
1974 metais 24 metų Bruce‘as ir Arlis Perry‘ai susituokė ir persikėlė į Palo Alto, Kalifornijos valstiją. Po audringo konflikto su vyru, moteris nuvyko į Stanfordo memorialinę bažnyčią, tikėdamasi ten rasti užuovėją, ramybę ir nusiraminti, bet po kelių valandų buvo rastas jos kūnas…, rašo mercurynews.com
Jauni žmonės ir toliau susitikinėjo
Bruce‘as ir Arlis Perry‘sai buvo kilę iš Bismarko, Šiaurės Dakotos. Jie lankė Bismarko vidurinę mokyklą, kur ir susipažino. Bruce‘as buvo mokyklos pasididžiavimas, sportininkas, pasiekęs keletą rekordų visoje valstijoje, o Arlis buvo linksmybių lyderė. Baigęs mokyklą Bruce‘as planavo įstoti į Stanfordo universitetą, medicinos fakultetą, esantį daugiau nei 2500 kilometrų nuo jų gimtojo miesto.
Nepaisant artėjančio išsiskyrimo, jauni žmonės ir toliau susitikinėjo. Arlis liko gimtajame mieste, kur dirbo su daugeliu bažnytinių organizacijų, pavyzdžiui, Bismarko krikščionių sportininkų brolija. Pirmieji Bruce‘o metai Stanforde buvo išbandymas jų santykiams. Po kurio laiko Arlis nusprendė apsigyventi pas savo vaikiną.
1974 metų vasarą pora susituokė gimtajame mieste, Bismarko reformatų bažnyčioje. Kitą savaitę jauna pora praleido nedidelį medaus mėnesį Arlis tėvams priklausančiame užmiesčio name, o vėliau išvyko į kelionę po Kaliforniją, kur turėjo prasidėti jų gyvenimas kartu.
Bruce‘as ir Arlis Perry išsinuomojo butą Quillen Hall rajone. Praėjus kelioms savaitėms po jų vestuvių, Bruce‘as grįžo į studijas. Arlis įsidarbino sekretore Palo Alto advokatų kontoroje. Jauna moteris dažnai lankydavo pamaldas Sanfordo memorialinėje bažnyčioje, kuri buvo vos už 200 metrų nuo jų namų. Nors laiškuose ir skambindama telefonu šeimai ir draugams iš Bismarko, Arlis sakė, kad jaučiasi neįtikėtinai vieniša. „Čia sunku rasti draugų“, – rašė Arlis savo draugui Šiaurės Dakotoje.
Spalio 12-osios vakarą Arlis nusprendė eiti pasivaikščioti. Pasak Bruce‘o, tai jai nebuvo neįprasta. Ir tą vakarą vyras nusprendė palaikyti jai draugiją. Arlis turėjo daugybę laiškų, kuriuos ketino išsiųsti savo draugams ir šeimai Šiaurės Dakotoje. Vaikščiodami pora šiek tiek susikivirčijo: jaunuoliai pradėjo ginčytis, kas mokės už jų automobilio remontą.
Tada Arlis paprašė sutuoktinio duoti laiko nusiraminti ir pasimelsti vienai bažnyčioje. Bruce‘as grįžo į poros butą Quillen Hall rajone, o Arlis nuėjo į Memorialinę bažnyčią…
Tą vėlyvą vakarą viduje buvo du žmonės, kurie pastebėjo vėlyvą merginos atvykimą. Jie prisiminė, kad Arlis atsisėdo ant priekinio suolo ir pradėjo melstis. Po kelių minučių išėjo du parapijiečiai. Jie pastebėjo į bažnyčią įeinantį jaunuolį. Jam buvo ne daugiau kaip 25 metai, šviesiais smėlio plaukais ir mėlynais marškiniais trumpomis rankovėmis.
Tą vakarą apsaugos darbuotojas Stephenas Crawfordas dirbo naktinėje pamainoje. Jis buvo atsakingas už tai, kad visi pastatai būtų užrakinti reikiamu laiku. Taip pat jis buvo atsakingas už Stanfordo memorialinės bažnyčios uždarymą. Bažnyčia paprastai uždaroma vidurnaktį, praėjus vos kelioms minutėms po to, kai du liudininkai paskutinį kartą matė moterį. Jų liudijimais, apsaugos darbuotojas trumpam įėjo į bažnyčią ir garsiai perdavė žinią, nuaidėjusią pastato sienomis:
„Uždarome nakčiai. Dabar bažnyčia bus uždaryta. Jei kas nors čia, turėtumėte išeiti“. Niekas neatsiliepė, o sargas, galbūt nepakankamai nuodugniai patikrinęs patalpas, 00.10 val. užrakino bažnyčios duris.
Bruce‘as Perry‘as kurį laiką laukė žmonos jų bute. Tačiau, kai ji 00.20 val. vis dar negrįžo, vyras ėmė nerimauti. Tada Bruce‘as išėjo iš buto ir nuėjo bažnyčios link, tikėdamasis pakeliui sutikti savo žmoną. Vyriškis pasiekė Memorialinę bažnyčią ir rado užrakintas duris ir išjungtas šviesas. Jis nuėjo prie šoninių durų ir į bažnyčios galą, bet nepamatė nieko neįprasto. Tada Bruce‘as pradėjo šukuoti miestelį, ieškodamas Arlis pėdsakų. Vyras žinojo kad tame mieste ji neturėjo nei draugų, nei giminaičių, kuriuos galėtų aplankyti. Be to, atsižvelgiant į gana konservatyvų Arlis prigimtį, tikimybė, kad ji eis į vakarėlį, buvo menka.
Šalia moters gulėjo altoriaus pagalvėlė
Tą naktį pro Stanfordo memorialinę bažnyčią atsitiktinai praėjo mažiausiai vienas liudininkas, kuris pranešė iš pastato išgirdęs nesuprantamą garsą, tačiau apie tai buvo pranešta gerokai vėliau.
Bruce‘as Perry‘as užsiminė, kad Arlis ant jo labai supyko ir tyčia išėjo ilgai pasivaikščioti, kad jis imtų nerimauti. Taip pat paaiškėjo, kad apie 2 valandą nakties apsaugos darbuotojas Stephenas Crawfordas dar kartą apėjo bažnyčią, durys buvo užrakintos. Jis pranešė nieko įtartino nematęs ir negirdėjęs.
Tik trečią valandą nakties, praėjus daugiau nei trims valandoms po to, kai moteris buvo matyta paskutinį kartą, Bruce‘as Perry‘as nusprendė iškviesti policiją ir pranešti apie žmonos dingimą. Jis dispečerei sakė nerimaujantis, kad ji galėjo užmigti bažnyčioje ir dėl to būti užrakintai viduje.
Stanfordo policijos pareigūnai patraukė į Memorialinę bažnyčią. Jie pamatė, kad bažnyčios durys užrakintos, ir pranešė, kad negali patekti į vidų. Nepaisant didelės pačios bažnyčios dydžio, jie neturėjo galimybės pažvelgti į vidų ir, kaip pranešama, nusprendė, kad moters bažnyčioje nėra.
Tiesa apie tai, kas nutiko Arlis Perry, bus atskleista tik po kelių valandų tam pačiam apsaugininkui, kuris užrakino Stanfordo memorialinę bažnyčią išvakarėse.
Paaiškėjo, kad 5.40 val. apsaugininkas Stephenas Crawfordas vėl ėjo pro Memorialinę bažnyčią, tikrindamas, ar durys užrakintos, ir pastebėjo, kad šoninės durys atidarytos. Vėliau policija išsiaiškino, kad jos buvo išlaužtos iš vidaus. Apžiūrėjęs išlaužtas duris, Crawfordas įėjo į vidų. Jis apžvelgė bažnyčią ir pamatė, kad altorius nepaliestas. Nieko nebuvo pavogta, todėl Crawfordui atrodė, kad tai buvo kažkieno išdaiga.
Tačiau kiek paėjęs toliau, kairėje bažnyčios pusėje, tarp priekinių suolų eilių, kur du liudininkai paskutinį kartą prieš kelias valandas matė Arlis Perry gyvą, Crawfordas aptiko jos kūną. Ji buvo nuoga žemiau juosmens, o kelnės buvo padėtos ant viršaus.
Tyrimo metu nustatyta, kad moteris buvo pasmaugta ir kelis kartus smogta ledo kirtikliu. Jos rankos buvo sukryžiuotos ant krūtinės, o į rankas įdėta altoriaus žvakė. Šalia moters gulėjo altoriaus pagalvėlė su „vyriškos medžiagos pėdsakais“. Kitų smurto žymių nebuvo.
Į policijos apklausą pirmiausiai buvo iškviestas Arlis vyras Bruce‘as, kuris sėkmingai išlaikė poligrafo testą. Dabar žinoma, kad tyrimai poligrafu nėra labai patikimi ir gali duoti klaidingus rezultatus, tačiau 1974 metais toks tyrimo metodas buvo laikomas patikimu, norint įrodyti tiesą. To pakako, kad tyrėjai atmestų Bruce‘ą Perry kaip įtariamąjį.
Policijai pavyko paimti pirštų atspaudą nuo moteriai į rankas įdėtos žvakės paviršiaus. Pirštų atspaudas neatitiko nei Bruce‘o Perry‘o, nei kūną atradusio bažnyčios sargo Stepheno Crawfordo. Pareigūnai daugiausia dėmesio skyrė pirštų atspaudų paieškai, tačiau atitikimo nepavyko rasti. Policija nustatė, kad Arlis buvo nužudyta apie 2 val. nakties. Taip pat buvo nustatyta, kad šoninės durys, kurias Stephenas Crawfordas rado pravertas, buvo išlaužtos iš vidaus. Tai reiškė, kad kai policija ir Stephenas Crawfordas patikrino tas duris 3 valandą nakties, užpuolikas vis dar buvo viduje, nes durys tada buvo užrakintos.
Atsižvelgiant į tai, kad Arlis toje vietovėje nieko nepažįsta, tyrėjams kilo natūralus klausimas: kas gali tai padaryti su visiškai nepažįstamu žmogumi ir net bažnyčios viduje?
Spalio 15 d. toje pačioje Stanfordo memorialinėje bažnyčioje, kurioje ji buvo rasta prieš dvi dienas, buvo surengtos Arlis Perry atminimo pamaldos. Laidotuvėse dalyvavo Palo Alto advokatų kontoroje dirbusios moters kolega, kuris, pamatęs jos vyrą Bruce‘ą Perry, nustebo, nes galvojo, kad Arlis vyras atrodo visai kitaip.
Anot kolegos, Arlis pradėjo dirbti advokatų kontoroje likus vos dviem savaitėms iki tragedijos. Akivaizdu, kad studijomis užsiėmęs Bruce‘as per tokį trumpą laiką neturėjo laiko aplankyti žmonos darbe.
Vyro apibūdinimas sutapo su bažnyčioje matytu vyriškiu
Tačiau, kaip vėliau tapo žinoma, dieną prieš nelaimę, tai yra spalio 11 dieną, penktadienį, Arlis aplankė kitas vyras, kurį kolega supainiojo su jos vyru. Jaunuolis buvo maždaug dvidešimties metų, šviesių plaukų ir gana stambaus sudėjimo. Matyt, šio jaunuolio ir Arlis pokalbis buvo gana rimtas ir truko apie 15 minučių. Keista, kad tuomet nusikaltimą tyrę detektyvai šio potencialaus įtariamojo itin neieškojo, nors vyro apibūdinimas sutapo su bažnyčioje matytu vyriškiu. Galbūt tuo metu buvo gana sunku rasti tokios išvaizdos jauną vyrą, nes šis apibūdinimas tiko pusei vyrų, gyvenusių aštuntajame dešimtmetyje.
Helovino išvakarėse, praėjus mažiau nei 2 savaitėms po Arlis laidotuvių, nuo jos kapo buvo pavogtas laikinas antkapis. Jos artimieji manė, kad Arlis žudikas ją sekė, todėl nusprendė iš jos pasityčioti. Šis faktas atitiko detektyvų paskelbtą informaciją, kad iš nusikaltimo vietos buvo pavogti bent du Arlis asmeniniai daiktai (apie kuriuos niekada nebuvo pranešta). Galbūt žudikas sugrįžo dėl kito trofėjaus.
Morey Terry knygoje „Absoliutus blogis“ rašoma, kad Bruce‘o Perry tėvai paleido gandą, jog Arlis bandė susisiekti su šėtoniškais kultais Bismarko rajone likus metams iki persikėlimo į Kaliforniją. Šioje knygoje autorius užsiminė, kad galbūt vienas iš kulto pasekėjų nusprendė susekti merginą ir atlikti kokį nors ritualą su ja dalyvaujant bažnyčios viduje. Daugelis mano, kad ši teorija yra mažai tikėtina.
Tą lemtingą naktį Stanfordo miestelio bažnyčioje budėjęs Stephenas Crawfordas buvo suimtas 1992 metų balandį dėl vagystės. Taip pat paaiškėjo, kad kai jis dirbo apsaugos darbuotoju, Crawfordas pavogė daug daiktų iš Stanfordo universiteto miestelio. Šimtai daiktų buvo rasta jo namuose Gilroy mieste, Kalifornijoje, įskaitant knygas ir bronzines statulas, asmeniškai padovanotas mokyklos įkūrėjui Lelandui Stanfordui.
Pastaraisiais metais DNR tyrimai labai pažengė į priekį, todėl tyrėjai vėl pradėjo peržiūrėti Arlis Perry nužudymo bylą. Jie pradėjo eksperimentuoti su naujais testavimo metodais, kurie leistų padaryti didelę pažangą tiriant šią bylą. Dėl šiuolaikinių metodų pažangos, tyrėjai įsitikino, kad netrukus galės susekti šio baisaus nusikaltimo kaltininką.
Jie iš naujo išnagrinėjo rastus įrodymus (ypač medžiagą, paimtą iš pagalvės), ir tai atvedė juos… pas buvusį apsaugininką Stepheną Crawfordą – vyrą, kuris atrado Arlis Perry kūną ir, ko gero, buvo paskutinis asmuo, matęs ją gyvą. Buvo gautas orderis atlikti Crawfordo buto kratą San Chosė mieste.
2018 metais birželio 28 d. San Chosė policijos pareigūnai pasibeldė į Stepheno Crawfordo buto duris. Jie pranešė apie atvykimą 9.05 val., bet po to viskas klostėsi ne taip, kaip buvo planuota.
Vykdydami kratos orderį, šerifo pavaduotojai prie uždarų lauko durų užmezgė žodinį ryšį su buto nuomininku. Po to pasigirdo šūvis. Įėję į namo vidų policininkai pamatė, kad vyriškis mirė vietoje.
Stanfordo universitetas paskelbė savo pranešimą spaudai, kuriame teigiama: „Reiškiame dėkingumą vietos teisėsaugai už dešimtmečius trukusias pastangas išspręsti šią bylą. Stanfordas daugelį metų dirbo su tyrėjais ir žinome, kad jie nenuilstamai stengėsi užbaigti šią bylą“.
Policija ir toliau renka įkalčius prieš Stepheną Crawfordą ir, be abejo, netrukus bus paskelbta daugiau informacijos. Šiuo metu jie yra įsitikinę, kad Stephenas Crawfordas yra šio nusikaltimo kaltininkas (arba bendrininkas).
Buvęs Arlis vyras Bruce‘as Perry‘as gavo medicinos mokslų daktaro laipsnį ir tapo vaikų psichinės sveikatos ekspertu. Specializuojasi darbe su traumą patyrusiais vaikais. Jis vėl susituokė 1976 metais ir mažai kalbėjo apie savo buvusios žmonos Arlis Perry žmogžudystę. Vyras turi kelis vaikus ir anūkus.
Arlis Perry šeima iki šiol tiki, kad ši byla pagaliau greitai baigsis.
„Facebook“ nuotraukos, „YouTube“ stopkadrai