Stevenas D’Achille  jautėsi nepaprastai laimingas tėtė, sužinojęs, kad jo žmona Alexis pagimdė dukrelę Andrianą. Tačiau laimė truko neilgai. Praėjus penkioms su puse savaitės po dukrelės gimimo, jo 30 metų žmona nusižudė dėl pogimdyvinės depresijos sukeltos psichozės. „Pogimdyvinę depresiją reikia gydyti kaip vėžį“, – įsitikinęs vyras.

Stevenas jau trejus metus augina dukrelę vienas ir  palaiko moteris, kurios susiduria su tokiomis pat problemomis. Stevenas įkūrė  gimtajame Pitsburge perinatalinės psichikos sveikatos centrą ir labdaros fondą „Alexis Joy“.

 

Likus dviem savaitėms iki mirties, sutuoktiniai apsilankė pas septynis gydytojus

Stevenas D’Achille   su žmona Alexis gyveno Pitsburge, kur jie turėjo restorano verslą – valdė franšizę „Pizza Roma & Pomodoro“. Sutuoktiniai laukėsi mergytės ir net jau buvo išrinkę jai Andrianos vardą.

Gimdymas buvo sunkus. Kūdikis gimė apsivijęs virkštelę aplink kaklą. Gydytojai išgelbėjo mergytę, tačiau vos tragedija nesibaigęs gimdymas labai paveikė motiną ir ji skausmingai išgyveno.

„Po gimdymo Alexis galvojo, kad dėl jos kaltės Andriana galėjo žūti. Žmonai galvojo, kad tai dabar atsilieps mergytės sveikatai. Nerimas buvo toks stiprus, kad mano žmona visą laiką tik verkė ir beveik nieko nevalgė.  Išvien prasidėjo žindymo problemos, nes nebeliko pieno. O tai dar labiau prislėgė žmoną“, – sakė Stevenas.

Anot sutuoktinio, gydytojai jam aiškino, kad pogimdyvinė depresija – dėl po gimdymo atsiradusios prislėgtos nuotaikos ir patikino, kad viskas praeis savaime. Tačiau praėjus trims savaitėms po gimdymo Alexis  būsena tik dar labiau pablogėjo.

Namuose Stevenas padėjo žmonai prižiūrėti kūdikį: skalbė, keitė sauskelnes. Bet moteris vis tiek niekaip negalėjo atsikratyti nerimo ir išgyvenimų dėl kūdikio sveikatos. Kai Andriana pradėdavo verkti, Alexis atsisėsdavo greta jos lovelės ir taip pat gailiai ir graudžiai verkdavo. „Stengiausi kaip įmanydamas, bet niekaip negalėjau jos nuraminti“, – sakė vyras.

Vyro tvirtinimu, po kiek laiko jam ėmė atrodyti, kad žmonos liūdesys ir pesimizmas darosi net pavojingas. „Mes su Alexis  ne kartą kreipėmės į medikus – jos gydantį gydytoją, ginekologą, pediatrą, psichologą, bet jie visi kaip vienas tvirtino: „Tai praeis. Eikite namo…“. Tačiau nepraėjo. Mano žmona pati suprato, kad vyksta kažkas labai negerai su ja ir net mėgino kovoti su tuo. Ji norėjo būti gera mama, kaip visada ir svajojo“, – pasakojo Stevenas.

Likus dviem savaitėms iki mirties, sutuoktiniai apsilankė pas septynis gydytojus. Be to, vyras kone kasdien skambino ir į psichikos sveikatos kliniką, norėdamas pasikonsultuoti, bet ir vėl išgirdo: „Tai tiesiog prislėgta nuotaika. Daugiau bendraukite su šeima, draugais ir praeis“. Galų gale Stevenas nusprendė  nuvežti žmoną ir paguldyti į psichiatrinės ligoninės klinikas.

Iki tol jauna moteris neturėjo jokių psichikos sveikatos problemų.

 

Tik po tragedijos sužinojo, kad buvo diagnozuota pogimdyvinė psichozė

„Žvelgiant iš vienos pusės, norėjau apsaugoti savo žmoną nuo pačios savęs. Bet iš kitos pusės – bijojau, kad jai bus sunku išgyventi išsiskyrimą su dukrele. Juk nebūtų jų abiejų laikę ligoninėje“, – sakė Stevenas D’Achille.

Gydytojai paskyrė Alexis antidepresantų, bet preparatai nepadėjo jai.  „Kai tik išgeriu vaistų,  tampa dar blogiau, tada mane apninka itin blogos mintys“, – guodėsi ji savo vyrui.

Iki tragedijos likus vos savaitei, klinikos psichiatras, stebėjęs Alexis  būseną, išsiuntė ją namo pasakęs: „Tai praeis ir viskas bus gerai“. Nepaisant to, kad pacientė prisipažino gydytojui, jog jos neapleidžia mintys apie savižudybę.

„Gydytojas pasakė man, kad Alexis per daug graži, jog galėtų kaip nors pakenkti sau. Ir paprašė manęs, kad paslėpčiau visus vaistus namuose ir automobilio raktelius. Bet paaiškėjo, kad to nepakako. Ji vis tiek tai padarė, – kalbėjo sielvarto prislėgtas Stevenas. Vyras sakė negalintis atleisti sau ir jaučiantis didžiulę kaltę dėl to, kad paklausė gydytojų.

Ryte Stevenas pabudo nuo dukters verksmo. Žmonos greta nebuvo. Atradęs ją su kilpa ant kaklo, dar mėgino padėti ir iš karto puolė skambinti bendruoju pagalbos telefonu 911.

Alexis praleido reanimacijoje dvi dienas ir neatgavusi sąmonės mirė. Jos dukrelei tuo metu buvo vos penkios su puse savaitės.

Tik po tragedijos vyras sužinojo, kad žmonai buvo diagnozuota pogimdyvinė psichozė. Tai gana reta, bet labai pavojinga psichikos liga, sukelianti kliedesius, haliucinacijas ir mintis nusižudyti.

Vyras neabejoja, kad jei Alexis būtų laiku nustatę diagnozę, tai ją būtų buvę galima išgelbėti. Ši mintis neduoda ramybės Stevenui iki šiol ir jis negali susitaikyti su praradimu.

Tačiau vyras supranta, kad nieko jau nebepakeis, mylimos žmonos Alexis nebesusigrąžins, todėl nusprendė padėti kitoms moterims, kad tragedija nepasikartotų.

„Dar žmonai būnant reanimacijoje, kalbėjau su mūsų šeimos dvasininku. Pabendravęs su juo, supratau, kad po mūsų šeimą ištikusios tragedijos, aš turiu imtis naujos misijos – kad  būtų prieinama psichologinė pagalba visoms pagimdžiusioms moterims, kurioms ji reikalinga. Aš norėjau, kad motinos su pogimdyvine depresija galėtų gydytis kartu su savo kūdikiais. Juk aš esu ne vienintelis vyras, praradęs žmoną“, – sakė vyras.

 

Žmona didžiuotųsi pamačiusi, kad vyrui pavyko padėti  ne vienai moteriai

Stevenas D’Achille  įkūrė Pitsburge fondą „Alexis Joy“ , bendradarbiaudamas su  medicinos paslaugas teikiančia kompanija „Allegheny Health Network“. Kartu jie  įkūrė  ir Perinatalinės psichikos sveikatos centrą, kuriame moterys gali kasdien konsultuotis su psichoterapeutais. Ten taip pat veikia ir aktyvi programa, į kurią įtraukti trijų valandų  psichoterapijos seansai tris dienas per savaitę. Į juos moterys ateina kartu su vaikais. Specialistai padeda stiprinti emocinį ryšį tarp motinos ir kūdikio, pasitelkę maitinimo krūtimi metodą, jogą, vaikišką masažą ir kitus pratimus.

„Motinoms, kurios kreipiasi į mus, suteikiama psichiatro pagalba 24 valandas per parą. Tai labai svarbu. JAV neužtenka tos specializacijos gydytojų. Mano žmona Alexis buvo priversta laukti konsultacijos daugiau kaip mėnesį“, – teigė Stevenas.  Jis tikisi, kad moterys, išgyvenančios  pogimdyvinę depresiją, sulauks reikiamos pagalbos psichikos sutrikimų centre. Tos, kurios taip ir nesuteikė jo žmonai Alexis.

„ Mano žmona didžiuotųsi manimi pamačiusi, kad man pavyko padėti  ne vienai moteriai, susidūrusiai su pogimdyvine depresija. Alexis atsiminimas gyvas fondo ir mūsų centro dėka“, – samprotavo vyras.

Ateityje Stevenas D’Achille planuoja įkurti Motinos ir vaiko dienos centrus ir kituose JAV miestuose.

Anot Steveno, daug būsimų mamų prieš gimdymą vaikšto į seminarus vaikų auklėjimo klausimais ir skaito knygas. Bet dauguma jų  tikriausiai net nesusimąsto apie pogimdyvinę depresiją. Vyras galvoja, kad dėl gyvuojančio stereotipo – kad pirmoji motinystė – pats laimingiausias moters gyvenimo periodas, kai kurie medikai neįžvelgia esamos problemos. Turbūt retas susimąsto, kad tuo pačiu  metu kai kurioms moterims tai būna ir labai sunkus, kupinas išbandymų periodas.

„Pogimdyvinė depresija – tai ne tik vienos moters sveikatos problema, o visos šeimos problema. Todėl vyrai turėtų žinoti, kas tai yra, kad galėtų laiku kreiptis pagalbos į specialistus ir tuo pačiu palaikytų savo mylimą žmogų“, – teigė Stevenas.

 

Vyras turėtų atkreipti rimtą dėmesį į bet kokius žmonos išgyvenimus, prastą nuotaiką

Tuo pačiu vyras pasiūlė patarimų tėvams, kurių šeimose neseniai gimė kūdikis. Steveno įsitikinimu, reikia kalbėti su žmona apie gimdyvinę depresiją iš anksto, jei  belaukiant kūdikio gana dažnai  užklumpa prasta nuotaika. Taip pat dar nėštumo metu reikia pasiteirauti ir gydytojo apie pogimdyvinę depresiją ir jos pasekmes. „Išsiaiškinkite, kokį palaikymą jūsų šeima galėtų sulaukti klinikoje. Labai svarbu apie tai kalbėti dar iki vaikui gimstant, ypač jei jūsų žmonai jau anksčiau buvo nustatyti kokie nors psichologinio pobūdžio negalavimai, – negailėjo patarimų Stevenas. – Saugokite savo žmoną. Visada klauskite, kaip ji jaučiasi, kadangi  geriau nei kiti pažįstate savo mylimą žmogų ir pirmieji, greičiau, nei bet kuris kitas, pastebėsite permainas“.

Anot jo, jei vyrui atrodo, kad žmonai prasidėjo pogimdyvinė depresija, tai nieko nelaukdami ir neatidėliodami turėtų kartu eiti pas specialistą ir klausinėti jo, aiškintis. „Niekada neišeikite iš gydytojo kabineto, tik išklausę jo atsakymus. Jūs turite kovoti už savo kūdikio motiną ir siekti, kad ji sulauktų reikalingos pagalbos“, – patarė Sevenas.

Fondo steigėjas įsitikinęs, kad vyras turėtų atkreipti rimtą dėmesį į bet kokius žmonos išgyvenimus, prastą nuotaiką. „Gydykite pogimdyvinę depresiją kaip vėžį. Kovokite dėl savo mylimo žmogaus, ieškokite geriausių specialistų, atidėję visus darbus į šoną. Jei jūsų žmona susirgtų onkologine liga ir gydytojas vangiai žiūrėtų į jos problemą, ar jūs susitaikytumėte su tuo? – retoriškai klausė Stevenas. Anot jo, kita bėda ta, kad kūdikiui gimus, visas dėmesys tenka jam, o mama neretai pamirštama. „Manau, kad atėjo laikas parodyti daug didesnį dėmesį ir rūpestį jos sveikatai“, – pridūrė vyras.

Steveno tvirtinimu, puiku, jei mama nori maitinti kūdikį krūtimi, bet jei dėl kokių nors priežasčių ji nenori ar negali tą padaryti, nereikėtų priekaištauti, kadangi žindymas gali būti dar vienas stresas jai. „Mano žmona labai išgyveno, kad negali maitinti dukrelės krūtimi. Mes davėme mergytei motinos pieno pakaitalą, bet ji vis tiek siekė mamos krūties. Atsukęs laiką atgal galvoju, ką mes ne taip padarėme, ką galėčiau dabar pasakyti savo žmonai?..“, – svarstė vyras.

Stevenas taip pat ragina vyrus nepraleisti pro pirštus nei vienos smulkmenos. Be to, vyrai turėtų padėti moteriai  buities darbuose, pagaminti valgį, tvarkyti namus, apskritai palaikyti ją po gimdymo. „Jei jūsų žmona jaučiasi prislėgta, pasakykite jai: „Visi mūsų sunkumai laikini. Mes juos būtinai įveiksime kartu. Ir nepamirškite nuolat kartoti, kad ji yra gera mama, jei jai atrodytų, kad ne visai taip“, – patarė vyras. Anot jo, taip pat vyrai turėtų bendrauti artimai ir su savo giminėmis bei draugais, papasakoti jiems apie savo šeimą, kas vyksta, prireikus paprašyti patarimo. „Tada jums palengvės ir jūs galėsite tapti atrama savo žmonai ir kartu praeiti šį sunkų kelią“, – sakė Stevenas.

parengta pagal „Parade“, „Triblive“, „Inspire More“

nuotr. Facebook

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą