Bet kurią problemą lengviau ir paprasčiau išvengti nei išspręsti. Patirtis rodo, kad dauguma vaikų niekada nebūtų sutikę pedofilų, jei jų tėvai su vaikais elgtųsi šiek tiek atidžiau. Kaip atpažinti asmenį, kuris nori pakenkti jūsų vaikui?

 

Pedofilus vienija kai kurie bendri bruožai

Manau, kad psichologai, nagrinėjantys šį klausimą, laikosi vieningos nuomonės: bet kuris iš jūsų gali sukurti sąlyginį pedofilo portretą.  Kaip bebūtų keista, bet mažiausią dėmesį reikia kreipti į tokio žmogaus išorę. Lombrozo teorija paprastai negali būti taikoma tokiems žmonėms: tarp jų yra nemažai malonių, patrauklių ir išvaizdžių žmonių. Tačiau juos vienija kai kurie bendri bruožai. Pedofilai stengiasi niekuo neišsiskirti iš minios – jie yra kuklūs, tylūs, dažnai beveik nepastebimi.

Kita vertus, jų  porceliano spalvos veido oda, neturinti nieko bendra su visiems žinomu kilmingu šviesumu, šiuo atveju taip yra dėl priklausomybės nuo kompiuterinių žaidimų ir pornografinių, įskaitant vaikus, vaizdo įrašų. Dėl tos pačios priežasties pedofilams  dažnai pablogėja regėjimas. Juk daugybę valandų praleidžia prie kompiuterio ir televizoriaus ekranų, žvalgydamiesi aukų. Be to, nemažai tokių iškrypėlių turi ir antsvorio problemų, nes valgo netinkamai –  bulvių traškučius, mėsainius ir geria saldžius gazuotus gėrimus. Mat nėra kada pasigaminti valgį, nes kaip apsėsti medžioja vaikus ir paauglius.

Galų gale pedofilai nenori tuoktis: jiems nereikia suaugusios moters, su kuria turėtų nuolat atlikti santuokinę prievolę. Ir juo labiau jiems nereikia būti savo pomėgių liudininku.

Tačiau neskubėkite  įtarti kiekvieną  sutiktą apkūnų, blyškaus veido akiniuotį. Visi išvardinti požymiai veikia tik išvien su jų atitinkamu elgesiu.

 

Reikia vengti ir tų, kurie fotografuoja kitų žmonių vaikus

Kokie ženklai turėtų įspėti tėvus dėl kito asmens elgesio ir įtarti jį pedofilija?

Visų pirma įtarimą kelia pašalinių žmonių dovanojamos bet kokios dovanos, nesvarbu, ar tai minkšti žaislai, saldainiai, lėlės ar mašinėlės. Pagalvokite apie tai, kodėl žmogus, kuris nėra nei jūsų artimas draugas, nei brolis, nei pusbrolis ar neduok, Dieve, jūsų vaiko krikštatėvis, nei dėdė (teta), nei senelis (močiutė)? Žinoma, šiuo atveju nekalbame apie tai, kai suaugusieji, eidami į svečius, kuriame yra vaikas ar vaikų, nešasi saldainių ar šokoladų. Bet jei kas nors susitinka su jūsų vaiku mokykloje ar kieme ir be jokios priežasties, nei iš šio, nei iš to ką nors jam dovanoja. Mažiausiai  bent jau keista.

Reikia vengti ir tų, kurie fotografuoja kitų žmonių vaikus. Pavyzdžiui, žaidimų aikštelėje ar mokyklos kieme. Dar blogiau – bet kokie fiziniai veiksmai, ypač jei jie turi bent menkiausią  seksualinę užuominą ar potekstę.  Jei suaugęs žmogus bando pabučiuoti jūsų vaiką (ypač jei tai nėra į skruostą ar kaktą ir juo labiau prieš jo valią), paglostyti, prispausti prie savęs – tai labai rimtas signalas. Galiausiai,  jei suaugęs žmogus visais būdais bando įtikinti vaiką aptarti intymias temas, tai taip pat gali sukelti įtarimą.

Dažnai pedofilai  priekabiauja prie vaikų ten, kur tėvai negali jų sekti ar kontroliuoti. Pavyzdžiui, mokykloje, žaidimų aikštelėje, kieme ar pakeliui į namus. Todėl nedvejodami  domėkitės, rinkite informaciją apie tai, kur, kaip ir su kuo jūsų vaikas praleidžia laiką. Žinoma, tai nereiškia, kad turėtumėte sekti paskui jį. Tačiau paklausti, kaip jis praleido dieną, su kuo jis kalbėjo ir apie ką jie kalbėjo – yra ne tik reikalinga, bet ir būtina.

 

Nebijokite persistengti , nes kaina, kurią gali tekti sumokėti, yra per didelė

Jei yra galimybė, pamėginkite, žinoma, kiek įmanoma subtiliau ir netrukdomai, pasikalbėti su jo mokytojais, klasės draugais ir draugais kieme.

Jei kažkas jums atrodo įtartina, nedelsdami imkitės priemonių: palydėkite pradinėse klasėse besimokantį sūnų ar dukrą į mokyklą ir gerai būtų, jei kas nors, kad ir senjorė kaimynė pasitiktų juos grįžtančius iš mokyklos, nes jūs tikriausiai tuo metu būsite darbe. Vos kilus mažiausiems įtarimams, skambinkite pavojaus varpais mokykloje, susisiekite su policija. Nebijokite persistengti ir, pavyzdžiui, kam nors pasirodyti juokingi – kaina, kurią gali tekti sumokėti, yra per didelė, jei jūsų baimės iš tikrųjų virstų realybe.

Nes tos baimės ar įtrimo objektu gali tapti ir mokytojas mokykloje, kurioje mokosi jūsų vaikas, ir netgi jūsų šeimos draugas.

Ne pro šalį būtų ir edukaciniai pokalbiai su pačiu vaiku. Jūsų užduotis būtų įtikinamai paaiškinti, kuo gali baigtis vaiko pažintis su įtartinais žmonėmis. Tiesa, turite elgtis atsargiai ir stengtis nereaguoti audringai. Mat galite įbauginti mažą žmogų taip, kuris vėliau, net ir būdamas suaugęs,  nebepasitikėtų žmonėmis.

Kol jūsų vaikas dar gana mažas, stenkitės nepalikti jo be priežiūros. Vaikai iki septynerių metų pasitiki visais suaugusiaisiais be išimties, todėl gali lengvai tapti pedofilų aukomis. Vėliau, kai vaikas paaugs, turėsite išmokti juo pasitikėti, bet, žinoma, vis tiek teks kontroliuoti ir patikrinti.

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą