Vaikas grįžo iš mokyklos, o vienas tėvų paklausė: „Kaip tu?“. Ir nuoširdžiai nesupranta, jei vaikas, kažką numykęs po nosimi, nuėjo į savo kambarį. Kokius klausimus reikia užduoti vaikams, kad užsimegztų tarpusavio pasitikėjimas ir kad jie papasakotų, kaip praėjo jų diena.

Kuris tėvų šiandien nesiekia užmegzti pasitikėjimo santykių su savo vaikais? Visi norėtų, kad vaikas pasidalytų savo emocijomis apie pirmąjį bučinį, apie geriausius draugus, apie dienos įvykius. Kaip atsitinka, kad į klausimą „Kaip tu?“,  tėvai girdi: „Gerai“ ir viskas.

Taigi, kur slypi problema? Galvokime kartu! Neabejojame, kad jūs nuoširdžiai jaudinatės ir iš tikrųjų siekiate pasitikėjimo santykių.

***

Jei jūsų vaikai nepasako, kaip praėjo diena, nesidalija savo džiaugsmais ir vidine patirtimi, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  1. Klausimas skamba įsakmiai

Bet kuri mama  ar tėtis turi paklausti, kaip praėjo jų vaiko diena. Bet iš tikrųjų tokiu būdu norima  sumažinti nerimą ar užsidėti sau varnelę: pasielgiau teisingai.

Dažniausiai tada, kai yra labai pavargę, neišsimiegoję ar dar kas nors nemalonaus nutikę, tėvų klausimas gali nuskambėti įsakmiai ir reikalaujančiai. Bet vaikas tikrai pajus, kad taip klausinėjant,  nebuvo jokio tėvų rūpesčio ar nuoširdaus dėmesio.

  1. Neužduoda klausimų, bet reikalauja atsakymų

„Kaip visada indai neišplauti“, „Tai ir vėl blogą pažymį gavai už testą?“, „Vėlgi mokykloje nevalgei sriubos“ – tėvai patys nepajunta, kaip savo kategoriškais ir niekuo nepagrįstais teiginiais remia vaiką prie sienos. Ir palieka jam vienintelę išeitį – atsakyti kuo greičiau, kad mama  ar tėtis neturėtų prie ko kabintis.

  1. Pamokslauja dėl to, kas vyksta

„ Juk sakiau, kad perskaitytum knygą!“, Neklausei, gavai prastą pažymį“. „Na, taip, juk tu nieko neklausai!“ ir panašiai. Šios ir panašios tėvų frazės gali nutraukti visas pasitikėjimo gijas tarp jų ir vaikų. Tiesiog gimdytojai turėtų daugiau klausytis, suprasti, užjausti ir padėti rasti išeitį.

  1. Patys nieko nepasakoja

Tėvai neretai pamiršta rodyti pavyzdį ir papasakoti vaikams apie savo dieną. Norint sustiprinti tarpusavio emocinį ryšį, verta būtų papasakoti atžaloms, kaip įstrigote spūstyje, pamatėte baltą balandį, kaip sugedo autobusas! Bendravimas tai yra keitimasis informacija.

  1. Nuobodi klausimo formuluotė

Jei klausiate vaiko: „Kaip tavo reikalai?“ – logiška gauti tokio pat pobūdžio atsakymą: „Gerai“.

Tikėtina, ilgainiui daug kas pasikeistų, jei vaiko paklaustumėte: „Kas šiandien tau buvo įdomiausia?“, „Kas tavo geriausi draugai?“, „Kas šiandien įvyko įdomaus klasėje?“, „Kas tave suerzino?“, „Iš ko juokiatės?“ ir taip toliau.

Atminkite, kad tėvai turi kurti santykius su vaikais, o ne atvirkščiai. Todėl svarbu būti ir tyliu klausytoju, ir emocingu pasakotoju.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą