Pabandykime atsitraukti nuo treniruočių ir pakalbėkime apie sveikatą. Juk sveikata yra didžiausias  žmogaus turtas. Kaip suprasti, kad su jūsų sveikata viskas tvarkoje?

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tvirtinimu, sveikata yra fizinės, psichinės ir socialinės gerovės būsena. Bet traumų, ligų ir ūmaus skausmo nebuvimas nėra priežastis laikyti save sveiko žmogaus pavyzdžiu. Turime įsitikinti, kad ne tik kūnas, bet ir psichika sveika. Negalima pamiršti ir santykių su visuomene.

Mokslininkai nustatė šešis pagrindinius požymius, apibūdinančius sveiką žmogų.

 

  1. Gerai miega

Paprastai žmogui reikia 8 valandų miego, kad jis galėtų energingai atsibusti ir būti darbingas visą dieną. Sveikas žmogus užmiega greitai ir lengvai. Jam nereikia gerti migdomųjų vaistų ir skaičiuoti avių.

Sveikas miegas yra fiziologiškai būtinas žmogui ir yra svarbi fizinės ir psichinės sveikatos sąlyga. Žmogus apie trečdalį savo gyvenimo praleidžia miegodamas, todėl šiai mūsų gyvenimo daliai reikia skirti daug dėmesio ir rūpesčio, kad miegas būtų sveikas ir teisingas.

Netinkamas miegas sukelia daugybę psichologinių ir sveikatos problemų, tokių kaip diabetas, nutukimas, susilpnėjusi imuninė sistema, depresija, nerimas ir kt. Geras miegas yra sveikatos raktas. Kol mes miegame, mūsų kūnas ilsisi ir atsinaujina. Geriausia miegoti naktį, tačiau kartais būna pravartu valandą ar dvi pamiegoti ir dieną.

Jei žmogus pabunda pats be žadintuvo  norimu laiku – tai yra sveikatos rodiklis. Tai reiškia, kad jūsų kūnas pasipildė energijos atsargomis ir yra pasirengęs jas eikvoti. Pačios smegenys liepia: kelkis!

  1. Retai suserga arba visai neserga

Liga yra imuniteto rodiklis. Jei susergate ne daugiau kaip 2 kartus per metus, tuomet esate sveikas žmogus ir jūsų imunitetas tvarkingas.

Beje, geras miegas stiprina imuninę sistemą. Trūkstant miegui pavargusiam žmogui lengva susirgti. Geras miegas yra kone tobulas vaistas nuo nuovargio. Tai stiprina imunitetą ir normalizuoja organizmo darbą.

Kūno kultūra yra vienas pagrindinių sveikos gyvensenos komponentų. Vidutinis fizinis aktyvumas – geriausias jo imuninės sistemos palaikymas.

  1. Puiki sąnarių būklė

Sveiki sąnariai yra prabanga, kurios vertę sunku įvertinti tam, kuris niekada nepatyrė skausmo vaikščiodamas ar neturėjo sunkumų pakeldamas ranką ar koją, apsisukdamas ar atsisėdęs.

Taigi, pabandykite pamankštinti nugarą tarp menčių. Tai gali būti šiek tiek skausminga, bet pabandykite. Jei abiem rankomis lengvai pasiekiate pečių kraštus be jokio skausmo, tada jūsų sąnariai yra lankstūs ir sveikos būklės.

Tas pats ir lipant laiptais. Tik nepradėkite teisintis dėl amžiaus ir sportinio pasirengimo stokos! Sveikas žmogus užlips bent  porą laiptelių nesulaikydamas kvėpavimo.

  1. Neserga lėtinėmis ligomis

Lėtinė yra ilgalaikė liga, kurią galima suvaldyti, bet ne iki galo išgydyti. Lėtinė liga dažniausiai priskiriama ligoms, trunkančioms daugiau nei tris mėnesius.

Dabar nemažai žmonių turi įvairių lėtinių įgimtų ar įgytų ligų. Tačiau daugelis sėkmingai su jomis gyvena. Jei neturite lėtinių ligų ar esate remisijoje – sveikiname! Galite laikyti save sveiku žmogumi.

  1. Nekovoja su maistu ir yra vidutiniškai emocingi

Požiūris į maistą turėtų būti paprastas. Alkanas? Aš valgiau. Sotus? Pamiršau kelią į šaldytuvą. Jokių valgymo sutrikimų, jokio valgymo prievarta, jokių skausmingų dietų. Tinkama mityba pagerina žarnyno veiklą ir stiprina imuninę sistemą.

Kaip suprasti, kad su maistu viskas gerai? Pažvelkite į veidrodį! Liekna figūra yra gerai suplanuotos dietos rodiklis. Kūno kubeliai  atsiranda tik aktyviai sportuojant ir lankant treniruoklių salę. Maistas su tuo neturi nieko bendra. Bet antsvorio nebuvimas yra geras ženklas.

Apnikęs flegmatiškumas, pasyvumas, liūdesys ir abejingumas yra priežastis nerimauti dėl savo psichinės sveikatos. Tačiau tik nedaugelis žino, kad nuolatiniai emocijų protrūkiai, per didelis aktyvumas, sumišimas taip pat yra priežastis apsilankyti pas psichologą.

Sveikas žmogus reaguoja pagal stimulą. Nesirauna plaukų pavėlavęs į autobusą. Nešokinėja iki lubų, mėgaudamasis jogurtu su nuolaida. Emocijos turi būti subalansuotos. Pozityvios ir neigiamos patirties pusiausvyra išskiria sveiką žmogų iš kitų.

  1. Gerai jaučiasi ir džiaugiasi gyvenimu

Ar ryte prabudus dažnai esate blogos nuotaikos? Šis punktas susijęs su psichine ir psichologine sveikata. Jei esate emocinio nuosmukio metu ir nežinote, ką daryti, norite lėkti į skirtingas puses, geriausia išeitis  –  sportas ir treniruotės, padėsiančios išvesti jus iš šios būsenos. Taip pat padeda atitraukti nuo įvairių rutinų ir neigiamų emocijų mėgstami pomėgiai ir veikla. Iš pradžių gali atrodyti, kad neturėsite tiems dalykams pakankamai laiko, bet pabandžius, patikėkite, viskas apsivers aukštyn kojomis. Ir paaiškės, kad nereikia  tam ir daug laiko.

Todėl patartina kiekvienam susirasti savo pomėgį. Ir nesvarbu kokį, svarbiausia, kad jis domintų,  nesukeltų sunkumų ir išlaisvintų iš visų jus supančių neigiamų emocijų.

Sveikas žmogus – tai linksmas ir nuotaikingai nusiteikęs žmogus. Sveikata yra tada, kai žmogus kažko nori, kažko siekia ir turi jėgų įgyvendinti savo planus.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą