Kuo daugiau šauksite ant vaikų, tuo sunkiau bus ko nors paprašyti jų be šauksmo. Archyvo nuotrauka

Dauguma tėvų žino, kad turėtų nustoti šaukti ant savo vaikų, bet neretai, patys to nesuvokdami, vėl ir vėl ima  rėkti ant jų.  Jei pradžioje rėkavimai ir padeda, vaikas paklūsta, bet ilgainiui jis nustos apskritai reaguoti. Ką  tada darote? Rėkiate garsiau ir ilgiau?

Akivaizdu, kad taip. Mūsų vaikai išmoko nepaklusti, kol pamato, kad tėvai ne juokais supyko. Todėl patartina atsikratyti šio įpročio ir sukurti sveikesnį. Be to, riksmas moko mūsų vaikus neklausyti. Ir kuo daugiau  šauksite ant jų, tuo sunkiau bus ko nors paprašyti jų be šauksmo.

Nustoti be jokio reikalo šaukti – nėra lengva, nes tai reiškia savo emocijų, ypač pykčio ir įniršio kontroliavimą.

 

  1. Rėkimas daro vaikus „kurčius“

Bet koks šaukimas ar rėkavimas, norint ką nors paaiškinti vaikams, bus nenaudingas, nes mūsų vaikų ausys tokiais atvejais automatiškai „užsikemša“. Pradėjus rėkti ant jų, nenori atidžiai ir dėmesingai klausytis, ir mokytis bei tobulėti. Tai gali būti pasiekiama tik  gražiuoju susitarus. Jei norite, kad vaikai taptų geresni, nešaukite ant jų.

Be to, rėkavimai yra atsakas į agresyvumą, o ne į įtikinimą gerai mokytis ar ką nors gero padaryti.  Galbūt vaikystėje atžalos dar neatsakys jums taip pat šaukdami, tačiau tik laiko klausimas, kada  jūs patys išgirsite pakeltą balsą.

  1. Rėkimas nepadeda valdyti emocijų

Žinia, tėvai yra savo vaikams elgesio pavyzdys. Praradę kontrolę ir rėkdami, tėvai moko juos, kaip agresyviai elgtis, išlieti pyktį ar priversti paauglius kaupti įniršį ir išlieti jį, praradus kontrolę, susidūrus su emocijų sprogimu. Jei nepakėlus tono paaiškinsite savo vaikams, susivaldysite, ramiai, atvirai kalbėsite apie emocijas namuose, jie išmoks adekvačiau reaguoti į pyktį.

Nors valdyti pyktį nėra lengva ir daugelio mūsų to niekada nemokė. Štai kodėl mums labai sunku susivaldyti ir nerėkti.

  1. Rėkimas gąsdina vaikus

Pirmiausia jie jaučia baimę, o paskui pyktį ir bejėgiškumą. Ar to mes norime? Žinoma, kad ne, nes mūsų tikslas yra, kad jie paklustų, mokytųsi, elgtųsi teisingai, gerbtų mus. Bet vien šaukdami ant jų, nepasieksime norimo efekto: pagarba įgyjama gerbiant kitą, kantrybe. Be to, mokymasis reikalauja laiko ir pastangų, o ar vaikai elgsis teisingai, labai daug priklausys nuo mūsų pačių elgesio.

  1. Riksmas atitolina nuo vaikų

Kaskart šaukdami ant jų,  atsiranda takoskyra, kuri vis didėja. Tuo pačiu prarandamas autoritetas, pagarba ir savitarpio supratimas. Dėl to atsiranda atstumas, šaltumas santykiuose, daugiau emocinio diskomforto.

  1. Kuo daugiau rėkia, tuo mažesnė savivertė

Linkę aprėkti savo atžalas tėvai, daro neigiamą poveikį jų savivertei. Vaikai, nematydami, kad tėvai didžiuotųsi jų pasiekimais ir pastangomis, jaučiasi tarsi nieko ir nepadarę, kad ir ką bedarytų. Be to, riksmai visada ištrina bet kokį teigiamą jausmą. Rėkavimai ištrina net labai retais atvejais pasakytus malonius žodžius vaiko ausiai, todėl vaikas prisimins tik tai, ką jis padarė neteisingai.

Kaip matote, priežastys, kodėl negalima rėkauti, auklėjant savo vaikus, yra pakankamai rimtos, nes jos daro įtaką jų ateičiai.

 

parengta pagal parents.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą