Net jei esate labai susijaudinę, nepamirškite būti atsargiais – seksas turi būti saugus. Tam padės vyriškas prezervatyvas: apsaugos nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų ir nepageidaujamo nėštumo. Archyvo nuotrauka

Atsakymas į šį klausimą nėra paprastas. Negalime apibendrinti visų moterų ir vyrų išgyvenimų. Faktas yra tas, kad seksualinio potraukio dinamika priklauso nuo daugybės veiksnių: nuo receptorių jautrumo dopaminui iki lyčių stereotipų. Troškimo stiprumą gali įtakoti genetiniai duomenys, sveikata, rutina ir gyvenimo būdas. Taip pat  savigarba, leistini ar ribojantys įsitikinimai apie seksą, kultūrinis kontekstas, teigiama ir neigiama patirtis ir panašiai.

 

Padeda sustiprinti seksualinės veiklos motyvaciją

Žmonės gali siekti seksualinio bendravimo dėl įvairių priežasčių: „išreikšti meilę“, „patraukti dėmesį“, „pagerinti nuotaiką“, „atsikratyti nerimo“, „kad neįžeistų partnerio“ ir panašiai. Arba, pavyzdžiui, žmonės, turintys baimę būti atstumti, gali demonstruoti aktyvesnį seksualinį elgesį. Bet ne todėl, kad tikrai turi noro, o todėl, kad nuolat nerimauja, jog partneris paliks ir jiems reikia nuolatinio patvirtinimo, kad jie yra mylimi ir geidžiami. Mano mintis yra ta, kad mes niekada nežinome, kas iš tikrųjų sukelia seksualinę motyvaciją (taip pat ir vyrams).

Teigiami seksualiniai išgyvenimai (priešingai nei neigiami) padeda sustiprinti seksualinės veiklos motyvaciją. Šią mintį iliustruosiu citata: „Aš ketinu siekti šio seksualinio tikslo dėl pasekmių, kurios, tikiuosi, iš to gali kilti“. Ir jei „teigiamos sekso pasekmės“ yra noro išreiškimo sąlyga, kartais gali kilti sunkumų:

  1. Daugelis moterų nepakankamai pažįsta save, kad galėtų pasakyti, ko nori;
  2. Kitos žino, bet sunkiai kalba apie seksą / bijo sprendimo, atstūmimo ir neigiamų reakcijų / gėdijasi / laikosi minties, kad partneris turėtų išsiaiškinti, kaip jai tai patinka;
  3. Dar kitos nuolat patiria nepatenkinamos patirties dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, neturi noro, bet vis tiek sutinka bijodama įžeisti savo partnerį / bijodama, kad jis apgaudinės arba paliks ją / dėl santuokinės pareigos ir panašiai. Ši strategija, deja, dažnai sukelia pasibjaurėjimo jausmą ir sumažėjusį libido;

Tai yra, iš tikrųjų yra daugybė moterų, kurių „sekso pasekmės“ nėra teigiamos. Ir bet kokia patirtis tuo pat metu yra mokomoji. Jei po kurio nors veiksmo moteris gauna ką nors gero, tada ji yra linkusi pakartoti šį veiksmą. Jei negauna to, ko tikėjosi arba gauna ką nors neigiamo, atitinkamai pradeda vengti šios patirties.

Jei moteris gyvena teigiamą seksualinį gyvenimą, dėl kurio ji gauna tik teigiamas pasekmes, tada jos seksualinio elgesio motyvacija bus ryškesnė. Tačiau norint gyventi teigiamą seksualinį gyvenimą, reikia mokėti ir žinoti daug dalykų. Pavyzdžiui, žinoti savo seksualines nuostatas;

mokėti juos perteikti savo partneriui be baimės, gėdos ar varžymosi; sugebėti jaustis atsipalaidavusiai ir pasitikinčiai savimi; gebėti susitelkti ties savo kūno pojūčiais (ir nepasiklysti mintyse apie terminus sekso metu – daugelio problema); turėti sveiką savigarbą ir teigiamą kūno įvaizdį (ir neužsiimti nuolatiniu savęs skenavimu, „kaip aš dabar atrodau“, „ar aš jam patinku“, „ar mano pilvas nekyšo“ ir panašiai); turėti santykius, kuriuose yra sveikas bendravimas tiek apskritai, tiek sekso tema.

Tai yra, norėdami turėti teigiamą seksualinį gyvenimą, kuris skatins libido, turite turėti bent teigiamą savęs įvaizdį ir teigiamą požiūrį į seksą ir savo seksualumą.

Tuo pačiu metu dėl neigiamų seksualinių išgyvenimų bet kuris žmogus gali susiformuoti neigiamas nuostatas ir baimes dėl seksualumo, o tai gali lemti apribojimus ir sumažėjusį troškimą.

Nors gyvename informacijos pasaulyje, apie seksą vis dar turime daug mitų ir stereotipų, kurie riboja seksualumą. Pavyzdžiui, „puikaus meilužio“, kuris „turėtų“ ateiti ir išnaudoti seksualinį potencialą, lūkesčiai neleidžia moterims pačioms ištirti savo pageidavimų. Verta įsidėmėti, kad jūsų seksualinių pageidavimų žinojimas ir gebėjimas juos perduoti yra pasitenkinimo teikiančios seksualinės patirties ir teigiamo pastiprinimo pagrindas.

 

Neigiamas kūno įvaizdis sumažina libido

Yra daug moterų, kurių potencialas neaiškus, nes jos niekada neišugdė savo seksualumo dėl įvairių ribojančių įsitikinimų apie seksą. Pavyzdžiui, kad „tikros moterys nenori sekso ir neinicijuoja sekso“ arba „moterys neturėtų mėgautis seksu“. Beje, pastarasis požiūris dažniausiai lemia kaltės jausmą dėl gauto malonumo ir, kaip galima numanyti, kaltė ir pasitenkinimas nelabai dera tarpusavyje. O pasitenkinimas yra dar vienas teigiamos seksualinės motyvacijos pagrindas.

Žalinga mintis, kad pagrindinė moters vertybė yra jos grožis, nusipelno atskiro aptarimo. Kiekvienas žmogus turi savo galvoje savo grožį, ir ši aplinka vaizduojama per žiniasklaidos priemones. Daugelio moterų problema yra ta, kad jos turi savo nepasiekiamą idealą savo galvose ir jaučia savo nepatrauklumą. Yra daug tyrimų, teigiančių, kad neigiamas kūno įvaizdis sumažina libido ir sunku patirti malonumą.

Neigiamas kūno vaizdas yra gana stiprus ribojantis veiksnys sekse. Pavyzdžiui, nuolat sukant galvą sekso metu dėl savo išvaizdos; problemų gvildenimas, susijęs su atsipalaidavimu seksualinės situacijos metu; seksualinis netikrumas; noras būti tobulai sekso metu; lytinių santykių vengimas, nes vadovaujantis perfekcionistiniais idealais emociškai labai brangu.

Kas galiausiai nutinka moterų seksualiniam potraukiui? Netgi iš tyrimų matome, kad moterys dažnai neįvertina savo seksualinės patirties. Kai moterys žino, kad jų atsakymus galima sutapatinti su jomis (tai yra, jos neatsako anonimiškai), jos praneša apie mažiau patirtų seksualinių išgyvenimų ir seksualinių minčių. Tuo pačiu metu, kai moterys žino, kad jų atsakymai yra anonimiški, jos praneša apie daugiau seksualinės patirties (dažniausiai lygiai kaip vyrai). Tai dar kartą pabrėžia didelį lyčių stereotipų ir ribojančių požiūrių į moters seksualumą vaidmenį.

Taigi, būtų neteisinga sakyti, kad moterys apskritai trauką patiria rečiau. Moterys, turinčios teigiamą požiūrį į seksą, turinčios sveikus santykius su savimi/savo kūnu/su partneriais, turinčios teigiamą seksualinę patirtį ir neturinčios reikšmingų ribojančių nuostatų, seksualinį malonumą patiria vidutiniškai dažniau.

Bet, kaip sakiau, neįmanoma apibendrinti visų moterų ir vyrų patirčių. Yra daugybė veiksnių, turinčių įtakos tiek vyrų, tiek moterų noro dinamikai. Ir dar vienas didelis klausimas, kokios motyvacijos dažniausiai laikosi vyrai, nes tai taip pat dažnai ne apie seksą, o apie emocijas, kurių niekaip kitaip neapdoroti (juk pas mus irgi daug lyčių stereotipų apie vyrus, pavyzdžiui, „berniukai“ neverkia“). Apskritai „grynos“ seksualinės motyvacijos atsekti neįmanoma, nes sekso motyvų yra labai daug.

 

Seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą