Kito tyrimo duomenimis, santykiuose esantys žmonės dažniau svajoja su esamais ar buvusiais partneriais, o vienišiai – su nepažįstamais žmonėmis. Archyvo nuotrauka

Sapnų aiškintojų teigimu, erotinis sapnas apie viršininką gali reikšti norą sulaukti pripažinimo, o su buvusiu partneriu – ankstesnių santykių neįvertinimą. Ką dar tokie sapnai gali papasakoti apie mus ir kodėl išvis juos sapnuojame?

 

Gali būti neišgyventų emocijų atspindys

Naratyvinės psichoterapeutės Lenos Nizejenkos teigimu, erotinis sapnas nebūtinai apima seksą: tai gali būti bučiniai, glamonės, preliudija. Aiškaus atsakymo, kodėl atsiranda tokie sapnai, nėra, nors mokslininkai randa ryšį tarp seksualinių fantazijų dieną ir erotinių sapnų naktį.

Taigi, erotiniai sapnai ne visada tiesiogiai susiję su seksualiniu gyvenimu. Psichoterapeutė  pagrindine priežastimi vadina išorinio pasaulio įtaką: per dieną išgyventus įvykius, peržiūrėtą turinį. Be to, erotinis sapnas gali būti neišgyventų emocijų atspindys ir tarnauti kaip emocinis išlaisvinimas.

„Jei seksas padeda numalšinti nerimą ir atsipalaiduoti, tai erotinis miegas gali būti ženklas, kad psichika išgyvena įtemptą laikotarpį ir ieško atsipalaidavimo“, – aiškina ji.

Tuo tarpu Kinijos mokslininkai paprastai nustatė ryšį tarp sudėtingų santykių su tėvais ir erotinių sapnų suaugus. Eksperimento dalyviai, kurie vaikystėje patyrė tėvo prievartą, dažniau sapnavo tokius sapnus. Ko gero, ryšį lėmė tai, kad būtent šeimoje klojami vaiko seksualumo pamatai.

Kaip manote, kas dažniau sapnuoja erotinius sapnus? Beje, vyrai erotinius sapnus sapnuoja dažniau nei moterys. Be to, tokius sapnus dažniau  sapnuoja tie, kurie daugiau laiko fantazuoja apie seksą.

2017 metais mokslininkai atliko tyrimą tarp ištekėjusių moterų. Jie išsiaiškino, kad erotinius sapnus dažniau sapnuoja jaunos 20–29 metų moterys, taip pat turinčios aukštąjį išsilavinimą, daugiau seksualinių kontaktų ir orgazmų.

Ką gali byloti erotiniai sapnai? Sapnų siužetai ir herojai priklauso nuo lyties ir partnerio buvimo. Pavyzdžiui, ankstesnio tyrimo dalyviai dažniau svajojo bučiuoti savo vyrus pažįstamose vietose. Kito tyrimo duomenimis, santykiuose esantys žmonės dažniau svajoja su esamais ar buvusiais partneriais, o vienišiai – su nepažįstamais žmonėmis.

Erotinių sapnų, kaip ir bet kurio kito, aiškinimas yra labai individualus. Tačiau kai kuriuos modelius galima atskirti. Pavyzdžiui,  sapnuoti autoritetingą žmogų, gali reikšti norą sulaukti pripažinimo arba tapti jam lygiu.

Jei draugą ar giminaitį sapnuojate, galbūt tai yra noras užmegzti su juo ryšį. Šiuo atveju seksas sapne veikia kaip aukščiausias intymumo laipsnis. Intymumas su buvusiu partneriu gali reikšti ankstesnių santykių nepakankamumą. Tai ne visada susiję su tuo, kad jūsų jausmai vis dar gyvi. Galbūt tai tik užuomina, kad naujuose santykiuose tokių klaidų nereikėtų daryti.

 

Erotiniai sapnai padeda geriau suprasti save

„Sapnų interpretacijos yra nepatikimi šaltiniai, kuriuose neatsižvelgiama į individualią patirtį ir asmenybės bruožus. Kiekvienam žmogui sapnas, erotinis ar ne, turės savo reikšmę“, – pažymi psichoterapeutė Lena Nizejenko.

Sapnai yra unikalūs, tik jums būdingos nervinių ryšių sistemos darbas, o tai reiškia, kad ryšys tarp miego ir jo prasmės yra individualus. „Taigi, seksas su nepažįstamuoju sapne nebūtinai rodo ekstremalių išgyvenimų troškulį: interpretacija visada bus paremta asmeniniu kontekstu“, – sako Lena Nizejenko.

Kita vertus, erotiniai sapnai padeda geriau suprasti save. Jei dažnai sapnuojate erotinius sapnus, galite pabandyti nustatyti modelius. Norėdami tai padaryti, pradėkite dienoraštį, kuriame užsirašykite kiekvieną tokį sapną. Kai turėsite bent tris įrašus, pažiūrėkite, ką jie turi bendro. Galbūt per sapną kompensuojate intymumo trūkumą su partneriu arba sapnuose atsispindi paslėptos fantazijos. Lena Nizejenko pataria užduoti sau šiuos klausimus:

Ką aš dariau sapne?

Kaip reagavau?

Kokie įgūdžiai man buvo svarbūs būdraujant?

Kokias reakcijas, veiksmus, idėjas iš sapno norite priimti sau kaip tinkamas?

Kaip sapnai yra susiję su mano vertybėmis ir tikslais?

Taip pat nepamirškite atkreipti dėmesį į savo emocijas miego metu ir po jo. Nerimas ar džiaugsmas dėl to, ką matote, pasakys apie jus daugiau nei pats sapnas. Tačiau per daug nekreipkite dėmesio į interpretaciją.

Viskas, kas vyksta sapne, yra mūsų minčių, išgyvenimų, sielvarto ir džiaugsmo pasekmė. Nepaisyti ženklų neverta, tačiau taip pat pavojinga į juos per daug įsijausti “, – apibendrino psichoterapeutė.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą