Dauguma jaunų žmonių, palaikančių nuolatinius intymius santykius, nenaudoja prezervatyvų ir ne visada domisi vienas kito seksualine sveikata – prie tokios išvados priėjo tyrėjai, atlikę apklausą.

Pasitiki savo nuolatiniu sekso partneriu

Mokslininkų tvirtinimu, tik 14 procentų jaunų 19–24 metų žmonių Europoje, palaikančių nuolatinius intymius santykius, naudojasi prezervatyvais. „Bet kaip likusieji 86 procentai gali būti užtikrinti, kad jis ar partnerė nėra jokių lytiškai plintančių ligų nešiotojai?“, – retoriškai klausia tyrėjai.

Tuo tarpu Estijos seksualinės sveikatos specialisto Siimo Värvo manymu, prezervatyvas ne visada yra patogus dalykas intymiuose santykiuose. Juo labiau, kad yra  ir kitų ne mažiau veiksmingų būdų išvengti nepageidautino nėštumo. Tačiau neapsaugotas seksas yra ne mažiau pavojingas ir tais atvejais, kai nuolatinius intymius santykius palaikantys žmonės nesitikrina, ar jie neserga lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

„Susirūpinimą kelia tos poros, kurios nieko nežino apie vienas kito sveikatą ir rizikuoja savo sveikata“, – teigė ekspertas. Atsitiktiniai lytiniai santykiai ir atsakomybės nebuvimas – vienas pagrindinių nesaugaus sekso priežasčių.

„ Iš tikrųjų sunku ir įvardyti priežastis, kodėl žmonės taip elgiasi. Jauni žmonės linkę teisintis, kad  pasitiki savo nuolatiniu sekso partneriu. O tokio pasitikėjimo pagrindas dažniausiai būna meilė, kuri apakina ir pasitikėjimas atsiranda be tikros priežasties“, – sakė S. Värvas.

Anot jo, problemos kyla ir dėl to, kad nėra įprasta diskutuoti seksualinės sveikatos klausimais. „Daugelis jaunų žmonių turi gerų teorinių žinių apie lytiškai plintančias ligas, tačiau jiems trūksta drąsos ir sugebėjimo aptarti šias problemas“, –  sakė Siimas Värvas.  Anot specialisto, jei vienas iš partnerių išdrįsta atvirai aptarti seksualinės sveikatos klausimus ir tai, kad reikia nueiti pasitikrinti pas gydytoją, tai yra labai vertinama.

 

Turėdami atsitiktinių lytinių santykių, tik nedaugelis išdrįsta užsiminti apie prezervatyvą

„Pastebėjome tendenciją, kad jaunimas vis daugiau domisi saugaus sekso klausimais, nes mūsų šalyje deramas dėmesys skiriamas jaunų žmonių seksualiniam švietimui. Be to, Estija yra rodoma kaip pavyzdys kitoms Europos Sąjungos šalims. Lytinio švietimo pamokas mokykloje  lankė ir tie, kuriems dabar yra daugiau nei 25 metai. Tiesa, tačiau dažnai įgytų žinių lygis priklausė nuo mokytojo, tiksliau, nuo jo sugebėjimo aptarti opias temas. Galiu drąsai pasakyti, kad iki 30 metų jaunimas gerai išmano teorines sekso žinias. Tuo tarpu  vyresnės kartos atstovai kartais neturi plačių teorinių žinių, tačiau turi daug gyvenimiškos patirties “, – teigė seksualinės sveikatos specialistas.

Anot jo, bet jaunimas neretai žiūri pro pirštus ir į teorines žinias lytinio švietimo klausimais. Mat turėdami atsitiktinių lytinių santykių, tik nedaugelis išdrįsta užsiminti apie prezervatyvą. Tyrimo duomenimis, tik 51 procentas 19–24 metų amžiaus žmonių naudoja prezervatyvus atsitiktinių lytinių santykių metu. Todėl ši tendencija kelia susirūpinimą.

„Kai žmonės vos susipažinę naktiniame klube, turi lytinių santykių, jie net nepagalvoja, kad yra atsakingi vienas už kitą. Nepažįstami žmonės, užmezgę atsitiktinį intymų ryšį, gal dėl varžymosi ir gėdos arba bijodami, kad „neduos“, nekalba apie tai, kas turėtų būti aptarinėjama “, – teigė Siimas Värvas,  paaiškindamas galimas prezervatyvų nenaudojimo priežastis.

 

parengta pagal rus.postimees.ee

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą