Dabar planetoje gyvena daugiau nei septyni milijardai žmonių, kurių kiekvienas pasižymi savo   kūno ir organizmo savybėmis. Daugelis yra vidutinio ūgio, bet yra nemažai ir aukšto bei žemo ūgio žmonių. Žinoma, kad mažiausio žmogaus pasaulyje ūgis siekė tik 59 centimetrai, o aukščiausio – 272 centimetrai.

Kaip žinote, žmogaus augimas priklauso nuo paveldimumo ir yra nustatomas vaisiaus vystymosi laikotarpiu. Intensyviausi augimo laikotarpiai vyksta vaikystėje ir paauglystėje. Po to augimas  pamažu mažėja ir sulaukus maždaug 25–30 metų, žmogaus augimas sustoja. Tačiau kai kurios žmogaus kūno dalys išlaiko gebėjimą augti visą gyvenimą. Pažiūrėkime, kurie iš jų?

Nosis

Nosis yra svarbi žmogaus kūno dalis ir atsakinga už tokių svarbių funkcijų atlikimą kaip kvėpavimas, kvapo pajautimas (uoslė), apsaugo nuo infekcijų. Taip pat turi įtakos balso tembrui. Žmogaus nosis gali atskirti iki 10 tūkst. kvapų, o dabar priskaičiuojama bent 14 nosių rūšių.

Be to, nosis auga beveik visą savo gyvenimą. Kai kurių mokslininkų teigimu, nuo 30 iki 90 metų ji gali išaugti 0,8–1,0 cm. Pasak vienos versijos, nosis auga veikiant gravitacinėms jėgoms. Kitos versijos teigimu, taip atsitinka todėl, jog nosį sudaro kremzlinis audinys, kuris nesustingsta, todėl ir išsaugomas gebėjimas augti.

Ausys

Vienas svarbiausių jutimo organų yra ausys, nes būtent jos suteikia galimybę bendrauti su išoriniu pasauliu, girdėti įvairius garsus, taip pat lemia mūsų padėtį erdvėje. Be to, ausys skiriasi viena nuo kitos ne tik išoriškai, bet ir struktūra.

Ausys, kaip ir nosis, visą gyvenimą auga, kiekvienais metais pridedant 0,22 mm. Greičiausiai dėl to, kad jose nėra kaulinio audinio.

Veidas

Kaip ir visas žmogaus kūnas, taip ir jo veidas turi unikalių bruožų ir struktūrą. Apie 25 procentai  kūno raumenų yra ant veido. Iš esmės tai yra veido raumenys, kuriems padedant galime šypsotis, stebėtis, juoktis, raukytis, verkti ar pykti. O norint atlikti kokį nors paprastą veiksmą, pavyzdžiui, nustebinti, nusišypsoti ar pakelti antakį, žmogus turi panaudoti visą raumenų kompleksą, o ne vieną.

Ko gero ne vienam iš jūsų nebus malonu sužinojus, kad veidas „auga“ visą gyvenimą. Be to, vyrų ir moterų veidai keičiasi dėl įvairių priežasčių. Taigi vyriškų veidų pokyčius tiesiogiai veikia hormonas testosteronas, kuriam nuolat veikiant veido kaulai didėja. O moters veido augimui daugiausia įtakos turi nėštumo metu gaminami hormonai.

Riešai ir kojos pėdos

Riešas yra rankos skeleto dalis, kurią supa stipri jungiamojo audinio juosta, vadinama skersiniu riešo raiščiu. Būtent riešas leidžia rankomis atlikti judesius.

Pėda yra žemiausia apatinės galūnės dalis. Tai savotiškas amortizatorius, suteikiantis galimybę išlaikyti pusiausvyrą stovint ir judant. Kaip ir riešai, tai ir pėdos yra sudarytos iš daugybės smulkių kaulų.

Kaip minėta anksčiau, žmogaus auga iki 25–30 metų, bet pėdų ir riešų kaulai gali augti visą gyvenimą. Papildoma paskata jų augimui yra fizinis aktyvumas. Taigi, pavyzdžiui, aktyviai sportuojančio žmogaus kojos ir riešai gali augti spartėjančiu greičiu.

Širdis

Vienas iš svarbiausių žmogaus kūno organų yra širdis. Širdis yra savotiškas siurblys, kuris pumpuoja kraują kūne. Per vieną dieną žmogaus širdis gali išpumpuoti nuo 7 iki 10 tūkstančių litrų kraujo ir sugeneruoti tokį energijos kiekį, kurio užtektų dviračiu nuvažiuoti apie 40 kilometrų.

Širdis taip pat gali padidėti, bet jos augimas paprastai būna susijusi su liga. Pavyzdžiui, dėl arterinės hipertenzijos pasikeičia širdies struktūra ir tūris.

Inkstai

Inkstai yra savotiškas mūsų kūno filtras. Jie yra suporuotas organas, padedantis išvalyti toksinus iš organizmo. Praradus suporuotą partnerį, likęs inkstas gali padidėti. Tai yra savotiška organizmo reakcija į jėgos stygių, atsiradusį pašalinus vieną inkstą.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą