Tėvai nuolat pateikia užklausas apie savo atžalas paieškos sistemose. Tai rodo nuoširdų tėvų rūpestį.  Bet paaugliams gali atrodyti, kad tėvai yra iš kitos planetos, jei juos domina įprasti,  kasdieniški ir savaime suprantami  paaugliams dalykai. Išsiaiškinkime, dėl ko tėvai labiausiai jaudinasi.

 

  1. Kodėl meluoja paauglys?

Labai keistas klausimas, nes beveik visi meluoja. Ir suaugusieji puikiai žino, kad yra, pavyzdžiui, melas į gera. Tačiau vis tiek kyla klausimas ir tai rodo, kad tarp tėvų ir jų vaikų nėra visiško pasitikėjimo.

  1. Kodėl paaugliai rūko?

Tėvai atsakymą į šį klausimą gauna taip: smegenų malonumų centras yra limbinėje sistemoje, kuri aktyviai vystosi paauglystėje. Būtent malonumų centras yra jautrus nikotino poveikiui. Tai paaiškina, kodėl būtent paauglystėje žmonės tampa priklausomi.

Bet tada kyla kitas klausimas: „Kodėl paaugliai pradeda rūkyti?“. Ir čia jau reikia, kad tėvai pirmiau pažvelgtų į savo žalingus įpročius ar paauglio kompaniją: paprastai tokia patirtis perimama iš artimos aplinkos ar vidinio rato.

  1. Kodėl paaugliams reikalingi kišenpinigiai?

Sutikite, labai keistas klausimas. Visiems jų visada reikia: užkandžiauti mokykloje, filmų peržiūrai ir iš tiesų svarbioms smulkmenoms, apie kurias nėra prasmės pranešti tėvams. Su amžiumi jūs pradedate suvokti pinigų vertę ir sužinoti, kaip juos tinkamai paskirstyti. Ir jei netyčia pamatėte šį savo tėvų klausimą „Google“ užklausų istorijoje, tada pasikalbėkite su jais apie šeimos biudžetą ir kartu apskaičiuokite galimas išlaidas ir nustatykite sumas, kurias jie gali jums suteikti tam tikrą laiką.

  1. Kodėl paaugliai bėga iš namų?

Jei po kivirčo su tėvais  vaiko emocijos pranoko, tai greičiausiai jis užtrenkė duris iš laiptinės pusės, o tėvai, dėl šios iškilusios problemos, kreipėsi pagalbos į internetą. Jie tikriausiai rado tokį atsakymą: „Paauglys bėga iš namų norėdamas dar kartą gauti patvirtinimą: „Aš esu pats vertingiausias dalykas, kurį turi mano tėvai“.

  1. Kodėl paaugliai nori meilės?

Pirma, bet kuris bet kokio amžiaus žmogus nori meilės. Antra, daugumą paauglių ypač veikia dėmesio trūkumas. Be to, šį amžių lydi didelis krūvis: hormonai, studijos, santykiai su visiškai skirtingais žmonėmis ir taip toliau. O kai kas nors nesiseka, tada norime dar daugiau palaikymo, kurį mums gali suteikti artimi draugai ir artimieji. Čia viskas tikrai paprasta.

  1. Kodėl paaugliai užsiima seksu?

Tai taip pat labai domina neramius tėvus. Jie turi argumentą: su mano vaiku to dar nebuvo. Tačiau tai nėra neginčijamas įrodymas, bet mes apie tai nekalbėsime. Buvo ar nebuvo, bet geriau dabar su vaiku kalbėtis tema, kaip saugiai ir abipusiai susitarti. Daugelis tėvų suprato, kad draudimas yra nenaudingas.

  1. Kodėl keikiasi paaugliai?

Į šį paklausimą tėvai taip pat nerastų nieko radikaliai naujo. Juk paauglių keiksmažodžiai, necenzūriniai žodžiai yra visiškai tokie patys, kaip ir suaugusiųjų. Žmonės nusikeikia netikėtai atsidūrus stresinėje situacijoje. Mat dėl streso žmogus tampa labiau pažeidžiamas psichologiškai. Štai kodėl automatiškai suveikia psichologinės gynybos mechanizmai.

Kita vertus,  padedant „tvirtiems“ žodžiams, galima įtikinamiau išreikšti požiūrį į tam tikrus įvykius, kurie mums sukelia stiprių emocijų. Taip pat svarbi paauglio aplinka: jei kiti sau leidžia tokias išraiškas, tai paauglys priima šią tendenciją.

  1. Kodėl paaugliai geria?

Taip, geriančių paauglių statistika gąsdina tėvus, tačiau užduoti tokį klausimą yra bent jau keista. Jie geria todėl, kad yra smagu ir todėl, kad tai daro daugelis suaugusių žmonių. Bet yra šio klausimo  svarbesnė pusė. Pavyzdžiui, paauglystėje vartojant alkoholį, kūnas negali normaliai formuotis ir jam teks sunkūs bandymai. Tačiau blogiau yra tai, kad būtent šiame amžiuje paauglys linkęs formuoti savo įpročius.

  1. Kodėl paaugliai susidomi subkultūromis?

„Dėl savęs identifikavimo ir savęs ieškojimo“, – atsakys paaugliai. Tik tai ne visada akivaizdu tėvams. Kartais jiems iš tikrųjų sunku suprasti ir priimti jau kokią … dvidešimtą šukuosenos versiją, kurią  jo atžala išmėgino.  Kartais jie nemato prasmės ir šiuolaikinėje muzikoje. Jei vieną dieną  tėvai paklaus jūsų, o ne „Google“, apie tai,  galite pasakyti, kad tokiu būdu ieškote bendraminčių ir jų palaikymo. Tėvams svarbiausia yra tai, kad niekas negrėstų ir nekenktų jų vaikams.

10.Kodėl paaugliai yra agresyvūs?

Kaip jau minėjome, būtent tuo metu paaugliams vystosi smegenys, o aktyviausiai – limbinė sistema. Ji atsakinga ne tik už malonumą, bet ir už emocijas. Priešingai, išsivysto prefrontalinė žievė, atsakinga už žmogaus savitvardą. Tačiau veikiant hormonams, limbinė sistema yra aktyvesnė, o smegenų regionas, atsakingas už savitvardą, negali, vaizdžiai kalbant, apsiginti. Štai kodėl paauglio emocijos ryškiau įsiplieskia, kai jis yra suirzęs. Geriausia būtų, kad tėvai tokiose situacijose tiesiog nereaguotų į agresiją.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą