Pirmiausia rinkitės higienos reikmenis, kai prie prekystalių, kuriuose yra visos šios prekės, nėra nieko, tada galėsite pamažu didinti „žiūrovų skaičių“. Archyvo nuotrauka

Ar net susigėstate ir nemaloniai jaučiatės prie kasos, kai paduodate pardavėjai/ui tamponų ar įklotų pakuotę? Ir dar šalia stovi žmonės – ir žiūri į visa tai?!

 

Pirmiausia reikia suprasti, kad be šių pirkinių apsieiti gana sunku

Žinoma, jei įklotus eisite pirkti vėlų ir tamsią naktį, užsidėjusi juodą kaukę ar akinius, tai nieko gero iš to nebus. Be to, toks jūsų kuklumas turi priežastį, kuri gali trukdyti jums ne tik apsipirkti. Drovumas tokiose situacijose rodo savo kūno atmetimą. Paauglės merginos labai dažnai turi kompleksų dėl savo išvaizdos: vienoms atrodo, kad per stora, kartais per liekna, kartais aukšta, kartais žema.

Tėvai ir mokytojai gana dažnai kalba apie paauglystę, tačiau nedaugelis jų atkreipia dėmesį į kūno pokyčius. Vis labiau akcentuojamas elgesys, o tai lemia, kad susidūręs su kūno pokyčiais paauglys nesupranta, kaip priimti šiuos pokyčius savyje.

Puiku, jei galite apie tai pasikalbėti su mama! Mama galės papasakoti savo istoriją: kaip pasikeitė, kokių išgyvenimų patyrė… Mamos gali būti paprašyta nupirkti asmeninės higienos priemonių arba tai padaryti kartu. Jei tokio kontakto su mama nėra, tuomet apsipirkinėti galite pasiimti draugę.

Bet pirmiausiai turėtumėte „padirbėti“ priimdama save ir savo kūną. Siūlau pradėti nuo Jerry Bailey knygos „Mano kūnas keičiasi. Viskas, ką paaugliai nori žinoti ir apie ką tėvai gėdijasi kalbėti“.  Būtinai sportuokite: plaukiokite, šokite, treniruokitės. Su draugėmis galite eiti į šokius suaugusiųjų grupėse, taip bus lengviau adaptuotis. O jei nenorite niekur eiti, tada šokite namuose! Įjunkite muziką (geriausia Lotynų Amerikos – ji ritminga ir uždeganti) ir šokite, kad pajustumėte savo kūną. Žinia, sveikame kūne sveikas protas! Atminkite, kad pirkdamos asmens priežiūros reikmenis ar apatinius rūpinatės savo kūnu, todėl darykite tai su meile.

Pirmiausia reikia suprasti, kad be šių pirkinių apsieiti gana sunku. Taip, dabar daug ką galima nusipirkti internetu.  Žinoma, apie šiuos pirkinius galite paklausti  ir mamos, vyresnės sesers ar  draugės. Taip apsisaugosite nuo bereikalingo streso, tačiau tai ne problemos sprendimas, o pabėgimas nuo jos.

Todėl siūlau tokį variantą: pradžiai būtų gerai išsiaiškinti, ko bijote? Ar jums gėda prieš pardavėją? Ar jums gėda prieš kitus pirkėjus? Ar bijote, ką jie apie jus pagalvos? Kaip tai pasireiškia organizme? Ar jūs išraustate tokiais atvejais? Ar pradedate drebėti? Išpila šaltas prakaitas?

Galbūt problema yra šeimoje, kur įprasta nekalbėti apie tokius pokalbius ir pirkinius, laikant šią temą tabu. Bet tai įprasti kasdieniai  poreikiai! Ir jų nereikėtų gėdytis, kaip ir slogos – kam neatsitinka? Juk neišraustate kiekvieną kartą, kai gaunate „pavasarinių lašų“ nosiai, tiesa?

Taigi, kaip su tuo susitvarkyti? Išsiaiškinus priežastį (tarkime, paraustate ir prakaituojate, nes jaučiate gėdą), imkitės veiksmų. Kitą kartą atėjusi į parduotuvę pasakykite sau: „Dabar aš būsiu raudonesnė už pomidorą, o iš manęs išsilies trys litrai prakaito ir užtvindysiu čia visą parduotuvę!“ Jūsų užduotis nuvesti savo baimę iki absurdo ir juoktis jai į akis. Patikėkite, po dviejų ar trijų tokių kelionių jums nebus sunku užsukti į parduotuvę ir nusipirkti ko nors intymesnio!

 

Įklotų pirkimas yra toks pat normalus reiškinys, kaip duonos pirkimas

Visiškai normalu, kad esi drovi. Mums nėra įprasta puikuotis apatiniais, asmeninės higienos priemonėmis ir panašiai. Jums tokie dalykai gali pasirodyti neįprasti, nes anksčiau jų nenaudojote. Jų pirkimas sukelia gėdą, atrodo, kad visi į jus žiūri ir smerkia.

Svarbu suprasti, kad iš tikrųjų taip nėra. Įklotų ar kelnaičių pirkimas yra toks pat normalus reiškinys, kaip duonos ar pieno pirkimas. Visos moterys naudoja įklotus, tamponus ir dėvi apatinius. Ir tiesą sakant, mažai kas atkreipia dėmesį į tamponų pakuotę jūsų rankose.

Dažniau praktikuokite magišką mantrą „icho?“. Net jei kasininkas yra jaunas vaikinas ir jūs turite jam sumokėti už įklotus, kas atsitiks? Nieko! Sumokėsite už pirkinį ir daugiau jo nebematysite. Juk  per dieną per jį praeina tiek daugiau pirkėjų, kad jis nebekreipia dėmesio į „prasiskverbiantį“ produktą.

Jei pati perkate svarbias higienos priemones ir apatinius renkatės pati – tuo labiau reikėtų didžiuotis, nei gėdytis. Žinoma, tokiam nepatogumui yra priežastis. Greičiausiai artimieji jus vis dar laiko maža mergaite ir vengia diskutuoti apie intymią higieną.

Arba šeimoje nėra įprasta kalbėti apie apatinius ir intymius dalykus. Dažnai net žodis „kelnaitės“ ištariamas pašnibždomis, jau nekalbant apie įklotus ir panašiai. Čia nėra nieko blogo. Žinoma, nereikia šaukti dėl intymių dalykų, tačiau laikas nustoti gėdytis, nes visa tai teks pirkti dar daug  metų.

 

Drovumas ir nepatogumas laikui bėgant išnyks

Kaip įveikti tokią gėdą. Pradėkite nuo mažo. Lėtai plėskite „komforto zoną“ su mažiausia rizika. Pradėkite nuo parduotuvių, kuriose yra savitarnos kasos. Jos jau įrengtos beveik visuose prekybos centruose. Pirmiausia rinkitės higienos reikmenis, kai prie prekystalių, kuriuose yra visos šios prekės, nėra nieko, tada galėsite pamažu didinti „žiūrovų skaičių“. Ir patikėkite, šitie „žiūrovai“ šioje parduotuvėje užsiėmę savo reikalais ir jiems nesvarbu, ką jūs išsirinksite, kur ir kiek.

Kai šis etapas jau  taps lengvas ir tai įvyks tiesiogine prasme po 3–4 kartų, pradėkite eiti prie kasos su pardavėju. Darykite tai kaip  per naują žaidimo etapą, „naują lygį“. Tai gali būti nelengva, bet dalį įgūdžių jau baigėte, todėl čia viskas susitvarkys tarsi savaime. Drovumas ir nepatogumas laikui bėgant išnyks. Taip pat su pardavėju greitai įvaldysite kasos aparatą ir suprasite, kad niekas neturi tikslo jūsų smerkti ar užkabinti. Pardavėjas turi padėti nusipirkti, o jums tereikia išsirinkti prekes ir sumokėti. Ir nieko daugiau.

Na, o atskirai pakalbėkime apie specializuotas apatinio trikotažo parduotuves, kuriose dirba konsultantai, pardavėjai, kasininkės. Svarbiausia atsiminti, kad jų tikslas yra jums padėti, tai viskas. Pradedančiosioms galima tiesiog nueiti į skyrių ir apsidairyti, kas ten yra ir kiek. Antrą kartą užduotis yra nusipirkti tai, kas, jūsų manymu, yra mažiau intymi tame skyriuje. Galbūt tai nosinė ar pėdkelnės, ar kojinės. Išmokti tai padaryti  nesivaržant. Tai yra  bent 2-3 kartus.

Kitas žingsnis  būtų bendravimas akis į akį su konsultantu: įsiklausykite į jo patarimus, išsirinkite tai, kas jums tinka ir patinka, ir pirkite… Taip pamažu išmoksite pirkti savo higienos reikmenis, vis mažiau susigėdusi.

 

Psichologė Angelė Kazlauskienė

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą