Socialinių tinklų nuotrauka

Rūpinimasis šunimi nėra tik jo fiziologinių poreikių tenkinimas. Reikia taip pat gerai palaikyti  ir gyvūno psichinę sveikatą. Deja, daugelis savininkų susimąsto apie tai per vėlai.

Net atsitiktinis ir netyčinis šeimininko veiksmas gali sukelti šuniui psichologinę traumą. Kad taip neatsitiktų, reikia numatyti tokias situacijas ir užkirsti joms kelią, arba joms pasirengti.

 

Trauma Nr.1: Garsus ir staigus triukšmas

Gyvūnas gali ramiai vaikščioti pačiame didmiesčio centre, nepaisyti garsių žmonių šauksmų, išgyventi perkūniją ir sulaukti brandaus amžiaus, bet … Kartais gyvūno gyvenime atsiranda tokių nepažįstamų dirgiklių su kuriais jiems sunku susitaikyti.

Įsivaizduokite situaciją: šuo ramiai snaudžia savo namo kieme,  o šeimininkai išsivežė iš garažo neseniai nupirktą vejapjovę ir nusprendė ją išbandyti. Tokio garso dar negirdėjęs ir iki galo nepabudęs šuo pašoka tarsi nuplikytas. Geriausiu atveju, užtruks daug laiko, kol pripras prie vejapjovės ir apeis ją, net jei ji bus išjungta. Blogiausiu atveju – pradės bijoti kitų, anksčiau žinomų dalykų.

Norėdami išvengti tokių pasekmių, būtinai supažindinkite savo augintinį su kiekvienu triukšmingu ir dideliu prietaisu – ir tik tada jį įjunkite. Be to, pasivaikščiokite su užaugusiu šuniuku sausakimšomis gatvėmis, šalia statybų aikštelės, judriu greitkeliu, po žaidimų aikštelę ir panašiai. Tada gyvūnas pripras prie visko ir jo psichikai negrės pavojus.

Trauma Nr.2: fizinė bausmė

Kartais augintinis irgi mėgsta parodyti „ožius“, todėl norėdami jį pastatyti į vietą, gal ir galima būtų užvožti jam laikraščiu: tai „išblaivintų“ įžūlų augintinį ir parodytų šeimininko ketinimų rimtumą. Bet jokiu būdu negali būti taikoma jam didelė fizinė bausmė.

Fizinė bausmė suprantama kaip šuns skausmo ar didelio diskomforto sukėlimas. Šis metodas sukels arba baimę, arba agresyvų atsaką. Nei viena šunų veislė neturėtų būti skaudžiai nukentėjusi, palikta badaujant ar esant ekstremalioms sąlygoms (karščiui, tvankumui, šalčiui). Yra daugybė humaniškų auklėjimo metodų ir verta pasirinkti tik kai kuriuos iš jų – tuos, kurie labiausiai tinka jūsų augintiniui.

Trauma Nr.3: sąmoninga arba nesąmoninga apgaulė

Jei apgausite šunį, viskas jo galvoje susimaišys ir jis nustos adekvačiai reaguoti. Paprastas pavyzdys: šeimininkas meiliu balsu pas save pasikviečia augintinį ir staiga pradeda ant jo rėkti. Šuo yra sumišęs: juk jis buvo pašauktas paglostyti, o tada staiga pradėjo rėkti.

Netinkamas komandų naudojimas taip pat priskiriamas šiai klaidai. Kiekvienai komandai turėtų būti priskirta ne tik konkreti sąvoka, bet ir emocinė prasmė.

Trauma Nr.4: potrauminio streso sutrikimas

Pasirodo, kad šunys, kaip ir žmonės, gali patirti PTSS (potrauminio streso sutrikimą). Gyvūnui, tapusiam avarijos dalyviui, prireiks daug laiko pasveikti ir ne tik fiziologinės sveikatos prasme.

Sužeisto šuns savininkas turi atidžiai stebėti jo elgesį: gali būti, kad šuniui atsiras potrauminio streso sutrikimo simptomai. Tai yra: padidėjęs nerimas, apetito praradimas ar padidėjimas, neadekvati ar perdėta reakcija į kasdienius dalykus. Jei gyvūnui tikrai ne viskas gerai, turite susisiekti su zoopsichologu.

Trauma Nr. 5: per ilgas buvimas toli nuo namų

Banalu, bet per ilgai būnant toli nuo namų sienų, gali tapti rimta šuns trauma. Ypač jautrūs tokiems dalykams yra vyresni augintiniai ir tų veislių šunys, kurie yra labai ištikimi savo šeimininkams.

Kad jūsų šuo nepatirtų streso, palikite jį savo namuose, prižiūrint pažįstamam žmogui. Geriau, jei jie yra šeimos nariai ar artimi giminaičiai. Jei tai neįmanoma, susisiekite su šunų prižiūrėtoju, tačiau supažindinkite savo augintinį iš anksto.

Trauma Nr.6: naujagimio išvaizda

Deja, daugelis šeimininkų iš anksto nepagalvoja, kad jų šeimoje gali atsirasti kūdikis ir šuniui nebeskirs tokio dėmesio, kaip anksčiau. Tačiau ne kiekvienas šuo gali susitaikyti su tuo, kad gimus vaikui, šeimininkai praleis mažiau laiko su augintiniu.

Yra tik viena išeitis: prieš įsigydami šunį, pasverkite visus privalumus ir trūkumus. Jei esate jaunas ir planuojate vaikus, rinkitės nepavydžią šunų veislę. Jei ilgą laiką turite šunį, kuris yra įpratęs prie gausybės dėmesio, o šeimos pagausėjimas ne už kalnų, iš anksto paruoškite gyvūną šiam laimingam įvykiui.

Būtinai suplanuokite vaiko priežiūrą taip, kad liktų laiko ir šuniui. Atminkite: viskas priklauso nuo  šeimininkų, kad jų kūdikis ir augintinis susidraugautų. Šuo netgi gali tapti rūpestinga ir atsidavusia aukle.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą