Taip, šį skausmą patiria beveik visos merginos ir moterys, tačiau jis pasireiškia skirtingu intensyvumu. Nuo 45 iki 93 proc. vaisingo amžiaus moterų kenčia nuo dismenorėjos. Tuo pačiu metu nuo 3 iki 33 proc. jaučia stiprų skausmą, kuriam būdingi ir šie simptomai: aukšta temperatūra, vėmimas, galvos svaigimas. Kai kurios merginos negali dirbti 1-3 dienas. Archyvo nuotrauka

Per visą gyvenimą moteris patiria apie 450 mėnesinių ciklų, per kiekvieną iš jų netenka apie 60 ml kraujo. Be to, šis „malonumas“ nėra pigus: iš viso higienos prekėms ji išleidžia apie 4800 svarų sterlingų. Dažnai apie tokią statistiką ne tik nesusimąstome, bet ir nežinome to, kas akivaizdu apie savo kūną ir sveikatą. Ypač apie menstruacinį ciklą. „YouTube“ kanalas „Bright Side“ paneigia plačiai paplitusius mitus apie kritines dienas. Tikimės, kad tai padės atsikratyti stereotipų ir šiek tiek palengvins merginų bei moterų kasdienybę.

 

Pirmas mitas: negalima išsimaudyti

Kai kurios merginos atsisako turėti sau malonumą mirkti vonioje kritinėmis dienomis. Vienos  mano, kad karštas vanduo tik sustiprina kraujavimą, o kitos bijo užsikrėsti. Tačiau tuo metu merginos kūne žaizda nekraujuoja, o endometriumas tiesiog atsiskiria. Kita vertus, vanduo gali atsirasti tik pačioje makšties kanalo pradžioje (kaip ir likusioje ciklo dalyje) ir tiesiog nepateks toliau į gimdos kaklelį.

Šilta vonia menstruacijų metu gali būti naudinga. Karštas vanduo gerina kraujagyslių veiklą, atpalaiduoja lygiuosius raumenis ir malšina menstruacijų spazmus. Todėl tikėtina, kad po vandens procedūrų jausitės kur kas geriau. Žinoma, prieš tai reikėtų gerai išplauti vonią, o jei vis tiek neramu – naudoti tamponą.

Antras mitas: negalima plaukti baseine ar atvirame vandenyje

Dauguma merginų galvoja, kad tai tiesiog nehigieniška, tačiau klysta. Pirma, tamponas ar menstruacinė taurelė neleis nuotėkiui ir vandeniui patekti į vidų (įklotai neveiks, nes sušlaps). Antra, plaukimas, kaip ir mankšta, malšina skausmą.

Baseine makšties infekcija – taip pat mažai tikėtina. Remiantis statistika, per baseiną dažniausiai plinta virškinamojo trakto ligos, konjunktyvitas, odos ligos. Kad nesudirgintumėte gležnos odos, iškart po maudynių nusiprauskite po dušu ir persirenkite švariais apatiniais.

Trečias mitas: kartu gyvenančių merginų ciklai sinchronizuojasi

Žinoma gydytoja ginekologė Martha McClintock pirmą kartą apie tai parašė savo straipsnyje žurnale „Nature“ dar 1971 metais. Jos nuomone, draugėms, artimiesiems kritinės dienos ateina maždaug tuo pačiu metu. Priežastį ji pavadino ypatingais feromonais, kuriuos gamina moters kūnas.

Naujausi tyrimai paneigė ryšį tarp ciklų ir bendravimo dažnio, todėl suabejota McClintock skaičiavimais. Pasirodo, ji neatsižvelgė į kelis kartu veiksnius, o panašūs eksperimentai gavo skirtingus rezultatus. Iki šiol ciklų sinchronizavimas nebuvo patvirtintas mokslo bendruomenėje ir yra laikomas mitu.

Ketvirtas mitas: plaukų dažymą geriau atidėti

Priešingu atveju, spalva greitai nublunka, o plaukai atrodys netvarkingai. Interneto forumuose tai paaiškinama hormoninio fono svyravimais. Mokslininkai susidomėjo šia problema ir išsiaiškino, kad net jei menstruacijų metu plaukai yra šiek tiek kaprizingesni nei įprastai, tai neturi įtakos riebalų gamybai.

Eksperimentuotojų teigimu, nepaklusnūs plaukai yra netinkamos priežiūros arba genetinės polinkio pasekmė. Jiems antrina ir stilistai: plaukus dažyti galima tada, kai tau patogu.

Penktas mitas: svaigieji gėrimai gali sutrikdyti ciklą

Nėra vienareikšmės nuomonės šiuo klausimu – viskas priklauso nuo jo kiekio. Tačiau saiko nesilaikančios merginos yra linkusios į nereguliarias mėnesines, anovuliaciją ir amenorėją. Taip pat besaikis alkoholio vartojimas neigiamai veikia ne tik reprodukcinę sistemą, bet ir visą organizmą.

Jei kritinėmis dienomis norisi išgerti taurę vyno arba porą kokteilių vakarėlyje – tai nėra labai blogai. Tyrimai rodo, kad saikingas alkoholio vartojimas nesuardo ciklo fazių ir neturi neigiamos įtakos moters sveikatai.

Šeštas mitas: tatuiruotes, depiliaciją ir vizitą pas kosmetologą reikia atidėti

Kai kurie tatuiruočių meistrai įspėja savo klientes per menstruacijas nedaryti tatuiruočių, nes jos gali greitai išblukti. Kosmetologai taip pat nerekomenduoja daryti kai kurių procedūrų. Pavyzdžiui, botokso injekcijų. Tiesą sakant, piešinio kokybė, kaip ir procedūrų efektas, priklauso nuo meistro. Apsilankymo salone „šiomis“ dienomis nereikėtų vengti, tačiau atminkite: pojūčiai gali būti šiek tiek skausmingesni.

Septintas mitas: skausmą pilvo apačioje reikia ištverti

Taip, šį skausmą patiria beveik visos merginos ir moterys, tačiau jis pasireiškia skirtingu intensyvumu. Nuo 45 iki 93 proc. vaisingo amžiaus moterų kenčia nuo dismenorėjos. Tuo pačiu metu nuo 3 iki 33 proc. jaučia stiprų skausmą, kuriam būdingi ir šie simptomai: aukšta temperatūra, vėmimas, galvos svaigimas. Kai kurios merginos negali dirbti 1-3 dienas.

Jei dismenorėja trukdo gyventi visavertį gyvenimą, reikia kreiptis į ginekologą, kuris parinks gydymo kursą. Paprastai tai trunka 3 menstruacinius ciklus, o poveikis trunka 2-4 mėnesius. Po to skausmas grįžta, bet tampa ne toks ryškus.

Aštuntas mitas: negalima pastoti per mėnesines

Tai vienas iš labiausiai paplitusių mitų apie kritines dienas. Vaisingumas šiuo laikotarpiu tikrai yra minimalus, jo pikas būna likus 12-16 dienų iki kito ciklo. Nepamirškite, kad kai kurioms merginoms/moterims ciklas trunka ne 28 dienas, o 21 arba gali būti nereguliarus.

Tuo pačiu metu spermatozoidai išlaiko apvaisinimo galimybes moters organizme iki 5-7 dienų – dėl to vaisingas langas yra platesnis. Intymumas be apsaugos šiuo atveju gali sutapti su ovuliacijos periodu ir baigtis nėštumu.

Devintas mitas: ciklas priklauso nuo mėnulio fazių

Šis išankstinis nusistatymas atsirado senovėje, o šiuolaikiniai tyrimai neranda ryšio tarp mėnulio fazių ir menstruacijų pradžios datų. Šią išvadą visų pirma padarė analitikų komanda, ištyrusi 7,5 milijono ciklų. Paaiškinimas gana proziškas.

Mėnulio ciklas trunka 29,5 dienos, o vidutinis mėnesinių ciklas gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų. Be to, ciklo trukmė gali keistis visą moters gyvenimą. Fazė ir ciklas gali daugiau ar mažiau sutapti, jei ciklo trukmė yra 29-30 dienų, ir tai yra būtent toks sutapimas.

Dešimtas mitas: menstruacijų atidėjimas vartojant SGK yra pavojingas

Ko gero kiekviena mergina bent kartą norėjo „šias“ dienas atidėti savaitei ar dviem. Tačiau tai  nusprendžia tik kraštutiniais atvejais, manydamos, kad tai gali pakenkti organizmui. Mokslas įrodė, kad menstruacijų „praleidimas“ nesukelia pavojingų pasekmių. Tai teigia JAV Nacionalinio moterų sveikatos tinklo ekspertai. Tam tikrais atvejais tai netgi gali būti naudinga. Pavyzdžiui, kai moteris patiria sunkių dismenorėjos pasireiškimų. Žinoma, šis metodas neturėtų būti naudojamas visą laiką.

Gal ir jūs žinote kokius nors mitus apie menstruacijas? Rašykite komentaruose, o mes pasistengsime rasti jų paneigimą (ar patvirtinimą) tolesniuose straipsniuose.

“YouTube” vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą