„Padaryti kitus laimingais žmonėms yra svarbiau nei tiesiog pabūti su jais ar ką nors padaryti dėl savo laimės, - sakė mokslininkė. - Kai stengiamės, kad kiti būtų laimingesni, jaučiamės emociniai artimiau susiję su jais. Archyvo nuotrauka

Sakoma, daryti gerus darbus yra geriausias būdas jaustis laimingesniais.  Ar šis požiūris teisingas? Bet ką daryti, jei laimė kyla iš to, kai stengiesi padaryti kitus laimingus, o ne kad  pats taptum laimingas? Būtent tokią išvadą padarė neseniai atliktas tyrimas, kuriam vadovavo psichiatrė ir knygų apžvalgos redaktorė Jill Sutty.

 

Siekiant laimės  tik sau, neretai sukelia priešingą rezultatą

Tyrime dalyvavo 360 kolegijų studentų, kurie eksperimento pradžioje pasidalijo, kad juos džiugina. Paaiškėjo, kad savarankiškumas, kompetencija ir santykiai su kitais žmonėmis – visa tai tyrėjai laiko pagrindiniais psichologiniais gerovės poreikiais.

Studentų buvo paprašyta pasirinkti tai, kas leistų jaustis laimingais: arba padaryti kitą žmogų laimingesnį, arba bendrauti su kuo nors. Viena grupė turėjo išsiaiškinti, ar elgiantis maloniai kito žmogaus atžvilgiu jis jaučiasi laimingas. Tuo tarpu kita grupė turėjo patikrinti, ar užtenka vien būti šalia kieno nors, kad jaustumeisi laimingas.

Vėliau tą dieną, atlikę užduotis, tyrimo dalyviai kalbėjo apie savo patirtį ir atsakė į klausimą: „Kas jiems suteikia laimės jausmą ir ko jie patys norėtų?“. Paaiškėjo, kad tie, kurie padėjo kitam žmogui, jautėsi geriau, buvo daug laimingesni nei kitos grupės nariai, kurie to nepadarė. Ir šis laimės jausmas turėjo ką nors bendro su žmogumi, kuriam jie teikė džiaugsmą.

Ši išvada per daug nenustebino  ir kiek anksčiau kitam tyrimui vadovavusi mokslininkė Milla Titova. Anot jos, tai atitinka ankstesnius tyrimus, kurie parodė, kad rūpinimasis ir pagalba kitiems daro žmones laimingesnius nei įsigyjant ką nors sau. Kitaip tariant, siekiant laimės  tik sau, neretai sukelia priešingą rezultatą.

„Padaryti kitus laimingais žmonėms yra svarbiau nei tiesiog pabūti su jais ar ką nors padaryti dėl savo laimės, – sakė ji. – Kai stengiamės, kad kiti būtų laimingesni, jaučiamės  emociniai artimiau susiję su jais. Tuomet mūsų natūralūs bendravimo poreikiai yra geriau patenkinti, o tai mums svarbu“.

Kitoje tyrimo dalyje Titova ir jos kolega bandė atmesti galimybę, kad padarydamas ką nors laimingą, žmogus jaučiasi laimingesnis dėl kito žmogaus laimės, nes emocijos gali būti perduodamos žmogui. Tai vadinama „užkrėtimo efektu“.

Norėdami tuo įsitikinti, mokslininkai pakartojo savo eksperimentą, tačiau šį kartą paprašė dalyvių nustatyti savo gero poelgio „gavėją“ ir pasakyti, koks laimingas tas žmogus. Tada jie susisiekė su „gavėju“ ir išmatavo tikrąjį jų laimės lygį.

Tyrėjai nustatė, kad „gavėjo“ laimės lygis nebuvo susijęs su padidėjusiais laimės jausmais žmogaus, norėjusio padaryti „gavėją“ laimingesnį, o tai rodo, kad įvyko kažkas, kas nėra emocinė.

Tačiau  tyrėjai išsiaiškino, kas jei dalyvis suprato, jog jo pastangos atnešė džiaugsmo kitam žmogui, tai jį  taip pat nudžiugino.

 

Žmonėms patinka būti pripažintais už gerą poelgį

Mokslininkai išbandė, kaip šis poveikis gali pasireikšti tarp nepažįstamų žmonių. Eksperimento metu tyrėjai davė tam tikrą pinigų sumą žmonėms, pastatantiems savo automobilius miesto gatvėje. Kai kurie pinigus gavusieji turėjo juos pasilikti, o kiti juos panaudojo, susimokėdami už automobilių stovėjimą. Trečdalio grupės buvo paprašyta susimokėti už kito asmens  automobilio stovėjimą, o ketvirtadalio – už ant svetimo automobilio priekinio stiklo užkištą užrašą, kuriame paaiškinta, ką jis padarė ir kad turi sumokėti baudą.

Tuomet mokslininkai palygino keturių grupių narių laimės lygį ir jų pasitenkinimą. Tie, kurie sumokėjo sąskaitą už stovėjimą kitam asmeniui, buvo žymiai laimingesni nei tie, kurie tai padarė tik dėl savęs ar paprasčiausiai pasiliko pinigus sau.

Tuo tarpu sumokėjusio baudą už kitą žmogų, dar labiau padidino savo laimės lygį.

Anot tyrėjų, nesunku prieiti prie išvados, kad padarydami ką nors laimingesnį, mes patys tampame laimingesni ir tuo pačiu sustipriname emocinį ryšį su juo. Taip gali būti ir dėl to, kad žmonėms patinka būti pripažintais už gerą poelgį.

Jums nereikia pažinti žmogaus, kurį bandote padaryti laimingu, ir tam nereikia jokios fizinės sąveikos su tuo žmogum, – sako Titova. – Tai veikia net su nepažįstamais žmonėmis.

Taigi, pradžiuginus kitus, tai gali būti  ir savos laimės raktas, į kurį verta atkreipti dėmesį“.

 

parengta pagal psichologytoday.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą