Tam tikra prasme man buvo garbė tapti donoru. Galima sakyti, kad jaučiausi ypatingas“, - sakė Chrisas Aggelesas

Christianas Aggelesas iš JAV, sergantis šizofrenija, turintis polinkį į savižudybę ir nusikalstamumą, nusprendė papildomai užsidirbti „dovanodamas“ spermą. Spermos banko anketoje jis prisistatė kaip atletiškas gražus vyras, turintis aukštą intelekto koeficientą. Jo apgavystė buvo atskleista tik po 14 metų. Per šį laiką jis apvaisino dešimtis moterų ir tapo biologiniu 36 vaikų tėvu. Bet kodėl visi  tikėjo  šiuo „genijumi“ ir jo melo pasekmės.

 

Anketoje šizofrenikas pabrėžė savo išorinį panašumą su aktoriumi Tomu Cruise‘u

2000 metais 23 metų Chrisas Aggelesas metė studijas ir nusprendė papildomai užsidirbti dovanodamas spermą. Jis dirbo vienoje kavinėje padavėju JAV, Džordžijos valstijoje, o laisvalaikiu mušė būgnus.

„Viena mergina perskaitė mano skelbimą studentų laikraštyje ir manė, kad esu puikus kandidatas. Tai buvo būdas užsidirbti pinigų. Man tai taip pat buvo galimybė gauti kažkokį stabilumą gyvenime. Tam tikra prasme man buvo garbė tapti donoru. Galima sakyti, kad jaučiausi ypatingas“, – sakė Chrisas Aggelesas

Jaunas vyras susisiekė su klinikos „Xytex“ spermos banku ir užpildė donorų anketą. Savo anketoje Agglesas nurodė, kad turi neuromokslų bakalauro diplomą, dirbtinio intelekto mokslų magistro laipsnį ir  neuroinžinerijos daktaro laipsnį.  Tada jis  atliko visus reikalingus tyrimus, kurioje parašė, kad yra visiškai sveikas, pažymėdamas tik tai, kad jo tėvas buvo daltonikas.

Klinikos „Xytex“ duomenų bazėje užfiksuotas personalo ir Aggeleso pokalbis. „Drįstu teigti, kad jūsų intelekto koeficientas yra daug didesnis nei vidutinis“, – sakė klinikos darbuotojas.

„Man malonu tai girdėti. Žinau, kad padedu žmonėms. Aš padedu susilaukti kūdikio ir tai yra geriausia dovana pasaulyje. Esu dėkingas, kad galiu tapti donoru“, – atsakė 23 metų Chrisas.

Bet Aggelesas nusprendė nutylėti, kad 1999 metais jis buvo paguldytas į psichiatrijos ligoninę su šizofrenijos diagnoze. Pirmuosius ligos požymius jis pastebėjo dar vidurinėje mokykloje. Pasak jo, prieš miegą jis girdėdavo balsus, kartojančius jo vardą.

Dabar amerikietis tvirtina, kad jis sirgo ne šizofrenija, o liga, vadinama šizofreniforminiu sutrikimu. Jis turi panašių simptomų, tačiau trunka ne ilgiau kaip šešis mėnesius. Nepaisant to, teismo dokumentuose nurodoma šizofrenijos arba šizoafektinės psichozės diagnozė.

„Biomaterial Aggeles“ buvo labai paklausi tarp klienčių dėl savo įspūdingos anketos, kur buvo pabrėžtas ir jo neįtikėtinas išorinis panašumas su aktoriumi Tomu Cruise‘u.

Jaunuolis pasirodė esąs aktyvus donoras, nes du kartus per savaitę aukojo spermą.

2005 metais  Aggelesas buvo nuteistas už vagystes. Jis pripažino savo kaltę ir aštuonis mėnesius praleido kalėjime. Jis taip pat buvo linkęs į savižudybę: 2014 metais jis nuėjo į šaudymo galeriją, kur paprašė išnuomoti pistoletą, norėdamas nusižudyti.

2014 metais „Xytex Corp“ darbuotojai netyčia atskleidė Aggeleso kontaktinius duomenis ir asmeninį paštą, kalbėdami su keliomis šeimomis, kurios pasinaudojo jo donoro sperma. Keli smalsūs klientai norėjo geriau pažinti biologinį savo vaiko tėvą ir pradėjo ieškoti informacijos apie jį internete.

Klientus apėmė siaubas , kai sužinojo, kad intelektualas ir poliglotas iš klausimyno yra šizofrenikas, turintis kalėjimo praeitį. Sužinoję tiesą, jie bijojo, kad jų vaikai iš savo tėvo gali paveldėti psichikos sutrikimus ir nusikalstamus polinkius.

Klinikai susisiekus su Aggelesu, jis patyrė nervų sutrikimą. Vyras dėl visko atgailavo, nuėjo į policijos skyrių ir prisipažino apgavęs spermos banko darbuotojus. Chrisas  klinikos nekaltino neteisėtu asmens duomenų atskleidimu.

 

36 vaikų biologinis tėvas savo vaikų su žmona nesusilaukė

Dabar Aggelesui 43 metai. Jis neteisėtai tapo biologiniu 36 vaikų tėvu. Vyras tikisi, kad šioje istorijoje dalyvaujančios šeimos ir vaikai galės rasti jėgų savyje jam atleisti. „Aš apgailestauju, kad išdaviau jų pasitikėjimą,  tai buvo niekšiškas poelgis ir aš tuo nesididžiuoju. Aš tikrai jaučiuosi siaubingai “, – dabar jis prisipažįsta.

Pranešama, kad Chrisas sukūrė šeimą, bet su žmona neturi savo vaikų. „Aš visada norėjau vaiko, bet abejoju, ar kada nors pavyks įgyvendinti šią svajonę, – apgailestavo Aggelesas.

Vyras svajoja, kad vieną dieną jo biologiniai vaikai supras, jog jis nenorėjo niekam pakenkti ir norės jį pamatyti. „Gal aš  ir nesusitiksiu su visais, bet bent jau su kai kuriais iš jų, –  šiais žodžiais jis išreiškė viltį.

Nuo 2016 metų nukentėjusios poros JAV, Jungtinėje Karalystėje ir Kanadoje pateikė keliolika ieškinių spermos bankui, kuris nepatikrino donoro biografijos. Šeimos kaltina kliniką dėl melagingos ne tik Aggeleso, bet ir kito donoro pateikimo. Kiekvienoje atskiroje teismo byloje teisėjų sprendimai buvo skirtingi.

Viena iš aukų, Wendy Norman, neslepia 2002 metais panaudojusi Aggeleso biomedžiagą. Ji prisimena, kaip pasirinko  savo būsimo kūdikio potencialų tėvą, perskaičiusi jo anketą. „Jo biografija man pasirodė labai įdomi. Tokia pomėgių įvairovė “, – prisipažino ji.

Priešais ją buvo 193 centimetrų ūgio sportinio sudėjimo vyro nuotrauka. Pagal aprašymą jis atrodė kaip Tomas Cruise‘as ir turėjo gana aukštą intelekto koeficientą – 160. Todėl Norman sprendimas apsistojo ties šiuo donoru, sėkmingai pastojo ir pagimdė sūnų, kurį ji pavadino Alexu. Ji neslėpė  biologinio tėvo nuo berniuko ir parodė donoro anketą klinikos svetainėje.

„Tai buvo priežastis man didžiuotis, nes nuėjau į svetainę ir pamačiau klausimyną, kuriame rašoma, kad mano tėvas turi šį keistai aukštą intelekto koeficientą, kad jis padarė tą, padarė aną, tiek daug visko pasiekė …“, – sakė savo interviu Alexas Normanas.

Wendy Norman ir jos sūnus negalėjo patikėti sužinoję, kas iš tikrųjų yra šis donoras. „Tai sudaužė mano širdį, – prisipažino moteris. „Iš pradžių tai sukrečia tave, o paskui tiesiog atsisakai tuo tikėti“, – pridūrė jos suaugęs sūnus.

Šeima nerimauja, kad Alexui taip pat gali būti diagnozuota paveldima šizofrenija. Pasak motinos, jis psichikos sutrikimais kenčia nuo pradinės mokyklos. „Jis gali mane pastumti, pradėti rėkti ar  mėtyti daiktus. Jis paliko plyšius sienose, išlaužė duris, išdaužė namuose veidrodžius ir langus, – prisimena mama. – Mano gyvenimas su juo buvo kaip tie amerikietiški kalneliai“.

