„Mintys gali paveikti jūsų nuotaiką, net jei jos visiškai neatitinka tikrovės. Problema ta, kad dauguma iš mūsų dažnai neabejoja, ar tai, ką galvojame, yra tiesa. Mes tiesiog tikime savimi. Nes jei netikėtume savimi, tai kuo tada galima tikėti?“, - sakė "Forbes" įkūrėjas

Malcolmas Stevensonas Forbesas (1919 m. rugpjūčio 19 d. – 1990 m. vasario 24 d.) – amerikiečių verslininkas, geriausiai žinomas kaip  tėvo B. S. Forbeso įkurto žurnalo „Forbes“ leidėjas. Jis taip pat  buvo žinomas kaip aistringas kapitalizmo ir laisvosios rinkos prekybos, ekstravagantiško gyvenimo būdo propaguotojas. Vyras negailėjo pinigų vakarėliams, kelionėms, namams, jachtoms, lėktuvams, meno kolekcijoms, ypač „Fabergé“ kiaušiniams.

 

Kai žmogus patiria neigiamas emocijas, jas priskiria konkrečioms situacijoms

„Įsivaizduokite, kad ką tik atvykote į darbą, įėjote į bendrą biurą ir su visais pasisveikinote. Ir visi su jumis pasisveikino, išskyrus vieną darbuotoją, kuris net nepasuko galvos į jūsų pusę. Ir tada jūsų vaizduotės smagratis pradeda suktis iki galo, o protas pradeda panikuoti ieškant priežasties, kas nutiko? Kodėl jis tai daro? Ar aš jį kaip nors įžeidžiau, o jis ant manęs pyksta? Bet ką aš padariau? Gal jis tiesiog išlipo iš lovos ne ta koja?“, – retoriškai klausė Malcolmas Forbesas.

Anot jo, patekti į užburtą ratą ar kokį nors neigiamą įvykį nėra sunku, greičiau, labai paprasta. Tada mūsų mintys vėl ir vėl grįžta prie to, kas nutiko, ir dėl to mes patys  pradedame ant savęs pykti ir nervintis.

„Bet… ar jūsų kolega tikrai padarė tai, ką, jūsų manymu, padarė? Galbūt jis tiesiog jūsų negirdėjo ir nepastebėjo. Taigi, kodėl mūsų protas žaidžia šiuos žaidimus su mumis? Kas jus iš tikrųjų trikdo – pati situacija ar tik tai, kaip jūs ją suvokiate?“, – samprotavo „Forbes“ įkūrėjas.

Jo manymu, paprastai, kai žmogus patiria neigiamas emocijas, jas priskiria konkrečioms situacijoms ar kitų žmonių veiksmams kaip priežastį ar šaltinį. Kitaip tariant, visą atsakomybę už savo emocijas perkelia kažkokioms išorinėms aplinkybėms, net negalvodami, kad patys galite būti jų šaltinis.

„Taigi, jus įžeidė tai, kad kolega nepasisveikino. Tai tikrai išorinis įvykis, kurio jūs negalite kontroliuoti. Bet kas nutiktų, jei, užuot sutelkus visą dėmesį į kitų žmonių emocijas, stengsitės skirti reikiamą dėmesį savosioms? Nes skirtingai nei patys išoriniai įvykiai, jūs visiškai kontroliuojate, kaip interpretuojate tai, kas vyksta su jumis ir aplink jus“, – sakė jis.

Anot jo, tokiais atvejais žmogus neturėtų pykti ar nusiminti, kad jam atsitiko kažkas  nekontroliuojamo ir nuo jo nepriklausančios situacijos. Nors iš tikrųjų jis buvo nusiminęs visai ne dėl to, o dėl savo nuomonės ar manymo interpretacijos. Todėl akimirksniu, neturėdamas tam prielaidų, nusprendė, kad kolega jį įžeidė. Tačiau jei pažvelgus į situaciją objektyviau, tai, kas įvyko, visiškai nėra priežastis nusiminti.

 

Žmonės linkę žinoti, kodėl jiems taip atsitinka

„Kas būtų, jei užuot galvoję apie tai, kad esate įskaudintas, pagalvotumėte maždaug taip: „Gal jis tiesiog manęs negirdėjo“ arba „Dabar jis tiesiog susikoncentravęs į savo darbą ir nenorėjo manęs įžeisti“. Jei jūsų mintys būtų tokios, ar ši situacija jus taip pat nuliūdintų? Greičiausiai ji nebūtų jūsų užkabinusi“, – samprotavo „Forbes“ įkūrėjas.

Jo manymu, šios dvi frazės yra puikūs pavyzdžiai, kaip mūsų mintys daro didelę įtaką mūsų nuotaikai ir gerovės jausmui.

„Mintys gali paveikti jūsų nuotaiką, net jei jos visiškai neatitinka tikrovės. Problema ta, kad dauguma iš mūsų dažnai neabejoja, ar tai, ką galvojame, yra tiesa. Mes tiesiog tikime savimi. Nes jei netikėtume savimi, tai kuo  tada galima tikėti?“, – retoriškai klausė jis.

Jo manymu, pagrindinė to priežastis yra ta, kad žmonės linkę žinoti, kodėl jiems taip atsitinka. Ir jei tam neturime pakankamai informacijos, mūsų protas pradeda daryti išvadas, remdamasis mūsų įsitikinimais, idėjomis ir išankstiniais nusistatymais, galiausiai padarydamas vienokias ar kitokias išvadas.

Tačiau ši išvada nebūtinai turi atitikti tikrovę. Nes išvien ateina ir neigiamos emocijos, kurių galėtume išvengti, jei į mus supantį pasaulį žiūrėtume aiškiau ir nešališkiau.

„Per visą gyvenimą greičiausiai niekas jūsų nemokė, kad jūsų mintys, vidinis dialogas gali būti klaidingi. Bet jei pradėsite abejoti tuo, jūsų emocijos bus daug veiksmingiau valdomos. Galų gale, jūsų minčių įtaka jūsų nuotaikai gali būti ne tik neigiama, bet ir teigiama“, – tvirtino Malcolmas Forbesas.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą