Anksčiau visuomenėje buvo susiklostęs stereotipas, kad tėvas yra svarbesnis berniukui, o mama – mergaitei. Tačiau psichologai priėjo prie išvados, kad abiejų lyčių vaikams tiek mama, tiek tėtis yra vienodai svarbūs. Kitaip tariant, motinos indėlis nėra svarbiausias dukrai, kad ji būtų teisingai auklėjama. Mergaitės auklėjimas bus visavertis tik dalyvaujant jos motinai ir tėvui.

 

Sutuoktiniai neturėtų rodyti savo pykčio, nepasitenkinimo vaiko akivaizdoje

Šį kartą apie tai, kodėl tėvo vaidmuo auginant dukterį yra svarbus?

Merginos santykiai su priešinga lytimi daugiausiai priklauso nuo to, kokius santykius ji turėjo su savo tėčiu. Žinoma, niekas neneigia, kad tėvas yra pavyzdys, koks turi būti vyras, kaip jis turi elgtis su moterimis, ką jis gali padaryti ir ko ne.

Bet tėčio savybės taip pat lemia užaugusios dukters reikalavimus jos būsimam partneriui. Jei šalia dukros buvo atsakingas, rūpestingas ir mylintis tėvas, tai ji to paties tikėsis ir iš savo partnerio ateityje. Jei tėvas neskyrė jokio dėmesio dukrai, buvo abejingas, grubus, turėjęs žalingų įpročių, tai greičiausiai, pripratusi prie tokių nepavyzdingų santykių, mergina dairysis panašaus partnerio.

Jei dukrai trūko ar visiškai nepatyrė tėviškos meilės, tikėtina, kad ji pradės susitikinėti su vaikinais anksčiau, ieškodama šios meilės kažkur šone arba ateityje susitikinės su gerokai vyresniu už save vyru, ieškodama jame tėviškos meilės.

Bet kaip vyras gali būti geras tėvas? Kaip jis gali ir turi parodyti dukrai, kad myli ją? Apskritai,  koks tėvas turėtų būti savo dukrai?!

Pirmiausiai tėvas turėtų žavėtis žmona, savo dukters motina. Tai labai svarbu! Tėtis ne tik turėtų grožėtis mama, bet ir elgtis su ja pagarbiai. Taip mergaitė matys teisingą šeimos santykių modelį ir turės labai gerą pavyzdį. O po to savo santykiuose to paties paprašys ir savo vyro. Sutuoktinis turėtų nuolat sakyti žmonai komplimentus, pagirti ją, padėkoti, dovanoti dovanų ne tik per šventes. Tikriausiai konfliktai vyksta kiekvienoje šeimoje, tačiau sutuoktiniai neturėtų rodyti savo pykčio, nepasitenkinimo ar agresijos vaiko akivaizdoje. Jie turėtų aiškintis santykius, kai dukros nėra. Pabandykite ieškoti kompromisų bet kokiu ginčytinu klausimu, tada ir jūsų dukra taip pat išmoks „išlyginti aštrius kampus“.

 

Nenustatykite ir nepažeiskite dukters privatumo ribų

Geras tėvas niekada nekritikuoja savo dukters. Net ir tada, jei ji priaugo svorio, ne tokia graži kaip jos mama ar draugė, ne taip rengiasi, kaip labiau patinka tėčiui ir panašiai. Įsivaizduokite, kad esate geriausias dukros draugas ir tada tarp jūsų užsimegs pasitikėjimo santykiai. Tada mergaitė pasitikės tėčiu visais klausimais ir net pasidalins savo paslaptimis.

Kas kitas, jei ne tėvai turėtų padėti savo vaikams kai kuriose sudėtingose ir neįprastose situacijose? Jei mergina jausis už tėvo, kaip už akmeninės sienos, ji eis per gyvenimą iškelta galva, pasitikėdama savimi ir savo jėgomis. Tuo ne tik parodysite, kad esate pasiryžęs kovoti dėl dukters,  bet ir išmokysite dukrą savo pavyzdžiu pastovėti už save.

Niekada neslėpkite emocijų nuo savo vaiko, būkite atviri ir niekada nepamirškite, kad esate geriausi draugai. Taip pat turite parodyti dukrai, kad ji gali pasidalinti savo emocijomis ir jausmais su jumis, o jūs visada esate pasirengęs išklausyti ją, kad suprastumėte ir, galbūt, padėtumėte.

Nuo mažens reikia atsižvelgti į asmeninę dukros erdvę. Kiekvienam žmogui to reikia. Mergaitei turėtų būti suteikta galimybė pabūti vienai su savimi ir savo mintimis. Todėl patartina rasti „aukso viduriuką“, bet tuo pačiu būkite atviri pokalbiams. Gerbkite dukters nuomonę, nenustatykite ir nepažeiskite jos privatumo ribų.

Tikriausiai kas nors gali pasakyti, kad vyrai turėtų visa tai žinoti, bet jei to nedarys, tai ir neišmoks. Taip, taip, galima išmokti būti geru tėvu, juk vaikai taip pat savotiškai „auklėja“ tėvus. Galų gale geriausi dalykai kiekvieno žmogaus gyvenime ateina su patirtimi.

Jei pasinaudosite šiais patarimais, būsite santūrūs ir kantrūs (juk niekas neatšaukė paauglystės amžiaus), tada patys pamatysite, kaip jūsų santykiai su dukra keičiasi į gerąją pusę!

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą