Žinant, kad paauglių žinios apie seksualinę ir reprodukcinę sveikatą yra menkos visose amžiaus grupėse, todėl norime pasidalinti su  jais pagrindiniais seksualinės ir reprodukcinės sveikatos išsaugojimo principais.

 

  1. Merginos, nepasitikėkite tik savo partneriais, jei norite apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir lytiškai plintančių infekcijų. Įsigykite prezervatyvų ir visada turėkite su savimi. Rūpintis savo sveikata nėra gėda, o jei esate pasirengusios seksui, kodėl gi nepasirengus saugiam seksui?
  2. Vaikinai, net jei galvojate, kad esate sekso galiūnai, atminkite, kad naudojant prezervatyvus,  galima apsisaugoti ne tik nuo nepageidaujamo nėštumo. Prezervatyvas mechaniškai blokuoja kūno skysčių mainus, o tai reiškia, kad tai yra veiksmingiausias būdas  išvengti lytiniu keliu plintančių infekcijų ir užsikrėtimo.
  3. Dažnai, ypač vyrams, lytiniu keliu plintančios infekcijos pasireiškia be jokių akivaizdžių požymių. Todėl vaikinai ir merginos, palaikantys intymius santykius, maždaug kartą per pusmetį ar metus turi nueiti pas gydytoją apžiūrai ir išsitirti. Ankstyvas gydymas yra daug veiksmingesnis ir apsaugos jus ne tik nuo infekcijų, bet ir jų perėjimą į lėtines formas.
  4. Jei turėjote nesaugių lytinių santykių, būtinai pasitikrinkite dėl lytiniu keliu plintančių ligų. Tai turėtų būti padaryta praėjus maždaug savaitei po kontakto, nes iš karto nustatyti infekcijos buvimą neįmanoma. ŽIV testą reikia atlikti praėjus 2–3 mėnesiams po kontakto. Anksčiau žmogaus imunodeficito virusas gali nepasireikšti, net jei jo yra organizme.
  5. Jei intymiose kūno vietose atsiranda nemalonių pojūčių (niežėjimas, deginimas), išskyros, kvapai – tai galimos infekcijos požymiai. Todėl pasitikrinkite kuo skubiau. Kartojame – tai turėtų būti nuolat tikrinama ir be šių simptomų.
  6. Jei kuris nors iš poros turi „pasigavęs“ infekciją, greičiausiai užsikrėtė ir partneris ar partnerė. Todėl jis turi būti apie tai informuotas, kad šis asmuo taip pat atliktų tyrimus ir pradėtų gydymą. Jei gydomas tik vienas iš partnerių, tai nėra prasmės, nes jis vėl užsikrės nuo negydyto partnerio.
  7. Ypač įtariems žmonėms verta pranešti, kad lytinės infekcijos buvimas nebūtinai reiškia partnerio išdavystę. Pavyzdžiui, moterų bakterinę vaginozę sukelia mikroorganizmai, kurie organizme nuolatos būna saikingas kiekis. Susilpnėjus moters imunitetui, ji patiria pervargimą ar stresą, šių mikroorganizmų atsiranda per daug ir sutrinka normali mikroflora. Rezultatas – liga.

Todėl santykiuose svarbu išlaikyti pasitikėjimą ir atvirą bendravimą. Nebijokite imtis aktyvių priemonių savo seksualinei ir reprodukcinei sveikatai palaikyti – kreipkitės į gydytoją, pateikite  klausimus, aptarkite kontracepcijos priemones.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą