JAV nacionalinio mokslo fondo ir Bayloro universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu išsiaiškino, kad studentai, kurie prieš egzaminus klausosi klasikinės muzikos, išlaiko geriau egzaminus, rašoma „Technology Networks“.

Jie atliko eksperimentą su 50, 18-20 metų vaikinais ir merginomis. Iš pradžių į  muzikos foną buvo įtraukti šie kūriniai:  Beethoveno „Mėnesienos sonata“, „Pavasaris“,  taip pat Vivaldi koncertų ciklas „Keturi metų laikai“ ir F. Chopino „Nokturnas“  ir panašiai.

„Mes atmetėme džiazą, nes jis skamba per daug netolygiai ir nepadeda susikaupti. Taip pat mes nenaudojome popmuzikos su žodžiais, nes tai tik trukdytų mokytis: pabandykite tuo metu ką nors skaityti ir klausytis žodžių… Tuo tarpu garsų galima ir nepaisyti “, – aiškino Bayloro universiteto  mokslų dr. Michaelas K. Scullinas.

Tai tik vienas patarimų, kaip galima sėkmingai išlaikyti egzaminą. Jūsų dėmesiui ir kiti naudingi patarimai.

 

  1. Susikurkite „informacijos archyvus“

Tai yra tam tikros informacijos kaupimo, įrašymo arba įsidėmėjimo archyvų forma. Pavyzdžiui, „Daiktavardžiai“, „Tikriniai daiktavardžiai“, „Bendriniai daiktavardžiai“ ir taip toliau. Tai padės struktūrizuoti ir vizualizuoti žinias, prisiminti daug informacijos ar terminų, kurie netelpa jūsų galvose.  Kai kuriuos „archyvus“ galite  atsispausdinti ir pasikabinti ant sienos gerai matomoje vietoje, kad galėtumėte periodiškai peržiūrėti medžiagą.

  1. Susidarykite užsiėmimų tvarkaraštį

Iš anksto nuspręskite, kiek valandų mokysitės per dieną. Tai yra, kurios dienos bus mokymosi  dienos, o kurios – poilsio dienos. Norėdami lengviau sekti tvarkaraštį, atsispausdinkite kalendorių. Pažymėkite jame išmoktas (baigtas) temas ar medžiagas tam tikru ženklu, pavyzdžiui, kryželiu. Tai bus savotiškas jūsų mokymosi rezultatų sekėjas.

  1. Naudokite atlygio sistemą

Apdovanokite save po truputį už kiekvieną perskaitytą pastraipą arba praktikuokite atliktus bandymus. Pavyzdžiui, guminuku, obuoliu,  animaciniu filmu, kompiuteriniu žaidimu ar dar kuo nors, kas jus džiugina. Tai padės kovoti su tinginyste ir atidėliojimu.

Be to, jei sėkmingai išlaikius vidurinės mokyklos egzaminus, po to stosite į kurią nors aukštąją mokyklą ir negautumėte aukščiausių egzaminų įvertinimo, nepaisant rimto pasirengimo, tai nėra priežastis, dėl kurios reikėtų nusiminti. Net jei jūsų įstojimas pakibtų ant plauko, neapleiskite minties studijuoti savo svajonių universitete. Žodžiu, atkakliai ir užsispyrusiai siekite savo tikslo.

  1. Atsisiųskite ribojančius laiką priedėlius

Kad didesnę dienos dalį neužsisėdėtumėte socialiniuose tinkluose ar  nežaistumėte kompiuterinių žaidimų, nusistatykite laiko apribojimą „Instagram“, „YouTube“ ir kitose programose, kurios nuolat atitraukia jūsų dėmesį nuo mokymosi.

  1. Pakeiskite vietą

Pirmiausiai mokykitės viename kambaryje, paskui kitame (ar net balkone, terasoje). Tai padės jums geriau  įsidėmėti ir prisiminti išmoktą medžiagą. Atlikti tyrimai parodė, kad tokiu būdu įsisavinama  21 proc. daugiau informacijos.

  1. Sportuokite

Kiek pasimokę, būtinai pasportuokite:  pabėgiokite lauke, pasimankštinkite ant skersinio, atlikite jėgos pratimus su lauko treniruokliais. Taip pat tinka ir joga, pilatesas.  Norint,  kad egzaminai būtų sėkmingesni, padidėtų budrumas ir žvalumas, reikia sportuoti. Mat aktyviai pajudėjus, sumažėja streso lygis. Savo ruožtu, norint suvaldyti stresą, reikia aktyviai mankštintis ir sportuoti. Pastarasis yra ypač svarbus, nes tai padeda nuslopinti jaudulį prieš egzaminą.

Be to, norėdami išlikti produktyvūs ir prisiminti daugiau, mokykitės intervalais. Pavyzdžiui,  pagal metodą „PomodoroThe Pomodoro Technique“: 25 minutes mokotės, tada 5 minutes pailsite. Tai ir bus vienas „pomidoras“ Po keturių „pomidorų“ padarykite pusvalandžio pertrauką.

Alternatyvus metodas yra „52/17“The Rule of 52 and 17: It’s Random, But it Ups Your Productivity“ („52/17“ 52 ir 17 taisyklė: tai atsitiktinis pasirinkimas, tačiau jis padidina jūsų produktyvumą“).  Trumpai kalbant, tai reiškia: 52 minutės mokymosi ir 17 minučių  poilsio. Pagrindinis dalykas, kad pertraukos nepraleistumėte išmaniajame telefone ar kompiuteryje.

  1. Klausykitės raminančios muzikos

Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad labai padeda susikaupti mokantis, įjungus patinkančios muzikos foną. Tai gali būti ir klasikinė muzika, filmo garso takelis, instrumentinio hip-hopo ar bet kokios kitos ramios melodijos pasirinkimas. Tuo pačiu stenkitės vengti greitų kompozicijų ir mėgstamų kūrinių: gali atsirasti didelė pagunda dainuoti kartu ar pradėti šokti. Be to, negalima leisti muzikos per garsiai: tai trukdys įsisavinti informaciją.

 

Kaip sėkmingai išlaikyti bet kurį egzaminą, likus dienai iki jo?

  1. Surenkite proto mūšį

Skirkite valandą paruoštukams pasidaryti: ant popieriaus užsirašykite viską, ką prisimenate apie šią temą. Tiesa, egzaminui paruoštukų naudoti nereikia. Bet reikalo esmė ta, kad toks pasiruošimas padės sušilti smegenims ir įsitikinti, kad suprantate medžiagą, kurią mokėtės. Jei ką nors pamiršote, perskaitykite savo užrašus. Pagrindinis dalykas – nesimokyti visą dieną ir juo labiau naktį. Mažai tikėtina, kad iškalus ir taip prisikimšus informacijos prieš egzaminą padės ką nors atsiminti.

  1. Peržiūrėkite vaizdo įrašus, kur pagrindiniai herojai šuo, katė, panda ir kiti gyvūnai

Užuot nuolat skaitę santraukas, atidarykite „YouTube“. Vaizdo įrašai su mielais gyvūnais padės geriau prisiminti. Tyrimais nustatyta, kad mielų vaizdų peržiūra skatina rūpestingą elgesį, žmogus tampa dėmesingesnis ir atlieka geriau užduotis.

  1. Gerai išsimiegokite

Trūkstant miegui žmogus tampa dirglus, mieguistas, prastos nuotaikos ir panašiai. Taigi, pamiegojus tik 4-5 valandas, akivaizdu, tai tikrai nepadarys teigiamo poveikio  produktyvumui. Tai taip pat neigiamai paveiks ir informacijos įsidėmėjimui.

Todėl norėdami svarbią dieną nieko nepamiršti ir įveikti visas užduotis, eikite anksti miegoti. Galite nusistatyti  ir ne vieną žadintuvą arba paprašyti, kad kas nors iš artimųjų jus pažadintų. Pramiegoti egzaminą yra nakties košmaras, kurio negalima toleruoti tikrovėje.

 

Kaip elgtis egzamino dieną?

  1. Per pusryčius suvalgykite ką nors iš baltymų. Pavyzdžiui, kiaušinienę, varškę, sumuštinį su kalakutiena arba išgerkite baltymų kokteilį ar dar kas nors. Tokie pusryčiai padarys teigiamą poveikį dėmesingumui, nuotaikai, budrumui ir žvalumui. Todėl prieš egzaminą geriau atsisakyti saldžios bandelės ar šokolado plytelių: smegenis palepinus serotoninu ir angliavandeniais, galite pajusti mieguistumą ir nuovargį. Jei labai norite saldaus, suvalgykite juodąjį kartųjį šokoladą.Bet tik labai nedaug.
  2. Prasivaikščiokite

Geriau išeikite iš namų anksčiau ir pėstute pėdinkite į egzamino vietą. Perėjus per gryną orą, padeda smegenims dirbti veiksmingiau bei padidina budrumą.

  1. Nuspėkite atsakymus

Šis patarimas tinka egzaminams, kuriuose yra iš anksto pateikiami keli klausimai ir reikia išrinkti teisingą atsakymą. Perskaitę klausimus, nežiūrėkite iš karto į atsakymų variantus, pirmiausiai pabandykite patys prisiminti teisingą atsakymą. Tai padės „išjudinti“ jūsų smegenis: atsakysite greičiau.

  1. Sėdėkite tiesiai

Tiesi nugara ir tiesūs pečiai yra pasitikėjimo savimi ir nesijaudinimo poza. Ir ne tik dėl to, kad taip išoriškai atrodo. Teisinga laikysena padidina testosterono gamybą ir sumažina kortizolio išsiskyrimą. Tai reiškia, kad tai daro jus ryžtingesnius.

  1. Kramtykite gumą

Mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad kramtant gumą, padidėja budrumas, pagerėja nuotaika, atmintis bei padeda prisiminti svarbią informaciją. Tiesiog kramtykite tyliai, ne per stipriai, kad netrukdytumėte kitiems ir neatkreiptumėte aplinkinių dėmesio.

  1. Stebėkite savo kvėpavimą

Laikant egzaminą negalima pasiduoti panikai, kitaip gali nepavykti jo išlaikyti.  Bet jei staiga susinervinsite, padėkite rašiklį ir egzaminų medžiagą į šalį ir ramiai kvėpuokite. Suvaldyti stresą galima keliais kvėpavimo pratimais, kurie padeda atsipalaiduoti. Užtenka vos 2–4 minučių. Užmerkite akis ir lėtai įkvėpkite skaičiuojant nuo 1 iki 4-6, tada iškvėpkite kartodami skaičių. Susikaupkite, kad netrukdytumėte mintims ir aplinkiniams. Kvėpavimas padės atsipalaiduoti ir ramiai grįžti prie savo užduočių.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą