„ Nauja srovė popmuzikos pasaulyje“, – taip apie „pagrindinį Švedijos eksporto produktą“ rašė autoritetingas britų žurnalas „New Musical Express“. Grupė taip pat buvo įvertinta ir už geležinės uždangos: SSRS buvo išleisti keturi ABBA albumai – daugiau nei „The Beatles“. Ne veltui trims albumams, užėmusiems topų viršūnes dešimtyse šalyse, užteko tik geriausių hitų.
Nekaltybę prarado būdamas 14 metų
Jie pradėjo dainuoti 1970 metais lapkričio mėnesį viename iš Geteborgo restoranų. ABBA santrumpa dar nebuvo sugalvota ir buvo dainuojama kaip „Björn, Benny, Agnetha & Frida“ kvartetas.
Stigas Anderssonas – daugelio ABBA dainų tekstų autorius, kuris viešumoje apskritai nebuvo minimas. „Žmonės nėra tokie kvaili, kaip jūs manote. Jie dar kvailesni“, – sakė jis.
Björnas Ulvaeusas – gitaristas, daugumos dainų tekstų autorius. Sakė, kad nekaltybę prarado būdamas 14 metų. „Aš nieko nemokėjau, o ji dar mažiau“, – taip pirmąją patirtį prisiminė Björnas.
1969 metais jis užmezgė romaną su būsima ABBA soliste Agnetha Faltskog. Jie susituokė 1971 metais, o išsiskyrė 1979 metais. Agnetha prisipažino, kad be jokios priežasties pradėjo kivirčytis.
„Mes abu esame individualistai ir labai užsispyrę“, – paaiškino Björnas.
Jie turi dukrą Lindą ir sūnų Kristianą. 1981 metais Bjornas vedė žurnalistę Lena Calercio. Pora susilaukė dviejų dukterų – Emmos ir Anos.
Agnetha Faltskog – vokalistė. Būtent ji reikalavo vestuvių su Björnu. Į ceremoniją atskubėjo 3 tūkstančiai sirgalių. Buvo mobilizuoti visi policijos pareigūnai iš netoliese esančio Hessleholmo miesto. Vienas iš žirgų užlipo nuotakai ant kojos, todėl jaunikis su tėvu šoko tango. „Tėvai davė man kraičio radiją, smėlio laikrodį, toršerą ir kulinarinę knygą“, – sakė Agnetha. Netrukus po sūnaus gimimo poros santykiai smarkiai pablogėjo
„Mūsų meilė tiesiog išnyko ir mes pradėjome vienas kito nekęsti“, – prisipažino ji.
1990 metais Agnetha ištekėjo už „sumanaus ir sąmojingo“ chirurgo Thomaso Sonnenfeldo. Nepraėjus nė dvejiems metams pora padavė skyrybų prašymą. 1994 metais nusižudė Agnethos mama.
Beje, 1955 metais per pasirodymą kalėdiniame vakarėlyje, nutrūko jaunosios Agnethos kelnaičių gumelė ir jos tiesiog nuslydo žiūrovų akivaizdoje.
Per gastrolių turą Australijoje Agnethos buvo paklausta, ar žinanti, kad jos užpakalis laikomas seksualiausiu šou versle. „Kaip aš turėčiau žinoti? Aš jo nemačiau“, – susigėdusi atsakė Agnetha.
Benny Anderssonas -klavišininkas, daugumos „ABBA“ muzikos autorius.
Būdamas 15 metų jis metė mokyklą ir įsidarbino keliaujančiu pardavėju, grojo pianinu klube. Būdamas 16 metų jis tapo savo sūnaus Petro tėvu, o po dvejų metų – dukros Helen. Benny niekada nevedė vaikų motinos Christine. Nuo 1969 metų, jis 12 metų gyveno su ABBA soliste Anni-Frida Lyngstad. Pora nusprendė neturėti bendrų vaikų. Praėjus savaitei po skyrybų, 1981 metais Benny vedė televizijos laidų vedėją Moną Nocklit. Ji pagimdė sūnų Ludwigą.
Jiems patiko trys gerbėjų siūlomi grupės pavadinimo variantai
Anni-Frida Lyngstad – vokalistė. Motina pagimdė Fridą Norvegijoje, kurios susilaukė nuo okupacinio vokiečių kareivio. Dėl bendros neapykantos tokiems vaikams, mergaitę į Švediją išsivežė močiutė. 1947 metais mergaitės motina, būdama 21 metų, mirė nuo inkstų nepakankamumo. Frida pirmą kartą pamatė savo tėvą 1977 metais, bet toliau nebendravo – negalėjo atleisti, kad jis paliko motiną nėščią.
Anni-Frida pati pastojo būdama 17 metų – paskutinėje vidurinės mokyklos klasėje. Jos sūnaus Hanso tėvas buvo 19-metis trombonininkas Ragnaras Fredrikssonas. 1964 metais Frida su juo susituokė, o 1967 metais jiems gimė dukra Ann Lise-Lotte Fredriksson, kaip du vandens lašai panaši į savo motiną. Bet po dvejų metų pora išsiskyrė.
„Norėjau nušokti nuo olos, kad neuždusčiau, – taip apie savo meilę Benny paaiškino Frida. Tada ji jau buvo iki ausų įsimylėjusi jį. 1978 metais, po 9 metų sužadėtuvių, jie susituokė, bet 1981 metais pora išsiskyrė. Būdavo, kad kivirčų metu Frida nagais išvagodavo vyro veidą taip, kad jis imdavo kraujuoti.
Netrukus ji užmezgė trumpą romaną su 28 metų ledo ritulininku Larsu-Eriku Erikssonu. Po to atėjo eilė 38-erių milijardieriui Bertilui Hiertonnui. Bet 1992 metais Frida ištekėjo už 35 metų princo architekto Heinricho Ruzzo Reusso von Plaueno. Po 7 metų jis mirė nuo vėžio, o 1998-aisiais duktė Ann žuvo per automobilio avariją JAV, Niujorke.
Susikūrus grupei, Björnas, Benny, Anni-Frida ir Agnetha jau buvo žvaigždės Švedijoje. Iškilo klausimas, kaip pavadinti ketveriukę. 1973 metais jiems patiko trys gerbėjų siūlomi variantai: „Alibaba“, „Draugai ir kaimynai“ ir „Baba“. Bet jų grupės vadovas Stigas Anderssonas nusprendė: bus pavadinta ABBA – pirmosiomis narių vardų raidėmis. Beje, turėjo gauti leidimą naudoti jį iš to paties pavadinimo jūros gėrybių perdirbimo įmonės.
Daina „Waterloo“ buvo pripažinta geriausia „Eurovizijos“ konkurso istorijoje
Grupė gyvavo 10 metų. Jos žlugimą lėmė populiarumo sumažėjimas, noras praleisti daugiau laiko su šeimomis ir nuovargis dėl šou verslo.
„Mes dirbame kartu per daug, kad toleruotume vienas kitą“, – paaiškino Benny.
1973 metais ABBA-ai nepasisekė Švedijos atrankoje į „Euroviziją“. Tik du iš 11 komisijos narių balsavo už dainą „Ring Ring“. Beje, ji užėmė penkių šalių topų viršūnes. Tačiau jau kitais metais jie iškovojo svaiginančią pergalę hitu „Waterloo“, kuris buvo pripažintas geriausiu „Eurovizijos“ konkurso istorijoje.
„Kai Waterloo“ tapo hitu, mus vežiojo „ Rolls-Royces “ automobiliu ir apgyvendino aukščiausios klasės viešbučiuose. Paskui, po kiekvieno nepavykusio singlo mus vežiojo vis mažiau prabangiais automobiliais ir apgyvendindavo kuklesniuose viešbučiuose“, – vėliau prisiminė Björnas.
Sėkmingiausias ABBA-os turas buvo Australijoje. „Mus persekiojo masinė isterija … Verkėme, pagaliau atsidūrę mašinose“, – skundėsi Agnetha.
Iki šiol negali pamiršti, kaip viena motina pasodino kūdikį ant greitkelio, kad sustabdytų jų automobilį ir gautų ABBA autografus.
„Važiuodami 90 mylių (144.8410 km) per valandą greičiu, jie išstūmė savo vaikus pro automobilių langus, kad geriau matytų mus“, – su pasibaisėjimu prisiminė grupės garso inžinierius Claes af Eirstamas.
„Mes atlikome dainą „SOS“, kai staiga mūsų link puolė didžiulių juodų vabalų debesis. Jie dengė mus nuo galvos iki kojų, – pasakojo Agnetha. – Vienas įlindo į mano iškirptę. Puoliau į paniką. Atsukau žiūrovams nugarą, išsiėmiau vabalą ir baigiau dainą“. Jie padarė pertrauką ir vabalai buvo nušluoti nuo scenos.
Per pasirodymą Melburne kilo perkūnija. Frida paslydo ir nukrito, susižeisdama šlaunį ir du pirštus. Bet ji toliau dainavo.
Sidnėjuje kažkas Fridos vardu užsisakė papuošalų, o juvelyrai reikalavo, kad ji sumokėtų už kitų žmonių sukčiavimą.
Agnetha atmetė pasiūlymą fotografuotis apsinuoginusi „Playboy“
„Šie nepadoriais kostiumais apsirengę žmonės atvirai pripažįsta, kad gyvena be Dievo palaimos. Gal ši situacija yra priimtina socialistinėje Švedijoje, tačiau ši blogai užmaskuota pornografija mūsų krikščioniškoje valstybėje yra nepriimtina. Turime apsisaugoti nuo komunizmo plitimo, – teigė savo interviu viena moteris iš Brisbeno, kuri pasmerkė tuo metu dar nesusituokusius Benny ir Frida.
Iš tikrųjų grupės nariai nevartojo narkotikų. Tiesa, leido sau šiek tiek išgerti, bet atsisakė dalyvauti vakarėlyje su striptizo šokėjais. Agnetha atmetė pasiūlymą fotografuotis apsinuoginusi „Playboy“, nors jai buvo pažadėta 100 tūkst. JAV dolerių
„Žurnalistus stebino, kad vietoj tradicinių pramogų mes rytais bėgiojome“, – šypsosi Agnetha.
ABBA nariai aktyviai dalyvavo versle: naftos, knygų leidyboje, televizijoje, išperkamojoje nuomoje, mažmeninėje prekyboje ir investavo į nekilnojamąjį turtą.
„Su tais mokesčiais (85 proc.) , kuriuos mokame, pelną daugiausia gauna valstybė“, – pabrėžė grupės vadovas Stigas Anderssonas.
Iširus grupei, buvę ABBA nariai neatsisakė popmuzikos – atskirai ir įvairiomis konfigūracijomis kūrė dainas ir miuziklus, išleido solinius albumus. Bet visi pasiūlymai vėl pradėti koncertuoti kartu, net ir už svaiginančius honorarus, buvo atmesti.
Neseniai keli laikraščiai ir žurnalai pranešė, kad ABBA-os ketveriukė įrašė penkias naujas dainas. Šie gandai buvo oficialiai paneigti. Bet dabar galime tikėtis tik dviejų naujų kompozicijų, kurios turėtų pasirodyti 2021 metais.
Palyginimui: 1974 metais Vienoje buvo pasiektas antirekordas – iš 5600 bilietų buvo parduota tik 1200, o 1977 metais, toje pačioje 12 tūkst. vietų salėje, kur turėjo koncertuoti ABBA, buvo gauta 3,5 mln. paraiškų.
2008 metais kovo 17 d ieną ABBA-os būgnininkas Ola Brunkertas buvo rastas negyvas savo namų sode Maljorkoje. Virtuvėje, išdužus durų stiklui, jis prakirto kaklą ir ėmė smarkiai kraujuoti. Uždengęs žaizdas rankšluosčiu, jis išbėgo iš namų pagalbos, bet krito sode ir mirė.
Grupės ABBA dosjė
1945 metais balandžio 25 d. gimė Björnas Ulvaeusas.
1945 metais lapkričio 15 d. gimė Anni-Frida Lyngstad.
1946 metais gruodžio 16 d. gimė Benny Anderssonas.
1950 metais balandžio 5 d. gimė Agnetha Feltskog.
1970 metais lapkričio mėnesį įvyko pirmasis bendras pasirodymas.
1973 metais išleistas pirmasis albumas.
1973 metais ABBA pavadinimo pasirodymas.
1974 metais pergalė „Eurovizijoje“.
1976 metais steigiama finansinė įmonė „ABBA Invest“.
1977 metais turas po Australiją.
1979 metais turas po JAV.
1981 metais filmas „ABBA: The Movie“, kuris buvo rodomas SSRS.
1981 metais buvo išleistas paskutinis originalus albumas.
1981 metais gruodžio mėnesį paskutinis koncertas.
1982 metais grupė iširo.
1984 metais Benny ir Björnas kuria miuziklą „Chess“ („Šachmatai“).
2005 metais miuziklo „Mamma Mia!“ premjera.
2013 metais Stokholme atidaromas ABBA muziejus.
2010 metais įtrauktas į Rokenrolo šlovės muziejų.
2020 metais išleistas 8 kompaktinių diskų rinkinys.
„Mes su Björnu laikome „Dancing Queen“ savo geriausia daina“, – sakė Benny Anderssonas.
Diskografija (studijos albumai): „Ring Ring“ (1973), „Waterloo“ (1974), „ABBA“ (1975), „Arrival“ (1976), „The Album“ (1977), „Voulez-Vous“ (1979), „Super Trouper“ (1980), „The Visitors“ (1981)