
Suaugusio žmogaus burnoje paprastai turi būti nuo 28 iki 32 dantų. Laikinajame dantyje yra keturi iltiniai, po aštuonis krūminius dantis ir priekinius dantis, nuolatiniame dantyje – aštuoni priekiniai ir krūminiai dantys, keturi iltiniai ir nuo 8 iki 12 krūminių dantų. Taip pat yra papildomų dantų, kurie vadinami „išminties dantimis“.
Vaikas turi mažiau dantų – 20. Pieninių dantų keitimas krūminiais dantimis prasideda nuo 6-7 metų, kartais ir anksčiau. Galutinis pakeitimas įvyksta maždaug 12–13 metų.
Kad dantys būtų sveiki, reikia nuolat lankytis pas odontologą, laiku gydyti ligas ir nepamiršti valytis ryte ir vakare, kiekvienai procedūrai reikia skirti bent dvi minutes.
Ši informacija apie dantis yra visuotinai žinoma. Tačiau yra ir kitų įdomių faktų apie žmonių ir gyvūnų dantis, kurie nėra žinomi visiems.
Faktas Nr.1
Žmogaus dantis daugiausia sudaro dentinas ir pulpa, iš viršaus padengti emaliu. Jie turi savo nervų aparatą, kraujo ir limfos kraujagysles. Kiekvienas dantis yra unikalus kaip piršto atspaudas ir turi individualią formą bei padėtį.
Faktas Nr.2
Emalis yra stipriausias organizmo audinys, kurį sudaro beveik 100 proc. mineralų.
Emalio dėka žmogus gali kramtyti riešutus, krekerius ir kitus kietus maisto produktus.
Faktas Nr.3
Nuolatiniai dantys žmogui duodami vieną kartą ir visam gyvenimui, todėl susižalojus ar netekus tenka kreiptis į odontologą. Tačiau evoliucija leido rykliams pakeisti sulaužytas ar prarastas iltis.
Skirtingai nuo žinduolių, šio plėšrūno dantys yra odos dariniai (modifikuoti žvyneliai). Ryklio dantys nuolat auga ir juda, kad pakeistų iškritusius. Per visą gyvenimą, vidutiniškai 20-30 metų, jo žandikaulyje pasikeičia kelios dešimtys tūkstančių dantų.
Faktas Nr.4
Pasikeičia ir krokodilo dantys, bet rečiau nei ryklio: maždaug kartą per vienerius ar dvejus metus, priklausomai nuo roplio dydžio. Viršutinio ir apatinio žandikaulio dantys sujungiami taip, kad mažiausi kito žandikaulio dantys būtų priešais didžiausius vieno žandikaulio dantis.
Be to, lamantinų, kai kurių graužikų ir kitų gyvūnų dantys taip pat atsinaujina. Visą gyvenimą auga ir arklio dantys.
Faktas Nr.5
Burnos ertmė nėra vienintelė vieta, kur galima rasti dantų. Kartais organizme atsiranda teratoma – netipinis navikas, kuriame yra dantys, raumenys, o kartais net galūnės ar visiškai susiformavę organai.
Teratomos atsiranda ir vaikams, įskaitant kūdikius, ir suaugusiems. 2015 metais Brazilijoje 25 metų pacientei buvo rastas auglys kiaušidžių srityje: ertmėje aptikti dantys, riebalinis audinys ir plaukai.
Gydytojai nustatė, kad teratomos atsiranda dėl sutrikusio lytinių ląstelių vystymosi. Navikai gali būti gerybiniai arba piktybiniai.
Faktas Nr.6
Sniego baltumo „holivudiška“ šypsena ne visada buvo grožio etalonas. Akinančios šypsenos mada buvo įvesta XX amžiaus viduryje. Tačiau skirtingose šalyse skirtingu metu buvo madingi… juodi dantys. Japonijoje ši tradicija vadinama ohaguro. Dantų juodėjimas siejamas su noru juos sustiprinti. Japonai tokią šypseną laikė ir finansinės gerovės simboliu. Šiais laikais ohaguro randama kaukių teatruose.
Anglijoje juodų dantų mada atsirado Elizabeth Pirmosios laikais. Buvo manoma, kad karalienė labai mėgo saldumynus, o tai neigiamai paveikė jos dantis.
Pagal vieną versiją, juodumas paslėpė balinimo gyvsidabriu pažeistus dantis. Pagal kitą versiją, juodi dantys, kaip ir Japonijoje, bylojo apie turimas meilužes ir jo šeimos turtus. Jei yra dantų defektų, vadinasi, namiškiai gali leisti sau valgyti medų, meduolius, razinas, saldainius ir kitus saldumynus.
Dantis juodinosi ir Indijoje, Pietų Amerikoje, Nigerijoje, Maroke bei kitose šalyse.
auksiniai dantys.
Tuo tarpu auksinės karūnėlės tarnavo kaip klestėjimo ir turto simbolis. Tai vienas iš sovietmečio bruožų, turinčių čigoniškas šaknis. Tačiau šios mados kūrėju laikomas muzikantas Cliffordas Josephas Price’as (Goldie), kuris turėjo 24 auksinius dantis.
Viena iš šiuolaikinių tendencijų – nelygūs dantys, pabrėžiantys jų natūralumą. Japonijoje yra terminas „yaeba“ arba „dvigubi dantys“: kai iltys aiškiai išsiskiria, o likę dantys kone persipina vienas su kitu.
Susižavėjimo vampyrų sagomis eroje išpopuliarėjo dantų priauginimo procedūra arba specialių užklotų, paverčiančių pacientą nosferatu, procedūra.
Kai kurios gentys galąsdavo dantis, o kitos, priešingai, šlifavo. Abiem atvejais tai buvo duoklė senovės tradicijai.
XXI amžiuje plačiai paplito įvairūs dantų dekoravimo būdai. Tai bet kokios formos ir dydžio figūrėlės, pagamintos iš tauriųjų metalų ir akmenų: safyrų, rubinų, deimantų, platinos, sidabro, aukso. Taip pat iš brangiųjų ar pusbrangių metalų pagamintos dantų perdangos. Taip pat ir iš kalnų krištolo, kurie ne tik papuošia šypseną, bet ir paslepia smulkius trūkumus.
Ant danties daromos ir tatuiruotės – piešti arba įklijuoti paveikslėliai, padaryti ant plonos plėvelės. Taip pat – grotelės arba nuimamos pagalvėlės, pagamintos iš įvairių metalų ir akmenų.
Viena iš šiuolaikinių tendencijų – perdangos iš tauriųjų metalų.
Faktas Nr.7
Manoma, kad brangiausią pasaulyje dantį turėjo „ The Beatles“ grupės atlikėjas Johnas Lennonas. Naujasis savininkas kanadietis odontologas Michaelas Zhukas aukcione jį įsigijo už maždaug 31 tūkst. JAV dolerių. Gydytojas tikėjosi iš danties audinio išskirti DNR mėginį.
Kitas brangus dantis priklauso Isaacui Newtonui. Naujasis savininkas jį įsigijo XIX amžiaus pradžioje už 3.600 JAV dolerių ir įmontavo į žiedą, kurį nešiojo.
Faktas Nr.8
Dantų pastos, skalavimo priemonės ir valymo procedūros padeda sutvarkyti burnos ertmę. Tačiau seilės vaidina pagrindinį vaidmenį higienos procese. Būtent jos nuplauna bakterijas ir padeda kovoti su apnašomis.
Seilėse yra 98 proc. vandens. Jose taip pat yra įvairių rūgščių druskų, vitaminų, kai kurių šarminių metalų elementų, mucino (sudaro ir suklijuoja maistinį boliusą), lizocimo (baktericidą naikinančio agento), fermentų.
Faktas Nr.9
Bergene, Norvegijoje, yra pieninių dantų bankas. Jis buvo atrastas odontologų, norinčių nustatyti, kurie aplinkos teršalai daro didžiausią žalą organizmui, iniciatyva. Gydytojai mano, kad į šį klausimą padės atsakyti vaikų dantų pavyzdžiai. Planuojama surinkti ne mažiau kaip 100 tūkst. smilkinių ir prieškrūminių dantų.
Tiesa, planavo Japonijoje atidaryti pieninių dantų banką: norėjo iš mėginių išgauti kamienines ląsteles tyrimams reprodukcinės medicinos srityje.
Faktas Nr.10
Daugiausia dantų turi pilvakojai: nuo 10 iki 30 tūkst. Pavyzdžiui, vynuoginės sraigės turi apie 25 tūkstančius chitininių dantų. Jie padeda greitai pjaustyti maistą.
Faktas Nr.11
Kartais kūdikiai gimsta su jau išdygusiais dantimis, kurie pradeda dygti dar būnant gimdoje. Tai gana reti reiškiniai, juos lemia mitybos sutrikimai nėštumo metu, infekcinės ligos, toksinų poveikis.