Jei Vėžlys susiduria su konfliktu, jis tiesiog jo nepaiso. Užtat protingiausias požiūris į konfliktą yra neatsiejamas nuo Pelėdos. Archyvo nuotrauka

Žinia, būtų malonu kiekvieną dieną ateiti į darbą kaip į šventę! Tačiau realybė yra ta, kad konfliktai su kolegomis yra beveik neišvengiami. Kviečiame sužinoti, kokį vaidmenį konflikte dažniausiai atliekate jūs ir jūsų kolegos, ir nuspręsti, ką dėl to  galima padaryti.

 

Kiekvienas žmogus turi savo reakciją į konfliktus, tačiau yra ir tam tikrų modelių. Knygos „Human relations and your career“ („Žmonių santykiai ir tavo karjera“) autorius Davidas W. Johnsonas suskirsto visus žmones į penkis tipus, priklausomai nuo jų sugebėjimo reaguoti į problemines situacijas. Kiekvienas iš mūsų yra artimas vienam (daugiausiai – dviem) tipams ir dažniausiai nesąmoningai elgiamės pagal jame išdėstytą šabloną. Tačiau ar tai teisinga? Gal būt daug geriau būtų pasirinkti vieną ar kitą elgesio stilių, atsižvelgiant į situaciją. Ir yra iš ko rinktis!

 

Vėžlys

Jei Vėžlys susiduria su konfliktu, jis tiesiog jo nepaiso. Išoriškai tai pasireiškia taip: jei jis turi galimybę išeiti iš kambario ar kabineto, jis išeina, jei ne, atsisako diskutuoti konflikto tema. Tačiau dažniausiai tai lemia, kad Vėžlys negauna to, ko nori, o problema lieka neišspręsta. Tačiau kai kuriais atvejais šis Vėžlio metodas gali būti ir naudingas. Pavyzdžiui, kai svarstomas klausimas nėra svarbus. Tokioje situacijoje geriau patylėti ir palaikyti gerus santykius su kolega, nei įsitraukti į beprasmiškus ginčus, iš kurių jis vis tiek neišeis nugalėtoju. Tačiau net jei klausimas rimtas, geri ir šilti tarpusavio santykiai (ar bent jau neutralumas) su kolegomis yra daug svarbesni.  Taigi, net jei Vėžlio elgesys jums nepatinka, prieš pradėdami ginčytis, pagalvokite: ar konfliktas vertas to? Išvada paprasta: tokiose situacijoje geriau patylėti ir atidžiai klausytis, rinkti vertingą informaciją ir suteikti galimybę jiems išsakyti viską ką galvoja ar ką siūlo.

Pliušinis meškiukas

Jam svarbiausia, kad jis patiktų kitiems, todėl, kalbant apie konfliktus, Pliušinis meškiukas paprasčiausiai nusileidžia priešininkui. Dėl to Meškiukas dažniausiai pralaimi, o jo kolega jaučiasi pakylėtas ir pranašesnis.  Geriau nenaudoti tokio elgesio stiliaus, nebent tai yra neišvengiama, kitaip darbuotojai pamanys, kad jūs visiškai neturite savo nuomonės. Bet jei tikrai vertinate savo santykius su kolega arba visiškai nėra laiko ginčams, galite pasitelkti Pliušinio meškiuko elgesio modelį.

Ryklys

Šio tipo žmogus sprendžia konfliktus puldamas. Tuo pačiu metu Ryklys siekia vieno tikslo – bet kokiomis priemonėmis pasiekti norimą rezultatą. Todėl Ryklio elgesys dažnai būna agresyvus, jis gali griebtis žodinių išpuolių ar manipuliacijos.  Jei jums artimas Ryklio elgesio modelis, būkite atsargūs, kad netyčia nepakenktumėte sau. Agresyvų elgesį  galima pateisinti nebent tada, kai dėl situacijos reikia kažką nedelsiant nuspręsti, jei kolega, su kuriuo bendraujate, taip pat  naudoja Ryklio elgesio modelį. Arba kai paprasčiausiai neturite kito pasirinkimo, nes įtikinti oponentą, kad esate teisus, nepavyksta.

Lapė

Šio tipo žmogus visada stengiasi rasti kompromisą, net jei jo tikslai nepasiekiami. Lapės tikslas yra įsitikinti, kad po pokalbio kiekviena šalis liks patenkinta. Viena vertus, tai yra gerai, nes tai leidžia palaikyti normalius santykius su kitais, tačiau, kita vertus, kiekviena iš konflikto šalių turi paaukoti dalį savo interesų. Lapės strategija gali būti naudinga, jei jums ir jūsų kolegai reikia surasti kokį nors bendrą problemos sprendimo būdą, tačiau negalite vienas kito įtikinti. Pavyzdžiui, jei abu norite pailsėti tą pačią dieną, išeitis gali būti tokia: kad jūs padarytumėte pertrauką pirmoje dienos pusėje, o jis – antroje.

Pelėda

Protingiausias požiūris į konfliktą yra neatsiejamas nuo Pelėdos. Ji mieliau vertina konfliktą kaip problemos sprendimo būdą ir mano, kad ginčo dalyviai turėtų bendrai ir atvirai aptarti problemą ir būtinai parengti bendrą nuomonę. Kartu būtina sąlyga yra pagarbus požiūris į vienas kito pozicijas. Tai skamba  kiek idealistiškai, nes realiame gyvenime ne visada pavyksta palaikyti geranorišką požiūrį į kolegą ir pagarbą jo nuomonei, ginčijantis su juo. Tačiau tose situacijose, kai neeikvojate  daug laiko ir pastangų,  norėdami išspręsti konfliktinę situaciją, Pelėdos elgesio modelis, galima sakyti, yra kone tobulas. Pavyzdžiui, jei konfliktuojate su senu draugu.

Galų gale, nesvarbu, kokį elgesio modelį pasirinksite – atminkite, kad konflikto įkarštyje neturėtumėte pereiti į asmeniškumus ir imtis neapgalvotų veiksmų. Prieš  ką nors sakydami ar nieko nedarydami, pasverkite teigiamas ir neigiamas pasekmes. Ir tik tada imkitės veiksmų.

 

Dabar įvertinkite žodžiais „taip“ arba „ne“, kaip šie elgesio modeliai tinka jūsų asmenybei.

1.Aš dažnai aptariu savo darbą su draugais ir kolegomis, kad jie pamatytų visus mano nuomonės privalumus.

2.Visada stengiuosi rasti kompromisą diskusijų metu.

3.Stengiuosi daryti tai, ko kiti iš manęs tikisi.

4.Kartu su kolegomis išanalizuoju visą turimą informaciją, kad galėčiau rasti visiems tinkantį sprendimą.

5.Gindamas ar laikydamasis savo nuomonės, išlieku tvirtas ir ryžtingas.

6.Nemėgstu išsiskirti, todėl savo pretenzijas kitiems stengiuosi pasilaikyti sau.

7.Aš visada išsakau problemos sprendimo būdus.

8.Aš leidžiuosi į kompromisus, norėdamas atrasti  geriausią problemos sprendimo būdą.

9.Dalinuosi svarbia informacija su kolegomis, kad galėtume kartu ieškoti sprendimo.

10.Aš nenorėčiau aptarinėti savo priimtų sprendimų su kitais.

11.Stengiuosi keistis atsižvelgdamas į kolegų ir artimųjų norus.

12.Aš visada stengiuosi, kad kolegų siūlymai būtų aptarti ir kartu rastume sprendimą.

13.Jei diskusija įstringa, visiems siūlau „vidurinį“ variantą ir pradedu jį ginti.

14.Aš visada klausau kolegų ar draugų patarimų.

  1. Vengiu konfliktų, todėl jei nesutiksiu su kito žmogaus nuomone, paprasčiausiai patylėsiu.

 

Dabar apskaičiuokite kiekvieno tipo rezultatą:

Jūs esate Vėžlio tipas, jei atsakėte „taip“ į 6, 10, 15 teiginius.

Pliušinis meškiukas: į 3, 11, 14 teiginius

Ryklys: į 1, 5, 7 teiginius

Lapė: į 2, 8, 13 teiginius

Pelėda: į 4, 9,12 teiginius.

Bet gali būti ir taip, kad priklausote dviem tipams. Pavyzdžiui, dalis teiginių tinka Ryklio ir Pelėdos elgesio modeliams.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą