Mes daug dažniau sapnuojame, kad krentame, o ne skrendame. Labai tikėtina, kad tokie sapnai yra susiję su staigiu neurotransmiterių (cheminių medžiagų, kuriomis impulsai perduodami iš vieno neurono į kitą) lygio smegenyse, pasikeitus miego fazei. Archyvo nuotrauka

Ar kada nors sapnavote, kad neišlaikėte egzamino ar nukritote iš aukščio? Tiesą sakant, dauguma žmonių periodiškai sapnuoja tuos pačius sapnus. Dalinamės penkiais dažniausiai pasitaikančiais sapnų siužetais ir galimais jų paaiškinimais, rašo verywellmind.com.

 

  1. Pulti, vytis

Anot psichologės Kelly Bulkeley, kuri specializuojasi tyrinėdama sapnus, tokius sapnus sapnuoja ir vyrai, ir moterys. Dažnai vaikystės košmarai asocijuojasi su išpuoliais ir gaudynėmis, kurios prisimenamos visam gyvenimui. Ką tai reiškia?

Užpuolikas gali būti mumyse paslėptos baimės atspindys arba troškimas, kurį nuslopina mūsų ego, kai pabundame.  Arba grėsmė sapne gali būti tikrojo pavojaus atspindys. Galiausiai tokie sapnai gali būti instinktų, paveldėtų iš primityvių protėvių, kurie visą laiką turėjo būti budrūs ir saugotis stambių plėšrūnų išpuolių, atgarsiai.

  1. Ugdymo įstaigos, mokytojai

Mūsų apklausoje daugiausia dalyvavo studentai, kuriems studijų problema buvo ypač aktuali (o merginoms  – labiau). Tokie sapnai būdingi ne tik dabar. Yra įrodymų, kad senovės Kinijoje panašius košmarus sapnuodavo tie, kurie ruošėsi valstybiniams egzaminams, nuo kurių priklausė visas tolesnis žmogaus likimas.

  1. Seksas

Atlikus apklausą, paaiškėjo, kad vyrai dažniau nei moterys sapnuoja erotinio pobūdžio sapnus.  Sunku pasakyti, ar šie skirtumai yra įgimti, ar jie atsiranda dėl auklėjimo ir visuomenės bei aplinkos įtakos.

Gali būti, kad kultūra slopina moterų seksualumą ir dėl to jos rečiau sapnuoja tokius sapnus.

Šiuolaikiniai tyrimai dar nėra pasirengę vienareikšmiškai atsakyti į šiuos klausimus. Galbūt tokiuose sapnuose išryškėja mūsų biologinis dauginimosi instinktas ir problemos, su kuriomis susiduriame bandydami tai įgyvendinti visuomenės keliamų moralinių apribojimų sąlygomis.

  1. Kristi

Mes daug dažniau sapnuojame, kad krentame, o ne skrendame. Labai tikėtina, kad tokie sapnai yra susiję su staigiu neurotransmiterių (cheminių medžiagų, kuriomis impulsai perduodami iš vieno neurono į kitą) lygio smegenyse, pasikeitus miego fazei.

Tačiau sapnai apie kritimą, be fiziologinių priežasčių, gali turėti ir simbolinę prasmę, atspindinčią drastiškus pokyčius, įprasto gyvenimo būdo sunaikinimą, netektis ir psichologines traumas. Retkarčiais tokiame sapne nuopuolis gali peraugti į pasaulinę katastrofą, apokalipsę, viso pasaulio žlugimą.

  1. Bandymas ką nors daryti

Kartais atrodo, kad miegantis protas užstringa apie ką nors galvodamas. Paprastai tai reiškia situacijas iš realaus gyvenimo, kurios sukelia stresą. Dažnai tuo pat metu patiriame nemalonius pojūčius: nepasitenkinimą, baimę, bejėgiškumo jausmą.

Tam gali būti fiziologinė priežastis – raumenų paralyžius, atsirandantis miego metu. Be to, toks sapnas  neretai atspindi giliai mūsų viduje slypinčią baimę patekti į užburtą ratą, iš kurio negalėsime išeiti, nepaisant visų mūsų pastangų. Ši baimė yra senovės graikų mito apie Sizifą esmė. Šiuolaikiniam žmogui tokį egzistencinio siaubo jausmą gali sukelti, pavyzdžiui, darbas, studijos, asmeniniai santykiai. Tuo tarpu budizmo požiūriu tokie sapnai gali būti vertinami kaip dvasinis apsireiškimas, parodantis tikrąją mūsų prisirišimų, kaip kančios šaltinio, esmę.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą