Statistiniai demografiniai duomenys rodo, kad vyras, vedęs daug jaunesnę už save moterį, gyvena ilgiau. Buvo manoma, kad panaši situacija yra ir su moterimis.

Bet Maxo Plancko demografijos instituto Vokietijoje mokslininkų ir Stockholmo  universiteto mokslininko Sveno Drefahlo atlikti tyrimai parodė, kad taip nėra. Paaiškėjo, kad reikšmingas sutuoktinių amžiaus skirtumas neigiamai veikia moters gyvenimo trukmę, nepriklausomai nuo to, ar ji vyresnė už sutuoktinį, ar jaunesnė.

 

Neretai vyrai miršta anksčiau, jei jų žmonos yra vyresnės

Anot Sveno Drefahlo, sveikatos ir gyvenimo trukmės požiūriu vyrams lengviau apsispręsti dėl gyvenimo partnerės pasirinkimo. Kriterijus paprastas – kuo jaunesnė, tuo geriau. Taigi, jei žmona  jaunesnė 7–9 metais už vyrą, jo rizika mirti sumažėja daugiau nei 10 proc., palyginti su žmonėmis, kurie yra vedę to paties amžiaus. Priešingai, neretai vyrai miršta anksčiau, jei jų žmonos yra vyresnės. Žinant, kad apskritai moterų gyvenimo trukmė ilgesnė.

Ilgus metus demografijos mokslininkai manė, kad tai tinka abiem lytims. Jie padarė prielaidą, kad santuokose, kuriose gana didelis amžiaus skirtumas, vadinamasis „sveiko pasirinkimo“ poveikis tinka tiems, kurie pasirenka sau jaunesnius gyvenimo partnerius. Ir tai natūraliai daro dėl savo sveikatos, todėl gyvena ilgiau. Be to, buvo manoma, kad jaunasis sutuoktinis teikia svarbią psichologinę ir socialinę paramą vyresniam partneriui ir veikia kaip patikimas pagalbininkas senatvėje, taip pratęsdamas jo gyvenimą.

„Šis požiūris turėtų būti persvarstytas, – sako S. Drefahlas. – Sveikatos, ilgaamžiškumo ir mirties rizikos dėl sutuoktinių amžiaus skirtumų yra nevienodos“.

Mokslininkas S. Drefahlas, apdorojęs daugiau nei pusantro milijono susituokusių porų iš Danijos duomenis, pašalino pripažintus ankstesnių tyrimų matematinius netikslumus ir parodė, kad tinkamiausias vedybų partneris moteriai yra tokio pat amžiaus vyras. Vyras, kuris yra daug vyresnis už savo žmoną, ne tik sutrumpina jos gyvenimo trukmę, bet moteris daug greičiau sensta.

Panašiai gali nutikti, jei moteris yra gerokai jaunesnė už savo vyrą.

Remiantis Drefahlo tyrimais, moterims, kurios susituokia su 7-9 metais jaunesniu partneriu, yra 20 procentų didesnė mirties rizika. Sveiko pasirinkimo teorija šiuo atveju neveikia. Be to, sveikos moterys retai kada rimtai žiūri į jaunesnius vyrus, todėl jos linkusios tuoktis su bendraamžiais ar šiek tiek vyresniais.

„Nekelia jokių abejonių, kad protinga ir išvaizdi moteris galėtų susirasti jaunesnį partnerį, bet dauguma to paprasčiausiai nenori“, – pastebi Svenas Drefahlas.

 

Vedybos su gerokai vyresniu ar jaunesniu vyru nėra nusistovėjusi norma

Anot jo, labai abejotina, ar sendamos tokios žmonos galės gauti prasmingą psichologinę ir socialinę jaunesnio vyro paramą. Vyrai dažnai tiesiog negali to padaryti. „Paprastai jaunesni vyrai turi žymiai mažiau naudingų socialinių ryšių ir bendravimo nei moterys, – sako Svenas Drefahlas. – Moteris visą likusį gyvenimą palaiko socialinius ryšius, o subrendusiems vyrams tampa  „sunku ant kojų“. Skirtingai nei socialinė ir psichologinė jaunesnės žmonos nauda, ​​jaunas vyras, tikėtina, nesugebės pratęsti savo vyresnės partnerės gyvenimo, rūpindamasis ja – pasivaikščiodamas ir keliaudamas, gamindamas maistą, prižiūrėdamas sodą ir paprastai mėgaudamasis gyvenimu kartu senatvėje“.

Taigi jaunesnis vedybų partneris moteriai nesuteikia jokių pranašumų senatvėje, greičiau atvirkščiai. Tačiau kodėl didelio amžiaus skirtumo santuoka sutrumpina abiejų sutuoktinių gyvenimą?

„Galimas paaiškinimas yra tas, kad susituokusios poros, kuriose  tarp sutuoktinių yra nemažas amžiaus skirtumas, pažeidžia priimtas socialines normas ir todėl kenčia nuo akivaizdžios ar slaptos socialinės diskriminacijos, – galvoja Drefahlas.  – Kadangi vedybos su vyru, kuris yra daug vyresnis ar jaunesnis už savo partnerę, nėra nusistovėjusi norma. Į tokias poras dažniausiai žiūrima kaip į santuoką iš išskaičiavimo, ieškant naudos ar  sukurtos iš savanaudiškų paskatų. Todėl jos neretai turi mažiau socialinių kontaktų, bendravimo ir palaikymo. Visa tai gali sukelti gyvenimo kokybės pablogėjimą, sveikatos pablogėjimą ir galiausiai mirties rizikos padidėjimą. Tačiau apskritai santuoka ir šeimos gyvenimas ilgina tiek vyrų, tiek moterų gyvenimo trukmę“, – teigė mokslininkas.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą