Gruodžio 31-osios naktį Australijos Sidnėjaus uosto 60 km ilgio pakrantę užpildo daugiau nei milijonas žmonių. Jie ten susirenka stebėti fejerverkų gyvai vidurnaktį. Archyvo nuotrauka

Ar žinote, kada buvo pradėti švęsti Naujieji metai? O kuri  pasaulio šalis pirmiausia pradeda švęsti Naujuosius metus?

 

  1. Senovės babiloniečiai Naujuosius metus švęsdavo kovo mėnesį

Ankstyviausios užfiksuotos Naujųjų metų šventės vyko maždaug prieš 4000 metų senovės Babilone. Jiems pirmoji jaunatis po pavasario lygiadienio reiškė naujų metų pradžią.

Šio įvykio garbei buvo surengtas 12 dienų festivalis Akitu. Šventė buvo mažiau linksma ir daugiau  skirta maldai.

  1. Kiribačio salų valstybė pirmoji švenčia Naujuosius metus

Kiribatis, dar žinomas kaip Kalėdų sala, yra centrinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Jį gyventojai švenčia visoje šalyje kiekvieno kaimo maneabe (susirinkimo namuose), kur vyksta visa visuomeninė ir politinė veikla.

  1. Samoa – viena iš paskutinių švenčia Naujuosius metus

Amerikos Samoa iš tikrųjų yra priešpaskutinė Naujųjų metų išvakarių šventimo vieta po Beikerio ir Haulando salų – abi negyvenamos. Kai kurie turistai pasinaudoja laiko skirtumu, skrisdami iš Samoa į Amerikos Samoa, todėl Naujuosius metus švenčia du kartus.

  1. Vilkint raudonos spalvos apatinius per Naujuosius, atneša sėkmę

Kalbama, kad vilkinti raudonos spalvos apatinius per Naujuosius metus, gali atnešti sėkmės ateinančiais metais. Ji taip pat laikoma vaisingumo spalva, todėl besitikinčioms pastoti toks apatinis trikotažas vertinamas dvigubai.

  1. Vynuogės taip pat laikomos sėkmės simboliu

Ispanų šeimose yra tradicija per pirmąsias 12 naujųjų metų sekundžių nupjauti 12 vynuogių kekių. (kiekvienam iš 12 mėnesių). Manoma, kad viskas prasidėjo nuo rinkodaros taktikos vyndariams, norintiems žiemą parduoti daugiau vynuogių.

  1. Naujųjų metų išvakarės gąsdina japonų vaikus Akitoje

Yra vietinė tradicija, vadinama Namahage, kai suaugę vyrai rengiasi kaip demonai, norėdami pagąsdinti  vaikus, kad šie paklustų savo tėvams. Jie eina iš namų į namus ir šaukia: „Ar namuose yra verkiančių vaikų?“ arba „Ar čia yra išdykusių vaikų?“.

  1. Etiopijoje Naujieji metai švenčiami rugsėjo 11 dieną

Jų kalendorius prasidėjo aštuntais mūsų eros metais. Šis saulės kalendorius, pasiskolintas iš egiptiečių, susideda iš 13 mėnesių.

  1. Priežastis, kodėl sausis vadinamas sausiu, iš tikrųjų yra gana įdomi

Yra žinoma, kad mėnuo buvo pavadintas romėnų dievo Jano vardu, tačiau iš tikrųjų jo šaknis kilusi iš lotyniško žodžio „ianua“, reiškiančio duris. Pavadinimas simbolizuoja naujas duris, kurios atsiveria prasidėjus naujiems metams.

  1. Antarktidoje vyksta kasmetinis Naujųjų metų muzikos festivalis

Kasmetinis muzikos festivalis „IceStock“ Antarktidoje, be abejo, yra vienas šauniausių būdų praleisti Naujuosius metus. Renginys vyksta McMurdo stotyje Antarktidoje, kur rengiami 6 valandų trukmės koncertai po atviru dangumi, o pats festivalis vyksta nuo 1990 metų.

  1. Danijos gyventojai meta indus ant kitų žmonių slenksčio

Šios tradicijos prasmė – į namo savininko gyvenimą pritraukti daug naujų draugų.

  1. Japonijoje Naujųjų metų proga budistų šventyklose skambinama 108 kartus

Tai daroma norint pasveikinti Naujųjų metų dievą, vardu Toshigami, kuris taip pat yra protėvių dvasių dievas.

  1. Grandioziškiausi naujametiniai fejerverkai

Gruodžio 31-osios naktį Australijos Sidnėjaus uosto 60 km ilgio pakrantę užpildo daugiau nei milijonas žmonių. Jie ten susirenka stebėti fejerverkų gyvai vidurnaktį.

  1. Suomiai šviną naudoja spėliodami

Suomiai turi unikalią tradiciją, kurios laikosi Naujųjų metų dieną. Šią tradiciją jie vadina molibdomancija (būrimu iš švino). Tradicija apima būrimą, kurio metu švinas ištirpinamas mažame puode ir pilamas į šalto vandens dubenį. Tada metalas virsta vientisa forma, pagal kurią prognozuojamas žmogaus likimas ateinančiais metais.

  1. Keitimasis dovanomis Naujaisiais metais turi senas šaknis

Vienu metu persai Naujiesiems metams dovanodavo kiaušinius ir jie reiškė produktyvumą.

  1. Naujųjų metų išvakarėse japonai valgo ilgus makaronus

Kai galvojame apie japonų virtuvę, pirmas dalykas, kuris ateina į galvą, yra sušiai, o antrasis, turbūt, makaronai. Naujųjų metų išvakarėse japonai valgo ilgus makaronus, kurie, kaip manoma, suteikia jiems ilgą gyvenimą.

  1. Portugalijoje, Vengrijoje, Austrijoje ir Kuboje kiauliena Naujųjų metų išvakarėse laikoma privalomu maistu, nes ji simbolizuoja gerovę.
  2. Naujųjų metų išvakarėse Graikijos, Meksikos ir Nyderlandų gyventojai ruošia arba perka pyragaičius ir pyragus žiedų pavidalu, pažymėdami metų pabaigą.
  3. Naujųjų metų pradžia – naujųjų metų pažadų metas

Tai būdinga tikriausiai viso pasaulio žmonėms, kuriuos  jie duoda sau Naujųjų metų išvakarėse.

Populiariausia – daugiau sportuoti. Beveik 2/3 amerikiečių pažada sau pradėti sportuoti Naujųjų metų dieną. Be to, pažadą tinkamai maitintis, lieknėti ir taupyti sau duoda maždaug pusė JAV gyventojų. Pagal statistiką, iki vasario  mėnesio 80 proc. pažadų taip ir lieka tik pažadais.

  1. Julijus Cezaris sausio 1-ąją paskelbė metų pradžia pagal Grigaliaus kalendorių

Kodėl sausio 1 dieną? Faktas yra tas, kad senovės Romoje ši diena buvo skirta pasirinkimo, durų ir visų pradų dievui, vardu Janus. Šis dievas turėjo du veidus – vienas visada žiūrėjo į priekį, o kitas – atgal. Ir nuo to laiko didžioji pasaulio dalis metų pradžią pažymi sausio pirmą dieną.

  1. Fejerverkai atsirado prieš daugelį šimtmečių

Ir manoma, kad juos išrado kinai, kurie sakė, kad jie juos naudoja norėdami atbaidyti piktąsias dvasias ir atnešti sėkmę į namus. Taigi fejerverkai šventės metu laikomi kone tobulu Naujųjų metų pradžios simboliu!

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą