Daugelis melagių per daug emocingai reaguoja apkaltinus juos melu. Pernelyg stiprios reakcijos tikslas – priversti jus jaustis kaltu dėl savo įtarimų. Archyvo nuotrauka

Buvęs CŽV agentas Jasonas Hansonas savo knygoje „Spy Secrets That Can Save Your Life: A Former CIA Officer Reveals Safety and Survival Techniques to Keep You and Your Family Protected“ („ Šnipinėjimo paslaptys, galinčios išgelbėti jūsų gyvybę: buvęs CŽV pareigūnas atskleidžia saugos ir išgyvenimo būdus, kaip apsaugoti jus ir jūsų šeimą“ pasakoja apie tai, kokias šnipinėjimo gudrybes galima panaudoti kasdieniame gyvenime.

Pavyzdžiui, kaip išmokti atpažinti melą. Šios priemonės padės jums, kai norėsite sužinoti tiesą ir atskleisti melagius, vagis, sukčius, veidmainius.

Anot buvusio agento, prieš bandydami atpažinti melagį, nusistatykite atskaitos liniją. Reikia žinoti, kas žmogui yra normalu, o kas ne. Pavyzdžiui, įsivaizduokite situaciją, kad įtariamas asmuo subraižė jūsų automobilį stovėjimo aikštelėje. Jūs užduodate jam klausimą, ir jis pradeda neišpasakytai piktintis. Ir jūs nuspręsite: „Būtent, jis!“.  Bet visai gali būti, kad tas žmogus yra labai nervingas ir visada taip elgiasi. Todėl pirmiausiai turite išsiaiškinti, kaip žmogus reaguoja ramioje būsenoje, ir tik tada taikyti toliau aprašytus metodus.

 

  1. Netiesioginis atsakas

Pirmasis melo požymis yra tiesioginio atsakymo į klausimą vengimas. Tarkime, paklausite: „Ar pavogei kompiuterį iš biuro? – ir išgirstate atsakymą: „Kaip tu galėjai mane iš viso įtarti? Ką tik išėjau iš ligoninės ir negaliu net pakelti piniginės, jau nekalbant apie viso kompiuterio nešimą“. Kitas melagis gali pradėti sakyti, kad jis yra garbingiausias žmogus pasaulyje, ar draugauja su  policijos pareigūnu ir panašiai. Sąžiningas žmogus neišvardins visų priežasčių, kodėl juo galima pasitikėti, o tiesiog atsakys į klausimą.

  1. Religija

Asmuo, neturintis ko dangstyti, įkliuvęs į melą, gali bandyti pasiteisinti religija. Pavyzdžiui, jei potencialus vagis pradeda piktintis ir sako: „Kaip tu galėjai pagalvoti, kad aš galiu ką nors pavogti! Aš esu mormonas! Mormonai nesusitepa savo rankų vogdami“, yra tikimybė, kad jūs susiduriate su mormonu, kuris taiko dvigubus standartus.

  1. Kojos

Daugelis naiviai galvoja, kad melagį lengviausia atpažinti iš veido, bet nepasiseka! Daug daugiau informacijos išduoda žmogaus kojos. Greičiausiai ir jūs esate pakliuvę į tokias situacijas. Tarkime, sėdite šalia žmogaus ir užduodate jam provokuojantį klausimą. Reaguodamas į tai, jis pradeda trūkčioti kojas. Greičiausiai tai reiškia, kad jis meluoja.

Beje, visais atvejais nepamirškite atskaitos taško. Yra žmonių, kuriems kalbant beveik visada trūkčioja kojos.

Pėdos mus išduoda  dar dažniau. Pagal kryptį, kur ir nukreiptas padas, galite sužinoti, kur žmogus nori eiti. Jei kalbatės su žmogumi, o jo kojos nukreiptos į duris, tikėtina, kad jis nori išeiti.

Muitininkai taip pat mokomi stebėti kitų kojas. Jei pokalbio su darbuotoju metu kojos nukreiptos į jį, tada žmogus neturi ko slėpti. O jei kojos atsuktos į išėjimą, tai muitininkui gali kilti įtarimas, kad reikalas nešvarus.

  1. Sustingsta ir stovi kaip įbestas į žemę

Jasonas knygoje pasakoja ironišką (beje, ir gyvybiškai svarbią) istoriją. Kartą jis skrido lėktuvu ir staiga vienas keleivių… išleido dujas. Visi pradėjo dairytis ir ieškoti šio nenaudėlio. Ir tik vienas žmogus sustingo vietoje, tarsi įbestas į žemę.

Jasonas iš karto suprato, kad tai jis. Melagiai dažnai elgiasi kaip išsigandęs vėžlys – įtraukia galvą į kiautą ir nejuda.

  1. Per daug nuoširdus žvilgsnis

Daugelis galvoja, kad jei žmogus nuleidžia akis į grindis, vadinasi, jis meluoja. Tai netiesa. Žmogus gali turėti keliolika priežasčių žiūrėti žemyn. Pavyzdžiui, iš gėdos.

Įsivaizduokite: jums paskambina viršininkas ir klausia, kur dingo ataskaitos.  Jūs nežinote kur ir nuleidžiate akis. Pati situacija yra tokia, kad jums tai yra normali reakcija. Ypač pagalvojus, kad viršininkas bara, o  jūs esate pavaldinys.

Priešingai, pernelyg sąžiningas ir nuoširdus žvilgsnis gali išduoti melagį. Jei žmogus žiūri jums tiesiai į akis, pernelyg nuoširdžiai ir atvirai, tai gali reikšti, kad jis meluoja.

  1. Per emocingas reagavimas

Daugelis melagių per daug emocingai reaguoja į apkaltinimą melu. Pernelyg stiprios reakcijos tikslas – priversti jus jaustis kaltu dėl savo įtarimų. Pavyzdžiui, viena moteris įtarė, kad jos vyras ją apgaudinėja. Ji tiesiai jam uždavė klausimą apie išdavystę, o  jis taip pasipiktino, kad  net kelias minutes be perstojo šaukė. Po to sugriebė už širdies ir pasakė: „Kaip tu galėjai apie mane taip galvoti!“. Po poros dienų paaiškėjo, kad žmona buvo teisi.

  1. Nusikaltimas ir bausmė

Buvo tokia istorija. Iš restorano kasos pavogė 10 tūkst. JAV dolerių. Siekiant išsiaiškinti, kas pavogė, darbuotojams buvo pateikta anketa su klausimu: „Kokios bausmės nusipelno šis žmogus?“ Visi darbuotojai parašė kažką panašaus į „atleisti iš darbo“, „nubausti“. Ir tik vienas atsakė: „Žmonės kartais klysta. Šis asmuo turi būti griežtai įspėtas, kad tai niekada nepasikartotų“. Paprastai kalti žmonės mano, kad bausmė turėtų būti švelnesnė.

Ir galiausiai: atminkite, kad visos šios gudrybės nesuteikia jums šimtaprocentinės garantijos, kad atpažinsite melagį.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą