Fizinis grožis dažnai padeda gyvenime, tačiau, pasak psichologų, gražūs žmonės neretai susiduria su  netikėtomis problemomis. Ar žmogus gali būti per gražus? Ko gero dauguma iš mūsų  apie tai net nesusimąstė.

 

Natūralus žavesys padėjo jam įgyti medicininį laipsnį

Nepaisant to, psichologai jau seniai domisi teigiamos ir neigiamos patrauklios išvaizdos įtakos jos savininkui tema. Ar tie, kuriems suteiktos simetriško veido savybės, gyvena visuotinio dievinimo atmosferoje? O gal kartais geriau atrodyti nenusakomai?

Amerikos Šiaurės Karolinos universiteto socialinės psichologijos dr. Lisa Slattery Walker ir dr. Tonya Frevert  kelis dešimtmečius analizavo visus šios temos darbus ir padarė netikėtas išvadas.

„Paviršutiniškai grožis tikrai gali apakinti. Tai yra viena iš daugelio statuso savybių, kurią lengva atpažinti bendraujant“, – sako dr. Walker.

Psichologai tokį požiūrį vadina „gražu yra gerai“. Jis yra pažįstamas amerikiečių televizijos serialo „Studio 30“ gerbėjams. Epizode, kurio pavadinimas „Išpūstas populiarumas“, Johno Hammo personažas yra visiškai nekompetentingas, tačiau dėl savo patrauklios išvaizdos jis nepatiria jokių sunkumų. Natūralus žavesys padėjo jam įgyti medicininį laipsnį, tačiau jis nežino, kaip suteikti net primityvią pirmąją pagalbą. Išeina, jei gražus, tada protingas?

Remiantis mokslininkų pastebėjimais, realiame gyvenime situacija yra panaši. Dr.Walker ir dr. Frevert atliko daugybę tyrimų, rodančių, kad gražūs moksleiviai (moksleivės) ir kolegijos studentai (studentės) mokytojų (dėstytojų) vertinami kaip protingesni ir pajėgesni.

Bėgant metams šis poveikis tik stiprėja.  Gražus žmogus labiau pasitiki savimi, – paaiškino T. Frevert. – Jis daugiau mąsto pozityviai ir jam suteikiama daugiau galimybių pademonstruoti savo įgūdžius“.

Anot tyrėjų, darbe gražus veidas taip pat gali būti vertingas turtas. Patrauklesni žmonės paprastai gauna didesnius atlyginimus ir sparčiau juda karjeros laiptais nei tie, kurie nėra tokie gražūs.

„Verslo vadybos kursų absolventų atliktas tyrimas parodė, kad tarp gražiausių ir mažiausiai gražių grupės studentų atlyginimų skirtumas siekė 10–15 proc. (per visą darbinę karjerą tai sukaupė 230 tūkstančių JAV dolerių). Tokie žmonės turi pranašumą visą gyvenimą – nuo mokyklos suolo iki darbo vietos“, – sako dr. Walker.

 

Graži išvaizda nesąmoningai siejama su gera sveikata

Anot jos, išvaizda svarbu net teisme. Patrauklūs kaltinamieji dažniausiai gauna mažiau griežtų ar net išteisinamųjų nuosprendžių, o gražios išvaizdos ieškovai dažniau laimi bylas. Tai gana paplitusi tendencija“, – pridūrė ji.

Taigi, daugeliu atvejų būti gražiam yra naudinga. Tačiau yra ir išimčių. Pavyzdžiui, patrauklūs vyrai laikomi gerais lyderiais, tačiau ne tik dėl seksistinių išankstinių nuostatų gražios moterys  rečiau patenka į atsakingus aukštus postus. „Bet svarbiausia, išvaizdūs abiejų lyčių žmonės susiduria su pavydu.  Vienas tyrimas parodė, kad jei tos pačios lyties asmuo veda darbo pokalbį, tada jis gali atsisakyti jus įdarbinti, jei mano, kad esate patrauklesnis už jį“, – teigė Frevert ir Walker.

Tyrėjų tvirtinimu, gali tykoti dar pavojingesni spąstai: išorinis  grožis gali apgauti gydytoją. Graži išvaizda nesąmoningai siejama su gera sveikata, todėl jei patrauklus žmogus suserga, jo liga dažnai nėra vertinama rimtai. Pavyzdžiui, jei gražus pacientas skundžiasi stipriu skausmu, gydytojai skausmui malšinti skiria mažiau dėmesio nei nepatrauklių pacientų atvejais.

Be to, gyvenant apgaubtam grožio aureole, neretai baigiasi vienatve.

Dar 1975 metais mokslininkai, atlikę tyrimą, nustatė, kad einant šaligatviu gražiai moteriai, praeiviai, prasilenkdami, išlaiko atstumą. „Galbūt tai gali būti ir pagarbos ženklas, bet atstumo vis tiek laikomasi. Mat grožis sukuria galingą projekciją regimojoje erdvėje, todėl tai gali priversti kitus galvoti, jog prie „grožio nešėjos“ negalima prisiartinti“, – taip pakomentavo šį tyrimą dr. Frever.

 

Grožis neužtikrina gyvenimo be debesų

Įdomu tai, kad internetinių pažinčių svetainė „OKCupid“ neseniai pranešė, jog merginos, patalpinusios nuostabiai gražių savo nuotraukų, rečiau randa atitikmenį nei tos, kurios įdeda paprastesnes nuotraukas į  savo anketas. Galbūt potencialūs kandidatai paprasčiausiai bijo gražuolių?..

Taigi, kaip matote, grožis neužtikrina gyvenimo be debesų, nors ir padeda išspręsti kai kurias problemas. Be to, Frevert ir Walker pabrėžė, kad nors ir pačios grožio sampratos įtaka yra gana paviršutiniška, bet iš esmės grožis yra greitas būdas įvertinti žmogų. „Kaip ir bet kuris greitas sprendimas, jis nėra labai patikimas“, – padarė išvadą Frevert.

Bet išvengti nelemtų tokio skubėjimo pasekmių gali būti gana paprasta. Pavyzdžiui, prieš pokalbį paprašyti personalo skyriaus pateikti daugiau informacijos apie kandidato pasiekimus.

Galiausiai, anot Frevert, per didelis dėmesys savo išvaizdai gali sukelti nereikalingą stresą ir nerimą – net jei jūs esate natūraliai gražus. „Jei esate apsėsti grožio, tai gali turėti įtakos jūsų gyvenimui ir santykiams su kitais“, – pridūrė ji.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą