Apie Danijoje gyvenančią Emmą Holten, virtualusis pasaulis sužinojo prieš jos valią, dar 2011 metais, kai kažkas įsilaužė į merginos elektroninį paštą  ir pavogė bei išplatino  socialiniuose tinkluose jos erotines nuotraukas. Tada Emmai buvo 17 metų  Po to mergina sulaukė daugybę komentarų: „Ar tavo tėvai žino, kad esi šliundra“. „Tu esi kekšė“ „Ar tave jau išdulkino?“, „Įdėk daugiau savo pornonuotraukų ir aš jas nusiųsiu tavo mokytojams“ ir taip toliau.

Daugybė žmonių atrado būdą internete, kaip išlieti savo pyktį

„Patikėkit, labai nemalonu, kai pabudus ryte, pirmiausiai tenka susigūžti nuo pilamo purvo kibirais tiesiog ant galvos, nuo žmonių, kurių visai nepažįsti“, – sakė Emma.

Mergina tvirtina, iki šiol nežinanti, kas įsilaužė į jos elektroninį paštą ir išplatino erotines fotografijas. Dabar Emmai 24 metai. Ji dirba redaktore ir aktyviai pasisako  už moterų teises.   Prieš kiek laiko Emma skaitė paskaitą konferencijoje „The Next Web“, skirtą naujosioms technologijoms, vykusioje Amsterdame. Anot jos, tai buvo dar viena galimybė pasisakyti už žmogaus teises.

„ 2011 metais į mano elektroninį paštą kažkas įsilaužė, bet aš iki šiol nežinau kas. Tas žmogus pavogė visus  mano duomenis: vardą ir pavardę, telefono numerį, adresą, mano šeimos narių vardus, mokyklos adresą ir erotines nuotraukas, darytas fotosesijoje ir kurios skirtos mano vaikinui, kai man buvo 17 metų, – teigė Emma. –  Manęs dažnai klausia, kaip aš jaučiausi tada. Bet aš iki šiol sutrinku, nes nežinau, ką atsakyti“.  Anot jos, bet supratusi viena: kai tampi erotinio keršto auka,  prarandi ir nebegali kontroliuoti savo ateities. Iš tikrųjų Emma galvojo, kaip išgyventi šią traumą.

Mergina žino, kad milijonams žmonių įprasta kasdien užsukti į socialinius tinklus, keistis nuotraukomis, bendrauti su draugais ir visai nepažįstamais žmonėmis.  „Tačiau vartotojai, pamatę mano erotines nuotraukas, ėmė rašyti, kad esu nieko verta, kad aš nenusipelniau būti laiminga, nenusipelniau aplinkinių pagarbos, gero darbo, kad man belieka tik rausti iš gėdos!  Aišku,  galėčiau pasiųsti juos visus „F… you“ ir nekreipti dėmesio!  Lengva pasakyti, bet sunku padaryti. Nes problema ta, kad kai nutinka tai su tavimi, nesvarbu, ar tu gėdijiesi to, ar ne, žmonės, įskaudinę ir išsityčioję iš tavęs, niekur nedings. O jei kuris nors iš tų, kuris mane „nuodijo“ – mano būsimasis darbdavys? O jei tarp jų – žmogus, su kuriuo ateityje norėsiu susidraugauti?“, – retoriškai klausė Emma.

Merginos tvirtinimu, praėjus keleriems kovos metams, galų gale supratusi, kad problema ne ta, jog ji nusifotografavo apsinuoginusi, o tai, kad būtent internetui padedant ir prasidėjo jos  nuodijimas. „ Daugybė žmonių internete atrado būdą, kaip išlieti savo pyktį, prastą nuotaiką ir įsiūtį, žeminant ir niekinant kitus savo komentarais. Ir aš nebuvau išimtis. Todėl norėčiau paklausti  naujųjų technologijų kūrėjų, ar jie kada nors susimąstė,  kad jų išradimais gali pasinaudoti bet kas, norėdamas įskaudinti ir menkinti kitus žmones. Aišku, jie nėra kalti, kad socialiniai tinklai gali tapti kažkieno keršto įrankiu. Bet jie turėtų atsakingai pažvelgti į tai, kas vyksta socialiniuose tinkluose ir imtis priemonių“, – įsitikinusi aktyvistė.

Rūpi tik pelnas ir negalvoja, kad gali sugriauti kieno nors gyvenimą

Prieš kiek laiko portalas theguardian.com,  atliko tyrimą, per kurį išsiaiškino, kad dažniau skaitytojai savo komentaruose  įžeidinėjo moteris (8 iš 10),  o kitos dvi vietos šiame „tope“ atiteko juodaodžiams vyrams. Emma sakė patyrusi didžiulį smūgį, kai prieš jos valią asmeninis gyvenimas tapo prieinamas visiems. Todėl ir norinti priminti technologijų milžinėms, kad vartotojai, tai pirmiausiai paprasti žmonės, tačiau dėl abejingo požiūrio į juos, nesuka galvos,  kas gali su jais nutikti. „Bėda ta, kad jiems rūpi tik gaunamas pelnas ir negalvoja, kad gali sugriauti kieno nors gyvenimą negrįžtamai“, – sakė Emma.

Anot jos, socialinių platformų kūrėjai tikriausiai net neįsivaizduoja, kad virtuali realybė gali būti panaudota kaip  šantažas ir žmogaus kankinimo būdas,  informacijai patekus ne į tas rankas. Ir tada žmogus gali būti paprasčiausiai sunaikinamas…

„Jūs sukūrėte priedėlį, padedantį nustatyti žmogaus buvimo vietą?  Puiku!  Bet jei tas daiktas patektų į kokio nors sekso maniako rankas? Suprantu, kad reikalingas internetas, nes tai galimybių klodai. Bet ne visiems žmonėms pavyksta su juo palaikyti gerus santykius. Aš turiu omeny žmones, kurie naudoja tuos dalykus savo piktiems kėslams įgyvendinti, o kitus – gali privesti iki savižudybės. Norint sėkmingai kovoti su seksualiniu išnaudojimu ir apsaugoti aukas, turime sutelkti  jėgas. Tikriausiai ne visi žino, ką reiškia būti seksualinio išnaudojimo auka internete. Ką reiškia pabusti ryte ir nenorėti matyti akyse nei vieno žmogaus, nenorėti vaikščioti gatvėmis, net paprasčiausiai pasisveikinti ir kalbėtis su aplinkiniais… Bet aš negaliu susitaikyti su tuo ir juo labiau, gerbti jus, jei nesilaikote žmogaus teisių į privatų gyvenimą“,-  kalbėjo Emma Holten savo pranešime, skirtame naujųjų technologijų milžinėms,  „The Next Web“ konferencijoje, vykusiame Amsterdame.

parengta ir nuotr. haaretz.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą