Todėl labai svarbu žinoti: kad ir ką auka (nukentėjusysis) bedarytų, kad ir kaip ji elgtųsi (nei alkoholio vartojimas, nei vadinamieji provokuojantys drabužiai, nei laisvas elgesys, nei susitikimas su prievartautoju - tai nepateisina ir jis negali išvengti baudžiamosios atsakomybės! Archyvo nuotrauka

Norint apsisaugoti nuo seksualinio smurto ar jo išvengti, reikia įsidėmėti  šiuos tris pagrindinius dalykus.

 

  1. Reikia gebėti atpažinti situacijos rizikingumą seksualinio priekabiavimo / seksualinės prievartos požiūriu

Kartais gali būti sunku atpažinti seksualinį priekabiavimą. Pavyzdžiui, galite būti pamaloninti kieno nors seksualinio dėmesio ir nesuvokti, kad tai, kas vyksta, gali būti seksualinis priekabiavimas. Prievartautojai dažnai gana įgudę sukelti tokias aukos emocijas.

Kuo skiriasi seksualinis priekabiavimas ir flirtas? Priekabiavimo atveju vienas žmogus dominuoja kito atžvilgiu ir tai sukelia blogus jausmus, pasipriešinimą, pažeminimą ir baimę. Flirtas yra saugus ir abipusis bendravimas, kuriame nėra baimės. Flirtas kelia abiejų dalyvių savivertę, abu jaučiasi gerai. Svarbu mokėti atkreipti dėmesį į situacijų, kurios gali sukelti seksualinį smurtą, rizikingumą ir jų vengti. Pavyzdžiui, nereikėtų užmegzti kontaktų su nepažįstamais žmonėmis, sėsti į automobilį su nepažįstamais žmonėmis, važiuoti su neblaiviu vairuotoju ir panašiai.

  1. Būtina žinoti savo teises

Būtina teigiamo elgesio sąlyga yra žinių apie visuotines žmogaus teises, įskaitant seksualines teises (teisė būti savimi, žinoti savo norus ir jausmus, pasakyti „ne“, pasakyti „taip“, pasakyti „mano kūnas priklauso tik man“, pasikalbėti apie bėdas, sulaukti pagalbos). Smurtą patyręs asmuo neturėtų slėpti savo jausmų ar slėpti prievartos fakto.

  1. Stenkitės teisingai elgtis

Geriausias būdas išvengti seksualinės prievartos – bet kokią pavojingą situaciją paversti saugia ir kontroliuojama. Bet jei tai neįmanoma, turėtumėte kuo greičiau pasipriešinti. Neprivalote daryti to, ko nenorite. Pavyzdžiui, neturėtumėte eiti kartu į parką,  net jei jums grasina ar jaučiate kokių nors kitų baimių.

Įsidėmėkite, kad jūsų kūnas priklauso TIK JUMS ir niekas kitas – joks žmogus, jokia mama, tėvas, giminaitis ar draugas – neturi teisės į jį be jūsų savanoriško sutikimo!

Deja,  bet aukai ne visada pavyksta išvengti  seksualinio smurto, išprievartavimo, nes prievartautojas dažniausiai būna stipresnis fiziškai. Dažnai išprievartavimo auka nerodo jokių fizinio smurto požymių, nes auka jaučia, kad norint išvengti blogiausio, geriau nesipriešinti prievartautojui ir „atsiriboti nuo to, kas vyksta“.

Todėl labai svarbu žinoti: kad ir ką auka (nukentėjusysis) bedarytų, kad ir kaip ji elgtųsi (nei alkoholio vartojimas, nei vadinamieji provokuojantys drabužiai, nei laisvas elgesys, nei susitikimas su prievartautoju – tai nepateisina ir jis negali išvengti baudžiamosios atsakomybės!

Jei esate/buvote seksualinio smurto auka, labai svarbu pasakyti apie tai, kas nutiko. Tam žmogui, kuriuo pasitikite.  ir tada jau kartu kreiptis į policiją. Būtų gerai, jei  jau iš pat pradžių šalia būtų patikimas žmogus. Tai gali būti specialistas, pavyzdžiui, psichologas, jaunimo konsultantas, mama, teta ar šeimos gydytojas. Apie tai, kas atsitiko, reikia pirmiausiai prisipažinti sau – tam, kad išgydytumėte savo kūną ir sielą, kad vėl jaustumėtės saugūs.

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą