Reikia kalbėti apie sveikatą, kūną, seksą ir kontracepciją neatskiriant berniukų ir mergaičių. Tai būsimi partneriai, intymūs santykiai – jų būsima bendra atsakomybė. Archyvo nuotrauka

Vaikų ir paauglių seksualinio ugdymo mokyklose ir knygų pagalba tema madinga, opi, tačiau daugumai vis tiek nepatogu to klausti, o kai kuriems visiškai nepriimtina. Tuo pačiu metu seksas yra žmogaus gyvenimo dalis. Tačiau lytinis švietimas yra svarbus, todėl ką galime pakeisti šiandien, kad mūsų vaikai ateityje išvengtų daugelio problemų.

 

Be pačių sekso klausimų, vaikai ir paaugliai domisi ir  savo kūnu, o jų tėvai – vaikų sveikatos klausimais. Todėl, atmesdami susitarimus, pakalbėkime apie tai, kas čia svarbu ir kodėl.

Vakarų mokyklose atsakymai į šiuos klausimus dažnai būna kategoriški. Daugelyje civilizuotų šalių vaikai pradinėse klasėse privalo žinoti visų kūno dalių pavadinimus, o nuo paauglystės mokyklose be priekaištų keliamos ir aptariamos seksualinės problemos.

Pas mus ši tema mokyklai nelaikoma svarbia, daugeliui visa tai gėdinga, purvina ir galvoja, kad visa tai  kažkaip išsispręs savaime. Argumentai „niekas su manimi apie tai nekalbėjo, o dabar turiu keturis vaikus ir viskas gerai“, „užaugome ir nieko“, „nereikia vaikų gadinti iš anksto“ ir taip toliau – prie nieko gero neprives.

Neseniai viename medicinos forume kilusios diskusijos apie lėšų rinkimo iniciatyvą išleisti knygą apie seksualinius dalykus paaugliams sukėlė tokį neigiamų gydytojų komentarų (žmonių, kurie keletą metų studijavo anatomiją ir praktikavo morguose), kad nekilo abejonių, kad esame giliai tabu temų visuomenė. Mums lytinis švietimas yra pasibaisėtinas  ir labai gėdingas.

Taigi, temos, kurios tikrai domina bet kurį paauglį.  Todėl  siūlome kiekvienam sąžiningai atsakyti: kam ir kada 12 metų ir vyresnis vaikas gali užduoti šiuos klausimus.

  1. Ar pats seksas ir kalbėjimas apie jį yra gėdingas?
  2. Kokio amžiaus yra protinga, natūralu ir saugu mylėtis?
  3. Kuo (ir ar yra) skirtumas tarp sekso iš meilės ir be meilės?
  4. Ar seksas yra bilietas į pilnametystę? Ar įmanoma užaugti be sekso? (Daugelis merginų ir vaikinų mano, kad norint pasijusti suaugusiu, šią problemą reikia greitai išspręsti).
  5. Ar prasminga išlaikyti nekaltybę iki vestuvių ir dėl ko?
  6. Kas yra masturbacija medicininiu ir psichologiniu požiūriu? Ar tai gėdinga, ar tai turi pasekmių?
  7. Kas yra higiena ir kaip tinkamai prižiūrėti savo kūną?
  8. Kas yra berniukų ir mergaičių brendimas. Kada tai prasideda ir kaip pasireiškia?
  9. Kas yra seksas už santuokos ribų, kaip su juo elgtis?
  10. Berniukų ir mergaičių apsaugos ir kontracepcijos metodai
  11. Kam reikalingi prezervatyvai, kur jų įsigyti, kiek kainuoja? Kokio amžiaus juos galima nusipirkti nesukeliant problemų ir nesulaukiant per daug dėmesio? (pavyzdžiui, prekybos centre, vietoj vaistinės ar prezervatyvų automato).
  12. Kada ir kokiais atvejais galima nenaudoti prezervatyvų.
  13. Kas yra lytiniu keliu plintančios ligos? Kuo jie skiriasi nuo urogenitalinės sistemos ligų? Kokie jų požymiai, gydymas ir pasekmės? Ir kaip visa tai susiję su reprodukcine funkcija?
  14. Ką daryti nėštumo ar užsikrėtimo atveju? Kur išvis galima skambinti, kaip pasakyti artimiesiems?
  15. Ką pasiimti su savimi į pirmą vizitą pas ginekologą ar urologą? Kam ruoštis ir ar verta ten vykti su vienu iš tėvų?
  16. Kas yra ŽIV, kaip anonimiškai pasitikrinti ir kaip apsisaugoti?
  17. Kas yra seksualinė prievarta ir ką turėtų daryti vaikas ar paauglys, pamatęs grėsmę, jei jam taip jau nutiko? O ką daryti, jei taip atsitiko šeimoje?
  18. Kodėl svarbu žinoti apie saugumą internete, kuris gali būti susijęs su intymiais reikalais? Kodėl neturėtumėte siųsti savo nuotraukų ar kalbėti apie tai internete? (Tai gali būti panaudota prieš priekabiavimą, šantažą ir visišką situacijos kontrolės praradimą).
  19. Kas yra tos pačios lyties seksas ir seksualinės mažumos: skaičiai, istorija, dabartinė pasaulio padėtis, teisės aktai (partnerystė, įvaikinimas, paveldėjimas ir panašiai).
  20. Kas gresia oficialiai abortų draudimo politikai (kriminaliniai abortai, padidėjęs moterų mirtingumas)?
  21. Kas yra abortas – kaip atrodo ši procedūra ir kokios gali būti pasekmės organizmui ir psichikai?
  22. Kodėl vėliau negalima atlikti aborto?
  23. Kokiais atvejais ir kaip (dalyvaujant ar sutikus vienam iš tėvų) atliekami abortai nepilnamečiams?
  24. Ar abortas gali būti kontracepcijos priemonė ir nepageidaujamo nėštumo problemos sprendimas? O gal tai kraštutinė ir nepageidautina išeitis iš tokio amžiaus padėties?
  25. Kada turėčiau pradėti reguliariai lankytis pas urologą ir ginekologą? Kaip vyksta priėmimas – savarankiškai ar dalyvaujant tėvams?
  26. Kuri literatūra (informacijos šaltiniai) tinka bendrai žmogaus fiziologijos idėjai tyrinėti?
  27. Atsitiktinis nėštumas ir nėštumas apskritai – kieno tai atsakomybė?
  28. Kaip pasakyti „ne“, kai esi priverstas pasimylėti, net jei tai draugas?

Tai toli gražu ne visas sąrašas. Į ką turėtų kreiptis dar vaikiškos sąmonės žmogus ir beveik suaugusio žmogaus kūnas? Kas turėtų padėti paaugliui su tuo susidoroti? Yra keletas variantų. Tai gali būti tėvai, autoritetingas suaugęs žmogus, draugai, internetas, knygos ir žurnalai, psichologas ar gydytojas, kur vaikas gali rasti savo kontaktus ir ar gali kreiptis pats.

Ar žinome, kiek suaugusiųjų šiandien yra patyrę seksualinę prievartą vaikystėje ar paauglystėje ir jau daugelį metų bando su ja susidoroti pasitelkdami psichoterapiją. Ir tik todėl, kad nežinojo, kad su jais to daryti negalima, negalėjo pasakyti „ne“. Jie nežinojo, į ką kreiptis pagalbos. Jie nesuprato savo kūno ribų ir kitų elgesio ribų.

Kiek suaugusių moterų visą gyvenimą kenčia nuo pirmojo aborto, padaryto iš kvailumo, nežinojimo ar baimės dėl šeimos ir ateities, pasekmių? Kiek žmonių užsikrėtė venerinėmis ligomis vien dėl to, kad prezervatyvus buvo gėda pirkti? Kiek vaikų gimsta ne meilėje, o todėl, kad jų jaunieji tėvai nebuvo susipažinę su kontracepcija, o paskui visą gyvenimą kaltina šiuos vaikus „sugadinus jiems gyvenimą“?

Kiek suaugusiųjų iš vadinamųjų seksualinių mažumų paauglystėje patyrė skausmingus savęs ir kitų priėmimo etapus? Kiek tokių atvejų baigėsi tragiškai?

Reikia kalbėti apie sveikatą, kūną, seksą ir kontracepciją neatskiriant berniukų ir mergaičių. Tai būsimi partneriai, intymūs santykiai – jų būsima bendra atsakomybė.

Ir svarbu žinoti, kas vyksta kito fiziologijoje ir kaip visa tai veikia žmogaus organizme. Tada galima išvengti daugybės problemų šeimoje ir santykiuose.

Tuo tarpu mums gėda apie tai kalbėti atvirai, o mūsų vaikai „google“ ieško atsakymų į visus jiems rūpimus klausimus.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą