Pirmasis berniuko paauglio brendimo požymis – besikeičiantis jo balsas. Tai įvyksta jam suėjus  12-13 metų. Maždaug tuo metu atsiranda pavieniai pirmieji plaukeliai ant genitalijų ir pažastyse, o 14-15 metų „kalasi“  ūseliai, – rašoma Harry‘io Bissekerio knygoje „When a boy becomes a man, a little book for boys“.  („Kaip berniukas tampa vyru arba maža knyga berniukams“)

 

Bręstančio paauglio energija ir jėgos demonstravimas – liejasi per kraštus

Berniukai pradeda bręsti suaktyvėjus lytinių liaukų veiklai. O lytiniai hormonai daro įtaką kūno proporcijų pokyčių. Normaliai lytiškai bręstant, 16-18 metų paaugliams susiformuoja vadinamieji   antriniai lytiniai požymiai. Tada gana greitai keičiasi visa dar vakar buvusio berniuko išvaizda. Padidėja raumenų masė, paauglys ima sparčiai stiebtis į viršų, balsas tampa grubesnis ir žemesnių tonų. Plaukeliai atsiranda ir ant varpos pagrindo. Ilgainiui plaukai tampa tvirtesni ir apima visą genitalijų sritį. Linkusiems į plaukuotumą, „užkabina“ ir šlaunis. Tai yra, viršutinė gaktos plaukų forma panaši į trikampį, nukreiptą į bambos pusę.  Padidėja plaukuotumas ir pažastyse. Varpa padidėja 6-8 kartus, sėklidės taip pat padidėja, jos oda dėl pigmentacijos kiek patamsėja ir tampa susiraukšlėjusi. Atsiranda  plaukų ir ant veido. Visa tai ir vadinama antriniais lytiniais požymiais.

Žinia, tеstosterono hormonas  tiesiogiai veikia galvos smegenis. Tai lemia būtent tą elgesio stereotipą, kurį priimta laikyti vyrišku. Vadinasi, tiek berniukams, tiek vaikinams, tiek ir suaugusiems vyrams, priklausomai nuo testosterono kiekio organizme, pasireiškia ir didžiulės įtampos, ir atsipalaidavimo periodai.

Теstosteronas – labai svarbus hormonas vyriško organizmo funkcijoms. Ne veltui sakoma, kad be testosterono nėra vyro. Tada pagrindiniai vyriško elgesio bruožai tampa agresyvumas, noras rizikuoti, dominuoti ir nugalėti. Kai tik testosteronas pradeda demonstruoti savo galią – rizika tampa tipinis vyriško elgesio požymis.

Bręstančio paauglio energija ir jėgos demonstravimas – neretai liejasi per kraštus. Tada paaugliui  atrodo, kad jis gali viską. Jis stiprus, drąsus ir nenugalimas. Manoma, kad būtent dėl to praėjusių amžių karvedžiai buvo įsitikinę, kad geriausi kareiviai – paaugliai. Napoleonas  taip pat tvirtino,  kad stipriausi ir ištvermingiausi mūšio lauke – 15-16 metų kareiviai. Jie nieko nebijo. Kiekvienas iš jų nori tapti herojais ir įvykdyti bet kurią užduotį negalvodami.

Per antrąjį pasaulinį karą  nacistinės Vokietijos  armijoje tarnavę paaugliško amžiaus kareivėliai kovojo ir įvykdė žygdarbius. Ji buvo bebaimiai – nebijojo nei rimtų sužalojimų, nei kad juos gali pakirsti kulkos. Juk ne kas kitas, o Hitleris įkūrė hitlerjugendą.

 

Paauglys kartais ir pats nesupranta, kodėl ginčijasi su tėvais ar mokytojais

„Kiekvienas normalus paauglys nori būti herojus. Paaugliams būdinga drąsa, bebaimiškumas ir polinkis rizikuoti. Taip yra dėl to, kad paauglys nori parodyti save kaip suaugusį. Tada jie nepripažįsta jokių autoritetų, siekia būti savarankiškais bei nori bet kuria kaina apginti savo nuomonę. Šie išvardinti požymiai  – taip pat testosterono daromos įtakos pasekmė“, – tvirtina knygos autorius Harry‘s Bissekeris. Anot jo, tai reiškia, kad pradeda formuotis vyriškas charakteris. Todėl to amžiaus paaugliams turėtų būti atlaidesni ne tik tėvai, bet ir mokytojai.

Mat paauglys kartais ir pats nesupranta, kodėl be reikalo ginčijasi su tėvais ar mokytojais. Jį laiko užsispyrusiu, todėl, kad jis niekada ir su niekuo nesutinka. Kartais pagauna save galvojant, kad ginčijasi tik norėdamas išsakyti savo nuomonę. Nors neretai pats ginčas gali ir nieko nereikšti. Išeina, ginčijasi tik dėl to, kad ginčytis. Aišku, pedagogams taip pat nepatinka, kad jis užsispyrusiai laikosi įsikabinęs savo nuomonės ir prieštarauja mokytojai per pamokas.

Tuo tarpu tėvams atrodo, kad bręstantis sūnus tapo labai užsispyręs, net agresyvus, tyčia nuolat jiems prieštarauja ir ginčijasi dėl kiekvieno menkniekio. O iš tikrųjų berniukas paauglys  nori, pasitelkęs savo „vyrišką logiką“, parodyti galintis savarankiškai išsakyti savo nuomonę.

Besibaigiant lytinio brendimo periodui, testosterono lygis kraujyje stabilizuojasi. Ir jei su organizmu viskas tvarkoje, tai testosteronas paprastai laikosi maždaug tame pačiame lygyje.

Tačiau įvykus  kuriai nors ekstremaliai, nenumatytai situacijai, kai reikia imtis ryžtingų veiksmų, kai vyras turi apginti kitus, tarkim, atsidūrusius pavojuje,  tada testosterono lygis kraujyje trumpam padidėja.

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą