Amerikiečių mėgstamas kalėdinis saldainis „J“ raidės formos simbolizuoja Jėzaus vardą

Dauguma galvoja, kad pakanka žaisliukų, pora girliandų, blizgučių ir eglutė papuošta. Bet ne viskas taip paprasta. Mat ne vienoje šalyje kalėdinį medį puošia savaip. Išsiaiškinkime, kaip įprasta papuošti pagrindinį Kalėdų simbolį įvairiose pasaulio šalyse…

 

Kuo ryškiau  – pagrindinis britų šūkis dekoruojant eglę ar pušį

Manoma, kad būtent Vokietijoje atsirado Naujųjų metų medžio puošimo tradicija. Iš pradžių tai buvo daroma gatvėje, nenupjaunant medžio, o paskui kiekvienas gyventojas į savo namus ėmė nešti atskirą eglutę. Pagrindinės šventės spalvos yra žalia, auksinė ir raudona, o labiausiai mėgstamas vokiečių Kalėdų eglutės žaislas yra riešutinė.

Be to, eglutė dažnai  yra dekoruojama tikromis žvakėmis. Manoma, kad tai XVI amžiuje sugalvojo Martynas Liuteris  – protestantiškosios reformacijos pradininkas, vienuolis, teologas, kuris  norėjo šventėms atkurti žvaigždėtą dangų uždarose patalpose. Dabar saugumo sumetimais žibintai ir žvakės pakeistos šviesos diodais ir lemputėmis, tačiau jie taip pat labai gražiai mirga ir puošia eglutę.

Jungtinėje Karalystėje – kuo ryškiau yra pagrindinis britų šūkis dekoruojant eglę ar pušį. Jie daugiausia jas puošia figūrėlėmis, vainikais, švytinčiomis girliandomis, žaislais ir kamuoliukais. Net jei žaislų nėra daug, užtat blizgučių turėtų būti per akis.

Didžiausia ir garsiausia eglutė stovi Trafalgaro aikštėje. Šis medis kasmet atvežamas iš Norvegijos – tokia tradicija prasidėjo 1947 metais. Tada norvegai britams padovanojo medį kaip padėką už pagalbą Antrojo pasaulinio karo metu.

Tuo tarpu Norvegijoje, nukirtus Kalėdų eglę, ją puošia tik vyresni šeimos nariai. O vaikams rodoma jau papuošta eglutė, kai visas kambarys atrodo spalvingas ir ateina laikas keistis dovanomis.

 

Japonai iš pradžių niekada negamino klasikinių eglutės dekoracijų

Prancūzijoje, kad ir kaip keistai tai skambėtų, ant eglės įprasta kabinti obuolius. Mat raudoni ir žali obuoliai prancūzams yra klestėjimo ir produktyvumo simbolis. Tai taip pat primena Biblijos ištakas – Edeno sodą bei Adomą ir Ievą. Dabar iš esmės visi obuoliai yra dirbtiniai. Tiesiog kažkuriais  metais žmonėms kilo mintis tikrus obuolius pakeisti stiklo amatais. Taip tradicija ir  įsitvirtino prancūzų namuose.

Dėl medžių trūkumo Japonijoje šventėms dekoruojamos nykštukinės pušys. Dažniausiai dekoras yra origami figūros, nes japonai iš pradžių niekada negamino klasikinių eglutės dekoracijų. Taip pat Naujiesiems metams Tekančios saulės šalies gyventojai kuria kadomatsu – stabilią bambuko, eglės šakų ir paparčių kompoziciją. Kiekvienas dizaino elementas turi didelę prasmę ir norus ateinantiems metams. Visa konstrukcija yra surišta sausų šiaudų šakomis, o šalia padedamos aukos: zonių sriuba ir kalėdinis bei Naujųjų metų skanėstas – pyragas, pagamintas iš mochi ryžių.

Suomijoje eglę puošia skirtingų šalių vėliavos, žvakės, ekologiškos dekoracijos ir snaigės iš nereikalingo popieriaus. Iš esmės suomiai visą dekorą ruošia dar rudenį – taip stipriau perduodama Kalėdų dvasia, o dėl kruopštaus požiūrio į gamtą dauguma Naujųjų Metų medžių yra dirbtiniai.

Amerikiečiai mėgsta puošti medį saldumynais: mandarinais, riešutais, spragintais kukurūzais ar spanguolėmis. Tačiau jų  labiausiai mėgstamas kalėdinis skanėstas yra raudona ir balta nendrė, kurią pažįstame iš kalėdinių filmų. Bet tai visai ne cukranendrės. Tai raidė „J“, simbolizuojanti Jėzaus vardą. Raudona saldainio spalva reiškia kraują, o balta spalva – tyrumą ir nekaltumą.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą