Visi žinome, kad žmonės neturėtų vienas kito įžeisti, žeminti ar net žudyti siekdami pelno ar savo malonumui. Ir kiek bekalbėtume, kad turime daryti tik gerus darbus, bet gimsta psichologiškai nestabilūs moraliniai išsigimėliai, kenkiantys aplinkiniams.

Šį kartą – apie prievartautojus, kurių tikslas yra prievartauti moteris, jas įskaudinti ar morališkai pasityčioti. Bet kokiu atveju kiekvienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo užpuolimo, todėl mums tiesiog reikia žinoti pagrindines apsaugos priemones, padėsiančios pabėgti nuo prievartautojo.

 

Iš anksto pasiruoškite purškalą ir tiesiog laikykite jį rankose

Ko gero bet kuri mergina susidūrusi su prievartautoju, pirma mintis būtų kuo greičiau bėgti. Iš tikrųjų nereikia bėgti nuo prievartautojo, jei jis nesudaro tokios situacijos. Taip, taip, taip, dabar  sakysite puikiai suprantančios, kad negalima vaikščioti tamsiomis gatvėmis, o namo turite grįžti tik taksi. Tai tiesa, bet ne viskas. Kiekvieną minutę turite kontroliuoti savo būklę, ypač vakarėliuose ar naktiniuose klubuose: negerkite per daug, neikite į kitą kambarį su nepažįstamais žmonėmis ir nesitarkite, kad pirmasis sutiktas asmuo ar nauja pažįstama jus parveš namo.

Jei kuri nors situacija jums sukelia bent lašą abejonių, geriau jos atsisakyti. Pavyzdžiui, esate girdėjusi, kad merginą išprievartavo statybvietėje grupė vaikinų. Iškart kyla klausimas, ką ši mergina veikė viena su vaikinų kompanija statybvietėje? Ar ji pati nutarė pasivaikščioti tokioje vietoje, ar jie ją privertė jėga. Greičiausiai, kad mergina pati nutarė pasivaikščioti su jais ir tiesiog negalvojo apie pasekmes.  Todėl labai paprastas patarimas – nekurkite provokuojančių situacijų.

Pirmas dalykas, kurį turite padaryti – tai kontroliuoti savo emocijas. Kai tik žmogus jaučia pavojų, jį varžo baimė ir  dažnai šis jausmas neleidžia tinkamai ir pagrįstai pažvelgti į dalykus. Todėl akivaizdžios išsigelbėjimo priemonės ir negali ateiti į galvą. Taigi, pabandykite perimti situacijos kontrolę. Jei išgirdote žingsnius, artėjančius iš paskos ir  juo labiau savo šeštuoju pojūčiu pajutote, kad tai aiškiai nėra tiesiog šiaip sau praeivis, turite galimybę, kuri gali padėti jums pabėgti. Tai yra bėgti sukeliant kuo daugiau triukšmo ir rėkti.

Jei esate su aukštakulniais, nusiaukite batelius ir bėkite ten, kur yra žmonių ar viešą visuomeninę vietą. Tuo tarpu patariama šaukti ne „padėkite“, bet „gelbėkite, nusikaltėlis užpuolė“. Tai padės išmušti iš pusiausvyros tikėtiną prievartautoją. Jei netoliese pamatėte automobilį, nubėkite prie jo ir smokite jėga, signalizacija tikrai įsijungs ir po minutės pasirodys pasipiktinęs automobilio savininkas. O jei supratote, kad pabėgti nepavyks staigiai apsisukite ir garsiai pasakykite „labas“.

Kadangi prievartautojai dažniausiai puola iš nugaros, kad auka nematytų jo veido, jis greičiausiai pasimes ir sutriks, susidūręs su auka akis į akį.  Todėl geriausiai būtų pradėti garsiai, net labai garsiai su juo kalbėtis, paklausti ar  net pasakyti kokią nesąmonę.

Jei suprantate, kad kitos išeities nėra ir jums teks grįžti vienai tamsiu skersgatviu arba vėlai vakare, turite pagalvoti, kad galite susitikti prievartautoją. Pirmiausiai visada nešiokitės pipirų purškalą. Nors ekspertai sako, kad užpuolimo metu auka dažniausiai nesuspėja papurkšti nusikaltėliui į akis, bet mes padarysime protingiau. Iš anksto pasiruoškite purškalą ir tiesiog laikykite jį rankose. Taigi, jūs tikrai turėsite laiko jį panaudoti. Taip pat galite suvaidinti tarimą telefoninį pokalbį su vaikinu, todėl pridėjusi telefoną prie ausies garsiai kalbėkite: „Taip, aš jau netoli tavo namų. Ar jau išėjai manęs pasitikti? Gerai, tik paskubėk“. Taip galimam prievartautojui aiškiai parodysite, kad po minutės susitiksite su draugu.

 

Nemaldaukite pasigailėjimo, bet stenkitės sužlugdyti jo planus

Prievartautojų elgesį tiriantys psichologai įsitikinę, kad elgiasi pagal tam tikrą modelį ir tikisi iš aukos to paties elgesio: ašarų, malonės, pasipriešinimo. Visa tai jaudina iškrypėlius. Bet tai, kas neįtraukta į jų scenarijų, gali juos supainioti ir net atbaidyti. Todėl supratus, kad nepavyks išvengti pavojaus, turite elgtis neadekvačiai, nes sakoma: „akys bijo, bet rankos daro“. Dar geriau, jei užtektų drąsos pasakyti, kad sergate AIDS ir seniai norėjote jį perduoti kam nors. Bet kokiu atveju jūsų veiksmai turėtų atrodyti nuoširdūs, kitaip prievartautojas gali įtarti, kad kažkas yra ne taip. Jei jums pasiseks, pamėginkite vemti, kad sukeltumėte jo pasibjaurėjimą.

Atminkite, kad asmuo smurtą dažniausiai daro ne dėl seksualinio pasitenkinimo, o siekdamas patirti neribotos galios jausmą kito asmens atžvilgiu. Taigi jis bando kompensuoti savo trūkumus. Jis nori pamatyti jūsų akyse išgąstį ir baimę, todėl stenkitės išlikti ramios ir nedemonstruoti savo emocijų. Nors tai labai sunku, nemaldaukite jo pasigailėjimo, stenkitės sužlugdyti jo planus. Tai yra, nesielkite pagal jo scenarijų. Pasistenkite jį suklaidinti ir bėkite. Beje, jei esate tikintis asmuo, nepamirškite paprašyti savo angelo sargo, kad apsaugotų jus kelyje.

Bet atminkite, kad visi šie patarimai nesuteikia šimtaprocentinės garantijos, kad prievartautojas paliks jus ramybėje, tačiau verta išbandyti. Todėl plačiai atmerkite akis ir pažiūrėkite realiai į situaciją. Jei prievartautojas rodo per daug agresijos, tada geriau būti prievartaujamai nei būti sužalotai ar net prarasti gyvybę. Ir dar vienas dalykas: kiekvienas iš mūsų gali patekti į tokią situaciją, todėl nekaltinkite savęs dėl to, kas atsitiko. Bet negalvokite, kad galite elgtis lengvabūdiškai ir jums neiškils grėsmė. Ir visada atsiminkite, kad geriau užkirsti kelią situacijai, nei vėliau ją spręsti.

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą