Gamta mėgsta pateikti įvairias staigmenas. Po to žmonės mėgina gilintis, aiškintis, analizuoti ir panaudoti šias žinias mokslo naudai. Taigi, palikime šį klausimą mokslininkams, o šiandien kalbėsime apie tai, ką mokslas jau žino.
- Pasaulis sužinojo apie spermą savamokslio mokslininko Anthony‘io van Levenguko dėka.
Dar 1677 metais olandų savamokslis gamtininkas, savarankiškai pradėjęs daryti geriausius to meto mikroskopus, pirmą kartą atrado spermos ląsteles. Jis juos pavadino „gyviais“.
Beje, terminas „sperma“ atsirado daug vėliau, XIX amžiaus pradžioje. Ją pristatė Peterburgo mokslų akademijos akademikas, pagal kilmę vokietis Karlas Ernstas von Baeris.
- Spermatozoidų greitis siekia nuo 1 cm iki 1,5 cm per sekundę.
Siekdami tokio greičio, spermatozoidai kaip kurą naudoja fruktozę, esančią spermoje. Todėl nenuostabu, kad savamokslis mokslininkas juos pavadino gyviais!
- Spermoje yra tik 2 proc. spermatozoidų.
Vyro spermą sudaro 2 proc. spermatozoidų ir 98 proc. prostatos sekrecijos. Pagrindiniai spermos komponentai yra: baltymai, angliavandeniai (atsimenate fruktozę?), riebalai, hormonai, fermentai, amino rūgštys, mineralai, vitaminai C ir B12, taip pat citrinos rūgštis.
- Spermatozoidas – mažiausia žmogaus kūno ląstelė.
Mažas, bet judrus – tai apie spermatozoidą. Bendras jo ilgis siekia tik 55 mikronus.
Jį sudaro trys dalys: galvutė, vidurinė dalis ir uodega. Visa genetinė vyro informacija yra galvutėje, o uodega yra būtina mobilumui.
- Tam tikromis sąlygomis spermatozoidai gali gyventi amžinai.
Anot mokslininkų, užšaldžius, spermos ląstelės gali būti saugomos labai ilgą laiką. Bet veikiant karštam vandeniui, spermatozoidai miršta per kelias sekundes.
- Yra „vyriški“ ir „moteriški“ spermatozoidai.
Vyro Y chromosoma yra mažesnė ir lengvesnė nei moters X chromosoma. Taigi paaiškėja, kad Y chromosomą nešančių spermatozoidų greitis yra daug didesnis. Tačiau tie spermatozoidai, kurie neša X chromosomą, yra tvirtesni ir gyvena ilgiau.
- Spermatozoidai gali gyventi moters kūne 5 dienas.
Patekę į moters kūną, spermatozoidai gali išlikti gyvybingi iki 5 dienų. Bet tai įmanoma tik 4-5 dienas prieš ovuliaciją, kai gimdos kaklelyje yra gleivių sekretų, o moters kūnas būna paruoštas pastojimui. Be šių gleivių (tai yra kitomis moteriškojo ciklo dienomis), spermatozoidai miršta rūgščioje makšties aplinkoje per 30 minučių. O norint patekti į kiaušialąstę, spermatozoidui reikia 1,5 valandos.
- 82 proc. spermatozoidų yra nekokybiški.
Kai kurie spermatozoidai turi dvi uodegas arba dvi galvas, kiti būna spiralės formos ar turi sulaužytą uodegą, dar kiti turi didžiulę galvą. Yra tokių, kurie tiesiog juda ratu. Tai paaiškina netolygų jų judėjimą. Ir tik stipriausias plaukikas patenka pirmas. Toks gyvenimas.
- Vyrai pagamina apie 1500 naujų spermatozoidų per sekundę.
Kitaip tariant, 150 milijonų „gyvių“ kiekvieną dieną! Tuo tarpu nepanaudoti palaipsniui sunaikinami.
- Kinijos mokslininkai sukūrė dirbtinius spermatozoidus.
Grupė Kinijos mokslininkų laboratorijoje sukūrė dirbtinius spermatozoidus. Panašūs eksperimentai jau buvo atlikti kiek anksčiau, bet Nandžingo universiteto biologams pavyko gauti aukštos kokybės produktą naudojant perspektyvesnį metodą. Dirbtiniai spermatozoidai paprastai auginami iš kamieninių ląstelių, tačiau kinų mokslininkai naudojo anksčiau sukurtus spermatozoidus – vyrų lytines ląsteles 4-oje vystymosi stadijoje. Mokslininkams naudojant šią biologinę medžiagą ir atlikus eksperimentą su pelėmis, kelių dešimtys pelių patelių susilaukė sveikų palikuonių.