Wendy Norman ir jos partnerė Janet  taip pat padavė į teismą spermos banką. 2017 metais lapkričio mėnesį partnerės pateikė ieškinį, kuriame kaltino kliniką „Xytex“ ir du jos darbuotojus sukčiavimu, aplaidumu, melaginga reklama iš neatsargumo, taip pat nekokybiškų prekių pardavimu ir įsipareigojimų garantijų pažeidimu. Bet „Xytex“  klinika atsisakė pripažinti kaltę. Spermos banko atstovai įsitikinę, kad klientės neturi pakankamo pagrindo laimėti teisme.

 

Apkaltino spermos banką, kad jis reklamavo nusikaltėlio, turinčio psichikos sutrikimų, anketą

Kieno pusėje yra teismas? Normanų pareiškimas pateko į Džordžijos Aukščiausiąjį Teismą. Bylos duomenimis, Alexui buvo nustatytas dėmesio deficito hiperaktyvumo sutrikimas ir genetinė kraujo liga, paveldėta iš tėvo. Be to, anksčiau jis buvo paguldytas į ligoninę dėl polinkio į savižudybę. Tai matydavo ir jo biologinis tėvas.

Wendy Norman apkaltino spermos banką, kad jis reklamavo nusikaltėlio, turinčio psichikos sutrikimų, profilį, prisistatydamas išsilavinusiu, sveiku ir talentingu spermos donoru. Teisėjai buvo palankūs klinikai „Xytex“, kai jos advokatas Tedas Lavenderis teigė, kad tėvai negali reikalauti žalos, nepaisant melagingos reklamos ir parduodamos biomedžiagos netinkamumo.

Kodėl ši byla negali būti traktuojama kaip įprastas sukčiavimo atvejis? Kodėl klientai neturi teisės reikalauti grąžinti pinigų?

Advokatas Lavenderis paaiškino, kad ieškovė nori ne tik susigrąžinti maždaug 1.600 JAV dolerius, sumokėtus už spermą, bet ir prašo atlyginti Alexo visą gyvenimą trunkančią žalą. Tačiau jų teiginys buvo aiškinamas taip, lyg pats gimimas būtų padaręs berniukui traumą.

Iš pradžių Džordžijos valstijos teisėjai atsisakė patenkinti ieškinį klinikai, remdamiesi 1990 metų byla, kuri buvo susijusi su tėvų ieškiniu akušerėms. Ieškovas teigė, kad gydytojai turėjo iš anksto diagnozuoti vaisiui Dauno sindromą, leidžiantį motinai nutraukti nėštumą.

Bylą nagrinėjęs pirmosios instancijos teismas ir Apeliacinis teismas ketino nagrinėti bylą, tačiau Aukščiausiasis Teismas padarė išvadą, kad neteisingas prašymas dėl gimimo nebuvo pagrįstas pagal Džordžijos įstatymus.

2020 metais rugsėjo 28 dieną Džordžijos apeliacinis teismas iš dalies apskundė Aukščiausiojo teismo sprendimą. Fultono apygardos teisėjas pripažino negaliojančiais visus Normanų reikalavimus, išskyrus vieną. Tvirtinimas, kad klinika pateikė melagingą informaciją apie savo prekes ir paslaugas, buvo priimtas toliau svarstyti.

Klinikos „Xytex“ vadovai ir toliau reikalauja, kad ieškinyje būtų iškeltas neteisėto gimimo klausimas, uždraustas pagal 1990 metų Džordžijos Aukščiausiojo Teismo sprendimą. Teisėjas Petersonas pabrėžė, kad teismo pozicija išlieka nepakitusi tais atvejais, kai asmens gimimas gali būti laikomas jo sužalojimu.

„Apeliacinės instancijos teismas neturėjo remtis šiuo precedentu visuose ieškinio reikalavimuose, nes kai kurie reikalavimai dėl žalos atlyginimo nebūtinai nurodo, kad gimdymas jam buvo trauma“,  – paaiškino Petersonas.

Normanų teismo posėdžiai tęsiasi.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą