Elektroniniai gyvūnai atrodo kvaili tik tiems žmonėms, kuriems tokių palydovų nereikia.

Robotai augintiniai buvo sukurti ne tiek žaidimui, kiek vyresnio amžiaus vienišų žmonių palydovais. Robotas visais atžvilgiais labai panašus į tikrą katę. Jis murkia ir miaukia labai įtikinamai, nors ir nelabai patikimai. Mat kartais ir glostomas „nepraveria burnos“.

 

Sutemus robotas katinas pradeda žiovauti ir snausti

Į devintą dešimtį įžengęs Jimas McGakenas gyvena Lake Parko slaugos namuose Oklande, Oklahomos valstijoje. Jis iš karto susidraugavo su robotu katinu, vardu Alanas, tačiau baiminasi, kad greitai susidomėjimas robotu gali ir išnykti.

„Jis kaip tikras“, – sako  senolis Jimas McGakenas. – Kai aš pasidedu Alaną ant kelių, jis pradeda murkti“.

Alanas yra pirmagimis naujoje „Džiaugsmas visiems“ serijoje, kurią „Hasbro“ kompanija sukūrė ne tik žaidimams, bet ir rimtesnėms problemoms, pavyzdžiui, vienišumui, spręsti.

Robotas visais atžvilgiais labai panašus į tikrą katę. Jis murkia ir miaukia labai įtikinamai, nors ir nelabai patikimai. Tiesa, kai katinas ir glostomas tyli,  sugadina iliuziją. Mat kartais  elektroniniai viduriai sugenda.Bet net ir esant visiems šiems trūkumams, iškart po to, kai robotas vėl įsijungia, jis nustoja būti robotu ir virsta kate.

„Labai malonu girdėti, kaip jis murkia“, – sako Miriam Beams, kurios tikroji katė Yam-Yam nugaišo prieš metus. – Nusprendžiau, kad vis tiek nebegalėsiu susigrąžinti tikrosios, tai dabar draugausiu su robotu“.

Robotas reaguoja į kontaktą su gana primityviais jutikliais, įmontuotais į jo kūną. Jei paglostysi Alanui per nugarą, jis pradės miaukti, jei pakasysi jam kaklą, jis taip pat miauks. Sutemus Alanas pradeda žiovauti ir snausti. Visi jo judesiai yra spontaniški ir tai suteikia tikroviškumo.

„Mes nemanome, kad jie pakeis tikrus augintinius, – pripažįsta ‚Hasbro“ kompanijos viceprezidentas Tedas Fischeris, taip pat kenčiantis nuo kačių alergijos. – Mes tiesiog norėjome sukurti interaktyvų kompanioną, kuris būtų atpažįstamas ir atrodytų kaip tikras“.

Anot jo, žmonėms senstant, jo kompanijos verslo perspektyvos yra tikrai didžiulės.

„Mes labai patenkinti, kad galime ką nors padaryti šiai amžiaus grupei, – pripažįsta Tedas Fisheris. – Stebėsime šio eksperimento raidą ir pasimokysime naudingų pamokų“.

 

Senoliams labai naudinga bendrauti su robotais kompanionais

„Seal Paro“ taip pat yra robotas, tačiau labai brangus. Tai jau laikoma medicinos įranga

Tuo tarpu tyrimai rodo, kad vyresnio amžiaus žmonėms, ypač kenčiantiems nuo demencijos ar Alzheimerio ligos, yra naudinga būti kartu su robotais.

Paimkime, pavyzdžiui, Japonijoje sukurtą robotą ruonį Paro. Jis atrodo kaip gyvas, be galo mielas, be to, jis prikimštas moderniausios elektronikos. Net įkrauti yra malonu: jūs tiesiog įkišate kūdikio čiulptuką į burną.

Paro yra kur kas pažangesnis už Alaną, tačiau jis taip pat kainuoja daugiau – apie 5 tūkst. JAV dolerius ir yra reklamuojamas kaip medicinos prietaisas.

Pasak daktaro Takanori Shibata, Alanas yra „tik žaislas“, palyginus su jo protu sukurtu Paro.

Kai Las Vegase vykusioje pasaulinėje elektronikos parodoje „Seal Paro“ kūrėjas, dr. Takanori Shibata pristatė savo kūrinį, jis gerai kalbėjo apie Alaną, tačiau nepamiršo pabrėžti, kad tai „tik žaislas“.

„Paro“ oficialiai naudojamas visame pasaulyje, įskaitant Jungtinės Karalystės visuomenės sveikatos sistemą. Šiais metais net planuojama surengti diskusijas, ar pirkti daugiau „Paro“ robotų ligoninėms ir slaugos namams.

Specialistų manymu, žmonėms labai naudinga bendrauti su robotais kompanionais. Juk žmonės, kuriais darbuotojai rūpinasi 24 valandas per parą, patys nori būti kam nors reikalingi ir šis jausmas suteikia jiems jėgų.

Tai yra būdas pabėgti nuo liūdnų minčių, pamatyti draugišką veidą

Kaip ir galima tikėtis, slaugos namų gyventojai kalba tik apie robotus katinus. Tuo pat metu jie prisimena savo kates, kurios kadaise gyveno su jais.

„Daugelis mūsų tėvų turėjo kačių vienu metu ir jie turi daug ką atsiminti“, – sako „Hasbro“ kompanijos viceprezidentas Tedas Fisheris ir priduria, kad jo įmonė ketina išplėsti robotizuotų gyvūnų sąrašą, galbūt įtraukdama ir šunis.

Tuo tarpu Jimas baiminasi, kad visiems netrukus nusibos robotas katinas Alanas, kuris vis dažniau rodo nepasitenkinimą savo „miau“.

„ Katė įsižeidė!“ – juokauja Miriam, teigianti, kad Alanas iš tikrųjų yra mergina.

Hasbro viceprezidentas Tedas Fisheris įsitikinęs, kad jo įmonės gaminiai turi didelę ateitį.

Kai kuriems gali pasirodyti keista, kad žmonės palaiko tikrus santykius su minkštu žaislu, prikimštu elektronikos. Bet tai ne visai taip.

Anot jo, Alanas ir kiti elektroniniai gyvūnai atrodo kvaili tik tiems žmonėms, kuriems tokių palydovų nereikia. Tiems, kuriems labai reikia kompanijos, tai yra būdas pabėgti nuo liūdnų minčių, pamatyti draugišką veidą, apskritai, bent trumpam pasijusti geriau.

Tuo tarpu dabar Alano likimas išgyveno dramatiškus pokyčius: slaugos namų darbuotojai  informavo, kad susirinkime gyventojai balsavo už tai, jog jam būtų suteiktas moteriškas vardas Bingo.

 

parengta pagal bbc.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą