Labai paplitusi klaidinga nuomonė, kad po pirmo karto pastoti neįmanoma, todėl daugelis žmonių nepaiso kontraceptikų. Archyvo nuotrauka

Kiekvienos merginos gyvenime ateina momentas, kai ji susiduria su pasirinkimu – pradėti seksą ar ne. Dabar jaunimas lytiškai santykiauja gana anksti, todėl paauglės merginos jau turėtų turėti tam tikrų žinių, kad seksas joms taptų teigiamomis emocijomis, o ne problemų šaltiniu.

Su kuo galite susidurti po nesaugaus sekso? Kuo gresia neatsakingas požiūris į seksualinį gyvenimą?

Pirmą kartą lytiškai santykiaujančios merginos dažnai nepagalvoja apie būtinybę naudoti kontraceptines priemones, kad išvengtų nepageidaujamo nėštumo ir dėl to aborto ar ankstyvos motinystės. Labai paplitusi klaidinga nuomonė, kad po pirmo karto pastoti neįmanoma, todėl daugelis žmonių nepaiso kontraceptikų.

Be to, seksas be apsaugos priemonių gali sukelti lytiniu keliu plintančias ligas, iš kurių dažniausiai yra gonorėja, sifilis, kandidozė, herpesas, chlamidija, mikoplazma, o trichomonozė gali sukelti gimdos uždegimą, taip pat nevaisingumą.

Žmogaus papilomos virusas  sukelia gimdos kaklelio ir makšties vėžį, o hepatitas B – yra kepenų vėžio priežastis. Be to, kyla pavojus užsikrėsti tokia baisia ​​liga kaip AIDS ir ŽIV.

Svarbu atsiminti, kad nesaugių santykių metu tikimybė užsikrėsti kokia nors infekcija yra 50 proc., o oralinio sekso metu šis procentas nėra daug mažesnis.

Būdai apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų yra paprasti ir visiems prieinami. Naudoti prezervatyvą yra pats nebrangiausias ir patikimiausias būdas apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir ligų 99 proc. Kitas būdas – makšties plovimas vandeniu arba dezinfekavimo priemone.

Plovimas chloro turinčiais antiseptikais, prausimasis su muilu arba kita priemone po sekso.

Kontraceptinio kremo ar žvakučių naudojimas lytinių santykių metu minusas tas, kad jos neapsaugo nuo gonorėjos, ŽIV infekcijos ir chlamidijų.

Jei partneris turi lytinių organų pūslelinę, paūmėjimo metu geriau atsisakyti lytinių santykių, o po vonios ar dušo nenaudokite jo rankšluosčio.

Jei įvyko neapsaugotas lytinis aktas, per tris dienas reikia pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis paskirtų vaistus, kurie padeda sumažinti riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis.

gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

“YouTube”  vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą