Ištikus „senosios raganos sindromui“ pabandykite atsipalaiduoti

Įsivaizduokite: pabudote vidury nakties nuo to, kad nežinoma būtybė griebia jus už gerklės. Jūs bijote  net pajudėti ir rėkti, nes atrodo, kad jūsų kūnas yra paralyžiuotas ir viskas, ką galite padaryti, tai laukti savo mirties. Baisu? Ir dar kaip! Tai miego paralyžius – sutrikimas, kurį bent kartą gyvenime yra patyrę 7 proc. žmonių.

 

Trunka trumpai – nuo kelių sekundžių iki dviejų minučių

XVIII amžiuje Henry‘is Fuselis nutapė paveikslą „Košmaras“: moteris miega ant nugaros, o ant jos krūtinės sėdi demonas. Žmonės labai ilgai bandė paaiškinti šio sutrikimo pobūdį. Juk yra tiek daug legendų apie raganas, rudakaklius demonus ir portalus į kitą pasaulį.

Miego paralyžiaus metu žmogus nemato tik girdi, užuodžia, liesdamas savo odą. Jei nežinote apie tokio reiškinio egzistavimą, beveik neįmanoma atskirti sapno nuo tikrovės.

Vis dėlto tai tik haliucinacijos, ir jos forma beveik visada priklauso nuo kultūros ypatybių. Kinijoje žmones „smaugia“ stebuklingas žvėris – raguotas liūtas, kalbantis kiniškai. Pas mus kalba apie susitikimą su  pačiu šėtonu. Prieš porą metų į spaudą pateko nuostabi istorija: pokemonas išprievartavo moterį. Tuo metu, pasak jos, negalėjusi ištarti nė žodžio ir atrodė sustingusi, o jos vyras miegojo netoliese ir nieko nepastebėjo. Ir tai įvyko žaidimo „Pokemon Go“ populiarumo viršūnėje.

Senais laikais žmonės tikėjo, kad naktį ateina  ragana pas žmones, atsisėda ant krūtinės ir minta jų gyvybine energija. Iš to kilo ir miego paralyžiaus pavadinimas – „Senosios raganos sindromas“. Kas tai yra iš tikrųjų ir kaip tai atpažinti savyje?

Anot psichiatrų, miego paralyžius yra būklė, kuri panaši  į nevisiškai pabudus miego būseną, kai išlieka šiai fazei būdingas nejudrumas. Žmonės ne visiškai pabudę, tai yra miego paralyžiaus atveju,  gali galvoti, kad sapnuoja. Šiai būsenai būdingos haliucinacijos: žmogus gali pamatyti bauginančius reiškinius, bet nesugebėti  pratarti ir žodžio, pabudus ir apimtam siaubo ir nevilties jausmams.

Miego paralyžius trunka trumpai – nuo kelių sekundžių iki dviejų minučių, po kurio sąmonė visiškai atsistato, o nejudrumas dingsta. Bet tai, kas įvyko, palieka neišdildomą pėdsaką atmintyje, priverčiantis suabejoti savo psichine sveikata ar tikėti antgamtinių esybių egzistavimu.

Miego paralyžius yra gana dažnas reiškinys. Jis ypač būdingas žmonėms iki 30 metų. Miego paralyžiaus atvejai gali būti paveldimi. Miego paralyžius gali būti atpažįstamas iš šių būdingų savybių: įvyksta savaiminio pabudimo metu; lydimas nesugebėjimo judėti ir kalbėti; gali lydėti uždusimo pojūtis, kūno sunkumo jausmas, krūtinės suspaudimas; būdingas kažkieno buvimo kambaryje jausmas ir klaikios haliucinacijos; gali sukelti stiprią baimę.

Laimei, miego paralyžius nėra psichikos sutrikimo simptomas. Bet jo atsiradimą gali sukelti stresas, rūkymas, alkoholis, pervargimas ir nereguliarus miegas.

 

Dažniau pasireiškia tiems, kurie miega gulėdami ant nugaros

Miego paralyžiaus epizodų pasikartojimo galima išvengti nusistačius miego režimą, skiriant daugiau laiko sveikam poilsiui, atsisakius žalingų įpročių ir pašalinus streso veiksnius. Svarbu atsižvelgti į tai, kad miego paralyžius pasireiškia tiems, kurie miega gulėdami ant nugaros. Ir beveik niekada nenutinka tiems, kurie miega ant dešinio šono.

Pabusti nuo žadintuvo skambėjimo yra dar vienas būdas išvengti miego paralyžiaus pasikartojimo. Gąsdinančio epizodo atveju turite prisiminti, kad jis greitai baigsis, pabandykite pajudinti liežuvį ir  pirštus.

Nepaisant to, kad miego paralyžius nekenkia sveikatai ir gyvybei, kai kuriems žmonėms dėl patirto siaubo intensyvumo gali kilti tamsos, miego ir užmigimo baimė. Tokiu atveju geriau kreiptis pagalbos į psichoterapeutą. Specialistas padės susidoroti su tokiomis emocinėmis problemomis kaip nervingumas, nerimas, dirglumas, prislėgta nuotaika, kurios yra derlinga dirva miego paralyžiaus epizodams atnaujinti.

 

Žinia, miego metu mūsų smegenys „išjungia“ visus raumenis, išskyrus tuos, kurie atsakingi už kvėpavimą ir akių judesius. Šios funkcijos dėka, kai sapnuojame monstrus ir maniakus, mes nešokame iš lovos ir niekur nebėgame, atsitrenkę į sienas.

Tačiau kartais sistema sugenda. Žmogus staiga pabunda, o signalo „įjungti judesį“ dar nebuvo. Sąmonė veikia, bet raumenys – ne. Šią akimirką prasideda pasirodymas, dalyvaujant raganoms, demonams, pokemonams…

Ką žmogus jaučia miego paralyžiaus metu? Be faktinio paralyžiaus ir haliucinacijų, gali atsirasti šie pojūčiai: pusiau miegant, neįmanoma suprasti, ar tu miegi, ar ne. Atsiranda didelis drebulys ar virpėjimas visame kūne – tarsi drebėtų lova.  Atsiranda siaubas ir jį gali sukelti dalykai, kurie realybėje visiškai negąsdina. Pavyzdžiui, perkūnija. Dažnai atsiranda užmirštos baimės nuo vaikystės. Apima itin tikroviški garsai ir prisilietimo jausmai. Galite išgirsti pokalbių, juoko, kitoniško girgždėjimo, muzikos (kurios kartais net nėra realybėje). Atrodo, kad kambaryje ar už durų yra kas nors.  Spengia ausyse. Kažkas subildėjo, bandant pajudėti. Apima jausmas, kad tu mirsi. Žmogus nesugeba kvėpuoti dėl to, kad kažkas sėdi ant krūtinės. Gali atrodyti net tai, kad kažkokia mitinė būtybė bando jus išprievartauti.

 

Pasistenkite atsipalaiduoti prieš miegą

Miego paralyžius nesukelia jokių sveikatos problemų, tačiau stipri baimė gali atsiliepti širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms. Ir žmogus nesąmoningai gali pagalvoti, kad jam ne viskas gerai su psichika. Bet jei skaitote šį straipsnį, tai reiškia, kad toks pavojus jums nebegresia.

Bet galima išvengti miego paralyžiaus. Ir tam nereikia specialaus gydymo. Tiesiog vadovaukitės gydytojų patarimais: pakankamai išsimiegokite, eikite miegoti tuo pačiu metu, pabuskite pažadinti, nes miego paralyžius gali atsirasti tik pabudus natūraliai. Atlikite kas rytą mankštą – tai stiprina nervų sistemą ir plėtoja ryšį tarp smegenų ir raumenų. Venkite streso. Pasistenkite atsipalaiduoti prieš miegą. Pavyzdžiui, arbata, karšta vonia, masažu – kas jums labiau patinka.

Nedirbkite, nežiūrėkite televizoriaus ir nenaudokite kompiuterio prieš miegą – visa tai suaktyvina smegenis.

Užmigdami atkreipkite dėmesį į miego paralyžiaus „pranašautojus“: kritimo ar vibracijos pojūtį. Jei ką nors panašaus pajutote, pakeiskite savo kūno padėtį.

Nemiegokite ant nugaros. 90 proc. „miego paralyžiaus“ atvejų įvykstant būtent šioje padėtyje.

Bet  ištikus „senosios raganos sindromui“ pabandykite atsipalaiduoti. Pagalvokite, kad tai yra nekenksmingas reiškinys, kad jums niekas negresia, ir ilgiausiai po poros minučių viskas baigsis. Kvėpuokite tolygiai, skaičiuokite, prisiminkite savo mylimojo veidą – apskritai darykite viską, kad nusiramintumėte. Svarbiausia, nesipriešinkite ir nebandykite pabėgti – tai gali sukelti uždusimo jausmą ir tada bus dar blogiau. Pabandykite pajudinti akis, liežuvį, dešinės rankos nykštį (kairį – kairiarankiams). Tai padės greičiau atgauti savo kūno kontrolę.

Tyrimai rodo, kad analitinio proto žmonės miego paralyžius priima ramiau nei tie, kurie tiki antgamtiškumu.

Viskam pasibaigus, pasistenkite ramiai užmigti – miego paralyžius labai retai būna du kartus per vieną naktį. Jei priepuoliai kartojasi reguliariai, kreipkitės į miego specialistą – gydytoją, gydantį miego sutrikimus. Sunkiausiais atvejais sutrikimas gydomas antidepresantais.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą