Norint išvengti uždegimo, ląstelių degeneracijos ar nevaisingumo, svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir laikytis visų rekomendacijų. Tai padės berniukui užaugti sveikam ir ateityje susilaukti savo vaikų. Archyvo nuotrauka

Kriptorchizmas yra senovės graikų kalbos terminas, reiškiantis naujagimių berniukų nenusileidusias sėklides į kapšelį. Daugeliu atvejų ši patologija gali būti išgydoma be medicininės intervencijos. Tačiau, kas gresia vaikams, jei  laiku nebus gydomas kriptorchizmas?- rašo urologyhealth.org.

 

Diagnozė nustatoma tiek vizualiai apžiūrint, tiek ultragarsu ir doplerografija

Kriptorchidizmas yra sėklidžių padėties anomalija. Yra ir vienpusis kriptorchizmas (dažniausiai dešinioji nenusileidusi sėklidė,  o šiaip iki 45 proc. visų tipų). Tai taip pat reiškia, vienos ar dviejų sėklidžių nebuvimo kapšelyje gimimo metu.

Vienašalis kriptorchizmas pastebimas  tarp 0,5 proc. naujagimių, abipusis – 0,2 proc. Žinia, iki vyriškos lyties kūdikio gimimo sėklidės susiformuoja galutinai. Tačiau su neišnešiotų kūdikių sėklidėmis  gali nutikti ir kitaip iki 30 proc. tarp visų vyriškos lyties kūdikių. Anksčiau laiko  gimusiems vaikams patologijos dažnis yra 3,4–4 proc.

Paprastai iki trijų mėnesių amžiaus sėklidės migruoja į reikiamą vietą, todėl kriptorchizmo diagnozės ir nebelieka.

Priklausomai nuo raiščio funkcijų ir savybių, yra keletas įgimto kriptorchizmo tipų.

Vienas jų – kirkšninis kriptorchizmas, kai sėklidės sustoja kirkšnies srityje. Pagrindiniai simptomai vaikams yra tai, kad sėklidės yra lengvai apčiuopiamos, tačiau jų negalima nuleisti mechaniškai (58proc. visų kriptorchizmo rūšių). Esant abdominaliniam tipui, vienas arba abu organai sustoja pilvo srityje ir neranda sau vietos. Slankiojantis tipas  – kai sėklidės lengvai spaudžiant nusileidžia į reikiamą vietą, bet iš karto grįžta atgal.

Tarp kriptorchizmo priežasčių pirmoje vietoje yra hormonų nebrandumas ar nepakankamumas. Taip pat simptomus sukelia mechaninės kliūtys sėklidžių migracijos kelyje. Be to, genetinės anomalijos turi įtakos sėklidžių nusileidimui. Todėl gydant kriptorchizmą reikia ne tik chirurgo, bet ir endokrinologo, o kartais net genetiko konsultacijų.

Diagnozė nustatoma tiek vizualiai apžiūrint, tiek ultragarsu ir doplerografija, kuri leidžia nustatyti kraujotakos būklę organuose. Sunkiais atvejais atliekamas MRT, kompiuterinė tomografija ir laparoskopiniai sėklidžių lokalizacijos tyrimai.

Negydant kriptorchizmo jis yra pavojingas dėl galimų komplikacijų pasekmių, kurios turi įtakos tiek reprodukcinei sveikatai, tiek organų būklei. Natūrali sėklidžių vieta – kapšelis – pasižymi žemesne temperatūra, lyginant su vidinėmis ertmėmis. Temperatūrų skirtumas siekia 5 laipsnius, o tai trukdo normaliai spermatogenezei. Pacientams, kuriems būdingas dvipusis kriptorchidizmas, jo negydant, nevaisingumas siekia iki 70 proc.

Tačiau kriptorchizmas yra pavojingas ne tik dėl uždelsto poveikio gebėjimui susilaukti vaikų. Įstrigusi sėklidė gali būti mechaniškai pažeista, susisukti, užspausti ir panašiai.  Tokiomis sąlygomis berniukai patiria stiprų skausmą. Tokiais atvejais sėklidžių audinių padidėjimas, gerybinių ląstelių išsigimimas į piktybines, sergant kriptorchizmu pasireiškia dešimt kartų dažniau. Tai yra, sėklidžių vėžio tikimybė dėl gydymo stokos labai padidėja, o esant vienašališkam kriptorchizmui, pažeidžiamas ir besileidžiantis organas.

 

Kriptorchizmo prevencija ir gydymas – įvairių specialistų kompetencijos reikalas

Tai yra, nenusileidusios sėklidės gali būti hormoninių ir genetinių sutrikimų simptomas. Kriptorchizmu sergantys vaikai registruojami pas urologą, chirurgą, andrologą, konsultuoja ir kitų specialybių gydytojai.

Vaikai su nenusileidusiomis sėklidėmis gydomi nuo 6 iki 18 mėnesių amžiaus. Iki šešių mėnesių berniukų organizmas išgyvena vadinamąjį mažąjį brendimo laikotarpį, kuriam būdingas padidėjęs vyriškų hormonų kiekis ir kuris prisideda prie spontaniško sėklidžių nusileidimo.

Per šešis mėnesius hormonų kiekis organizme smarkiai sumažėja ir išlieka beveik nepakitęs iki brendimo pradžios, o tai sumažina savigydos tikimybę iki nulio.

Po pusantrų metų sėklidėse atsiranda kraujagyslių pakitimų. Paprastai iki 3 metų amžiaus kraujagyslių degeneracija tampa negrįžtama. Vaikų gydymas atliekamas tiek konservatyviai, tiek chirurginiu būdu.

Vartojant vaistus, sėkmė pasiekiama 20 proc. atvejų. Tačiau tiktai kas penktam vaikui, pasibaigus  gydymo kursui, pavyksta sugrąžinti sėklidę į reikiamą vietą.

Europos urologų asociacija rekomenduoja  susipažinti su pagrindiniais dalykais, susijusiais su kriptorchizmu. Nors švytuoklinis (netikras) kriptorchizmas negydomas, tačiau vaikai turi būti prižiūrimi gydytojo, kol sulauks brendimo. Vaikų gydymas optimaliai atliekamas nuo šešių mėnesių iki pusantrų metų. Pilvo srityje įstrigusi sėklidė turėtų būti pašalinta sulaukus 10 metų dėl vėžio rizikos.

Kriptorchizmo komplikacijų profilaktika ir gydymas – įvairių specialistų kompetencijos reikalas. Norint išvengti uždegimo, ląstelių degeneracijos ar nevaisingumo, svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir laikytis visų rekomendacijų. Tai padės berniukui užaugti sveikam ir ateityje susilaukti savo vaikų.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą