti pradėjusi lytinį gyvenimą, paauglė turi atsakingai suprasti, kad ji gali pastoti. Ar ji tam pasiruošusi? Ar nori išnešioti ir pagimdyti kūdikį? Suprantama, to ji turi pirmiausiai paklausti savęs dar prieš pradėdama lytinius santykius. O jei mergina nepasirengusi nėštumui, vadinasi, ji turi pasirūpinti kontracepcijos priemonėmis. Štai tada ir turi ateiti į pagalbą tėvai, supažindinę  ir paaiškinę vaikams šio rimto klausimo pasekmes.

Be to, kiekviena mergaitė turi žinoti, kad prasidėjus pirmosioms menstruacijoms, ji jau gali pastoti. Beje, net per vieną vienintelį kartą lytiškai suartėjus.

 

šeimos gydytoja

Rasa Jomantienė

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą