Wikipedia nuotrauka

Laikai baigėsi,  kai Britanijos monarchai galėjo išvengti bet kokios atsakomybės, bet karališkoji šeima vis dar gyvena ne pagal įstatymus, kurių turi laikyti kiti šalies piliečiai. Vis dėlto iki šiol yra  taisyklių, kurios jiems netaikomos. Suprantama, dėl  jų kilmingumo ir aukštų pareigų.

Tačiau daugelis šių privilegijų galioja tik Elizabeth II, kaip valdančiajai monarchei, ir netaikomos jos vyrui ar šeimai. Iš esmės šios taisyklės išimtys yra susijusios su karalienės apsauga, o ne su specialių privilegijų suteikimu karališkiesiems asmenims.

 

  1. Gali viršyti greitį

Tai nereiškia, kad gali važiuoti itin greitai ir priversti savo vairuotoją pažeisti leistiną greitį. Transporto departamento atstovas „The Sun“ paaiškino, kad pagal JK įstatymus „greičio apribojimai netaikomi jokiai transporto priemonei, kuria naudojasi policija, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, greitosios pagalbos automobiliai ar Organizuoto nusikalstamumo agentūra (SOCA)“. Kadangi karališkąją šeimą (taip pat ir ministrą pirmininką) kelionių metu lydi policija, būtent tada ir taikoma pagal įstatymą išimtis, leidžiančią viršyti leistiną greitį. Tačiau išimtis netaikoma karališkosios  šeimos nariams tuo metu, kai jie savarankiškai vairuoja transporto priemones. Pavyzdžiui, 2001 metais princesė Anne buvo nubausta 400 svarų bauda už tai, kad važiavo 93 mylių (149 km.) per valandą greičiu, leistinoje 70 mylių (112 km.) per valandą greičio ruože.

  1. Gali keliauti be paso

Bet kuris žmogus, norintis keliauti į kitą šalį, negalės to padaryti be šio svarbaus dokumento rankose. Bet Anglijos karalienė Elžbieta II gali keliauti visur, kur nori, neturėdamas su savimi pilietybės įrodymo.

Karališkosios  šeimos svetainėje rašoma, kad kiekviename Jungtinės Karalystės (JK) piliečio pase parašyta: „Jos Didenybės valstybės sekretorius jos Didenybės prašo ir reikalauja visų, kurie gali būti susiję, leisti šio dokumento turėtojui laisvai keliauti be jokių apribojimų ir netrukdymo. Suteikti bet kokią reikalingą pagalbą ir apsaugą, jei tokios gali prireikti“. Kadangi pasas išduodamas monarcho vardu, karalienei jo nešiotis nereikia.

  1. Gali vairuoti automobilį be vairuotojo pažymėjimo

Didelė tikimybė, kad karalienės niekada neprašoma pateikti ne tik asmens dokumento, bet ir vairuotojo pažymėjimo,  nes ji yra viena geriausiai atpažįstamų žmonių pasaulyje. Tai gerai, nes gali būti sunku įrodyti savo tapatybę kitaip, nes karalienė neturi nei paso ar vairuotojo pažymėjimo. Ir ne todėl, kad ji nevairuotų. Karalienė nuo jaunystės puikiai vairuoja automobilį, tačiau jai kaip monarchei nereikia išlaikyti vairavimo egzamino ar turėti su savimi vairuotojo pažymėjimą.

Ši privilegija taikoma tik monarchei – likusi šeima turi išlaikyti  vairavimo egzaminus, kaip ir visi kiti. Pasakojama, kad karalienė kartu su vyru princu Philipu padėjo savo vaikams išmokti vairuoti, ruošiantis egzaminams, kuriuos jie sėkmingai išlaikė. Bet daugiausiai karalienė apsiriboja tik trumpomis kelionėmis į privačią nuosavybę įprastu maršrutu, budriai stebint JK žvalgybos tarnyboms.

  1. Gali nenaudoti pavardės

Skirtingai nei kiti žmonės, turintys vardą ir pavardę, karalienei nereikia naudoti savo pavardės. Iki 1917 metų  jie net neturėjo jos, tačiau karalius George‘as V nusprendė, kad pavardė turi būti. Ir tai jis padarė tam, kad Pirmojo pasaulinio karo metais atsikratytų valdančios dinastijos nuo buvusio vokiečių pavadinimo „Saxe-Coburg-Gotha“. Monarchas nusprendė palikuonims suteikti Vindzoro pavardę – tai tiesioginė nuoroda į Vindzoro pilį, vieną pagrindinių britų monarcho rezidencijų.

Dabartinė karalienės Elizabeth  II palikuonių pavardė yra Mountbatten-Windsor (Mountbatten yra princo Philipo pavardė), tačiau jiems nereikia jos naudoti, jei jų vardai yra „Jo karališkoji aukštybė princas“ arba „Jos karališkoji aukštybė princesė“. Karališkosios šeimos nariai taip pat gali pasirinkti ką nors kita nei tikrąją pavardę. Pavyzdžiui, teritorinį savo šeimos pavadinimą. Taigi, Velso princo sūnūs princas Williamas ir princas Harry  pristatomi  Velso princas Williamas ir Velso princas Harry  vardais. Ir nors karališkajai šeimai pavardžių nereikia, ją kompensuoja ilgas vardų sąrašas. Pavyzdžiui, visas princo Charleso vardas yra Charlesas Philipas Arthuras George‘as, o karalienės – Elizabeth Alexandra Mary.

5.Karališkajai šeimai informacijos laisvės įstatymas netaikomas

JK informacijos laisvės įstatymas (FOI) leidžia asmenims prašyti prieigos prie viešojo sektoriaus organizacijų – vietos tarybų, policijos, valstybinių įmonių, mokyklų ir vyriausybės departamentų  įrašų. Kiekvienas asmuo, nepaisant amžiaus ar tautybės, gali paprašyti šios informacijos pagal įstatymus. Šiuo įstatymu siekiama užtikrinti vyriausybės darbo skaidrumą ir sustiprinti paprastų piliečių pasitikėjimą valstybe.

Bet jei manote, kad kaip vyriausybės dalis karališkoji šeima taip pat patenka į Informacijos laisvės įstatymo taikymo sritį, iš tikrųjų  taip nėra.  Jei pateikiamas toks prašymas, politikai ir valstybės tarnautojai turi pateikti  jiems informaciją apie tai, ką jie daro, vykdydami oficialias pareigas. Tai reiškia, kad žmonėms, norintiems sužinoti, kaip karališkoji šeima  panaudoja mokesčių mokėtojų pinigus, nepavyks. Taip pat nepavyks žinoti, kiek karališkoji šeima daro įtaką vyriausybės politikai. Galų gale, nepavyks suskaičiuoti ir karališkosios šeimos turtų.

  1. Monarchui priskiriama visų jo palikuonių globa

Kai pora susilaukia kūdikio, jie galvoja, kad bus už jį atsakingi bent ateinančius 18 metų. Tačiau  karalienei šie įstatymai veikia kiek kitaip. Mat valdantis monarchas automatiškai gauna nepilnamečių anūkų globą. „Šis sprendimas buvo priimtas dar karaliaus George I valdymo laikais –

( 1700-ųjų pradžioje) ir iki šiol įstatymas nepasikeitė“, – sako karališkoji ekspertė Marlene Koenig. – Jis taip pasielgė dėl to, kad palaikė labai blogus santykius su savo sūnumi, būsimuoju karaliumi George II. Ir norėdamas apsisaugoti, jis priėmė šį įstatymą, kuris reiškė, kad karalius tapo savo anūkų globėju“.

„Nors mažai tikėtina, kad karalienė Elizabeth II  kada nors mėgino atimti vaikus iš jų tėvų, pavyzdžiui, princo Charleso ir princesės Dianos, bet, tikėtina, kad dėl princų Williamo ir princo Harry  auklėjimo pasitardavo su ja, – sakė  karališkųjų rūmų sekretorius Koenigas. – Karalienė turi galutinį žodį, priimant bet kokius sprendimus auginant vaikus“.

7.Karalienei negali būti iškelta civilinė ar baudžiamoji byla

Teoriškai karalienė galėtų išengti bausmės net įvykdžiusi sunkų nusikaltimą. Ir nors karališkoji šeima iš tikrųjų nėra aukščiau įstatymų, oficialioje karališkoje svetainėje rašoma, kad „pagal JK įstatymus negalima pareikšti civilinių ar baudžiamųjų veiksmų monarchui“. Tai reiškia, kad nors karalienei Elizabeth II įstatymai galioja, bet jei ji nusižengtų jiems, nieko nebūtų padaryta.

Ši privilegija gali būti pavojinga. Negana to, kad monarchas, einantis šias pareigas, gali piktnaudžiauti savo galia, jis taip pat gali sukelti šalyje neramumus savo blogu elgesiu. Laimei, karalienė supranta, kad jos galybei tenka didelė atsakomybė. Karališkoji svetainė tikina: „Karalienė labai rūpinasi, kad visi jos asmeniniai ir vyriausybiniai veiksmai būtų atliekami griežtai laikantis įstatymų“.

  1. Atleidžiami nuo mokesčių

Kitas karališkosios šeimos privalumas yra tas, kad nereikia mokėti mokesčių. Šeimos nariai teisiškai atleidžiami nuo pajamų mokesčio mokėjimo, jei jų uždirbti pinigai yra susiję su jų karališkomis pareigomis. Pavyzdžiui, Velso princas neprivalo mokėti mokesčių už savo pajamas, gautas iš Kornvalio kunigaikštystės, kurios kasmet generuoja milijonus svarų. Ši kunigaikštystė iš tikrųjų buvo sukurta XIV amžiuje, kad sosto įpėdinis gautų pajamų. Tačiau princas Charlesas savanoriškai moka pajamų mokestį.

Karalienė, gaunanti pajamas daugiausiai iš valstybės ir privačių valdų, nuo 1992 metų taip pat savanoriškai moka mokesčius. Net paveldėtas turtas iš velionės motinos, kuris atiteko princams Williamui ir Harry, yra apmokestinamos.

  1. Rinkimuose negali balsuoti

Pagal įstatymą, rinkimuose gali balsuoti 18 metų ir vyresni JK piliečiai. Tačiau karališkosios šeimos nariams ši procedūra yra šiek tiek sudėtingesnė. Karalienė neturi teisės kištis į politinius šalies ir jos sąjungininkų klausimus ar kaip nors kitaip komentuoti rinkimus ir balsuoti. „Monarcho dalyvavimas rinkimuose laikomas antikonstituciniu“, – rašoma JK parlamento tinklalapyje.

Karalienė nėra vienintelė, negalinti balsuoti. Bekingemo rūmų atstovas spaudai „Newsweek“ teigė, kad „aukšti karališkosios šeimos nariai“ taip pat nebalsuoja, nors tai vyksta „pagal susitarimą“, o ne pagal įstatymą. Manoma, kad jie, kaip ir karalienė, turėtų būti politiškai neutralūs. Nors nėra tikslaus skaičiaus, kiek karališkosios šeimos narių nebalsuoja, bet rūmų atstovas spaudai teigė, kad į sąrašą tikrai įtrauktas princas Williamas ir jo žmona Kate Middleton.

10.Gali atsisakyti dalyvauti prisiekusiųjų teisme

JK atsisakymas dalyvauti prisiekusiųjų teisme užtraukia didžiulę 1000 svarų baudą. Tačiau šalies teismų įstatymai suteikia teisę atsisakyti dalyvauti prisiekusiųjų teisme su tam tikromis išlygomis –  tik vieną kartą.  Nesunku suprasti, kaip prisiekusiųjų darbas gali būti per daug sudėtingas žmonėms, ypač jei jiems tenka skirti tam daug laiko ir  atitrūkti nuo šeimos ar vaikų priežiūros. Tačiau kilmingos šeimos nariai gali būti atleisti nuo tos pareigos. Ilgą laiką ši išimtis buvo taikoma visiems, įskaitant tarnus. Tačiau 2003 metais britų Parlamento nariai įtikino vyriausybę nutraukti šias išimtis didžiojoje dalyje teismų. Dabar vieninteliai šeimos nariai, kurie gali būti atleisti nuo prisiekusiųjų pareigų, yra karalienė ir artimiausi jos šeimos nariai.

11.Jiems nereikia pirkti TV licencijos?

JK, jei norite žiūrėti tiesioginę televiziją ar net iš anksto įrašytas programas, kai jos tiesiogiai transliuojamos, turėsite įsigyti licenciją. Licencija kainuoja 150.50 svarų per metus vienai šeimai ir yra mokama atskirai nuo skaitmeninės televizijos mokesčių. Už televizoriaus žiūrėjimą be licencijos gali būti skiriama bauda iki 1.000 svarų.

2013 metais žurnalistas Gordonas McIntoshas britų transliuotojų korporacijai (kuri išduoda licencijas) parašė: „Ar karališkieji rūmai taip pat turi pirkti televizijos licenciją kartu su paprastais šalies piliečiais?“.  Tada korporacija atsisakė atskleisti išsamią informaciją, ar rūmams turėtų būti suteikta licencija, paaiškindama, kad tokia informacija yra asmeninio pobūdžio, todėl jos neprivalo atskleisti pagal Informacijos laisvės įstatymą. McIntoshas apskundė šį sprendimą, tačiau teismas priėmė sprendimą korporacijos naudai.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą