Nebijokite pasitikėti psichologu. Kvalifikuotas specialistas išliks neutralus. Jis jūsų nemokys gyventi, neskaitys moralų ir nebars. Archyvo nuotrauka

Iš tikrųjų, ką pasakyti psichologui, yra jūsų sprendimas. Tačiau neturėtumėte iš karto išdėstyti visų savo smulkmenų, jei patys to nenorite. Norint užmegzti konstruktyvų dialogą su specialistu, reikia juo pasitikėti, o tai ateina ne iš karto. Tačiau net ir pats geriausias psichologas neįlys į jūsų vidų ir neatskleis tų dalykų, kurių nenorite atskleisti.

 

Pokalbis su geru psichologu yra tarsi pokalbis su savimi

Jei vis dar neatsivėrėte savo psichologui, geriau kreiptis į kitą specialistą. Mažai tikėtina, kad terapija pasiteisins, jei negalite visiškai pasitikėti psichologu.

Problemų kategorijai, apie kurias net psichologui nederėtų pasakoti, galima priskirti tas, kurių jis nesupranta. Tai jūsų intymaus gyvenimo detalės, kai kurios diagnozės, detalės apie jūsų sveikatos būklę. Vargu ar tai turės įtakos terapijai, kadangi psichologas negalės nieko šiuo klausimu patarti ar pasiūlyti, ir jūs abu atsidursite nepatogioje padėtyje.

Dažnai, norint išspręsti vieną psichologinę problemą, reikia labai toli nueiti, net iki pat  savo vaikystės prisiminimų.

Tačiau nebijokite pasitikėti psichologu. Kvalifikuotas specialistas išliks neutralus. Jis jūsų nemokys gyventi, neskaitys moralų ir nebars. Jis tiesiog nukreips jus teisinga kryptimi ir viską, ką pasakėte, liks paslaptis. Ne veltui sakoma, kad pokalbis su geru psichologu yra tarsi pokalbis su savimi.

Bet kokie psichoterapiniai santykiai reiškia konfidencialumą: terapeutas neatskleidžia kliento asmens duomenų, taip pat bet kokią informaciją, kuri gali nurodyti kliento tapatybę ir kaip nors jį sukompromituoti. Todėl galite psichoterapeutui drąsiai išsakyti bet kokias problemas.

Tačiau reikia atminti (ir tai turėtų pasakyti terapeutas), kad pasitaiko atvejų, kai pažeidžiama konfidencialumo taisyklė. Taip yra dėl grėsmės kliento gyvybei ir sveikatai (pavyzdžiui, esant didelei savižudybės rizikai), arba dėl grėsmės kito asmens gyvybei ir sveikatai (tik įsitikinus, kad  klientas ruošiasi pakenkti) arba tyrimą atliekančių institucijų prašymu. Tokiais atvejais terapeutas gali dalytis kliento informacija su trečiosiomis šalimis.

 

Pasitaiko situacijų, kai pasitikėjimas staiga žlunga

Taip pat reikia atsiminti, kad psichoterapiniai santykiai nėra reglamentuojami įstatymais. Praktikuojantiems psichologams medicinos paslapties išsaugojimo įstatymo nereikia laikytis, o psichologinės pagalbos įstatymas egzistuoja tik projekte. Profesinių asociacijų etikos komitetai gali tik priimti sprendimą. Todėl vienintelė terapeuto etikos garantija – jo išsilavinimas, geras vardas ir garbės žodis.

Vienaip ar kitaip,  jei nenorite ko nors sakyti, tai ir nesakykite. Darbas su psichologu reikalauja pasitikėjimo specialistu. Tačiau pasitaiko situacijų, kai pasitikėjimas staiga žlunga arba tiesiog nepasiekė tam tikro lygio. Be to, dažniausiai tai, ką žmogus slepia, yra ne iš nusikalstamumo sferos, o tai, ką jis laiko labai gėdingu.

Kai kurie psichologai dirba su sąlyginai anoniminiu prašymu – kai klientas ką nors pasakoja apie situaciją tik pačiais bendriausiais terminais. Aš taip pat ne kartą gyvenime taip dirbau (apskritai tai retenybė, kai klientas nenori kalbėti apie save. Juk jis atėjo pasidalinti ir atsikratyti dalies naštos). Tada bendravimas kuriamas kitaip, ne kaip įprastame formate. Poveikis yra, bet manau, kad jis yra silpnesnis, nei būtų taikant standartinį metodą. Bet, vis dėlto…

Jei nenorite apie ką nors kalbėti, svarbiausia nemeluoti specialistui. Tiesiog pasakykite, kad jūs tam dar nesate pasirengę. Priešingu atveju, yra didelė rizika sugaišti daug laiko, išeikvoti pastangų ir pinigų, tačiau problemos neišspręsti.

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą