Pasak mokslininkų, žmogus priauga svorio, kai suvartoja daugiau kalorijų nei išeikvoja energijos, yra iš esmės klaidingas. Archyvo nuotrauka

Mokslininkai priėjo prie išvados, kad žmonės gali priaugti svorio ne dėl persivalgymo – tai gali būti nutukimo pasekmė, o ne priežastis. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti „The American Journal of Clinical Nutrition“.

 

Ryžių dietos populiarios  tarp lieknėjančių žmonių

JAV, Kanados ir Danijos specialistai pastebi, kad nutukimą lemia ne sėdimas gyvenimo būdas ar persivalgymas, o medžiagų apykaitos sutrikimas, kurį sukelia aukštą glikemijos indeksą turintys maisto produktai. Todėl svorio metimo schema, kai reikia mažiau valgyti ir daugiau judėti, neveikia, nes antsvorį turinčių žmonių skaičius visame pasaulyje ir toliau auga.

Sumažinus greitai virškinamų angliavandenių kiekį, galima pašalinti pagrindinę riebalų kaupimosi priežastį ir atsikratyti nuolatinio alkio jausmo. Tai yra angliavandenių ir insulino modelio pagrindas, kuriame svarbu stebėti produktų sudėtį, o ne kiekį.

Tuo tarpu grikių ir ryžių dietos populiarios  tarp lieknėjančių žmonių, o avižiniai dribsniai yra būtinas produktas visų žmonių mityboje.

Mokslininkai įrodė, kad svarbu ne maisto kiekis, o jo kokybė. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“.

Pasak mokslininkų, žmogus priauga svorio, kai suvartoja daugiau kalorijų nei išeikvoja energijos, yra iš esmės klaidingas. Straipsnio autoriai siūlo alternatyvų angliavandenių-insulino modelį, pagal kurį pagrindinė nutukimo priežastis yra ne persivalgymas pats savaime, o per didelis aukštą glikemijos indeksą turinčio maisto, ypač perdirbto, turinčio daug greitai virškinamų angliavandenių, vartojimas.

 

Bandant taupyti „degalus“, sulėtėja medžiagų apykaita

Šie maisto produktai sukelia hormoninius pokyčius, kurie drastiškai keičia medžiagų apykaitą, skatina riebalų kaupimąsi ir svorio padidėjimą.

„Kai valgome labai perdirbtus angliavandenius, organizmas padidina insulino sekreciją ir slopina gliukagono sekreciją. Tai savo ruožtu duoda signalą riebalų ląstelėms kaupti daugiau kalorijų, todėl lieka mažiau energijos raumenims ir kitiems metaboliškai aktyviems audiniams aprūpinti“ – sakė tyrimo vadovas, Bostono vaikų ligoninės endokrinologas ir Harvardo medicinos mokyklos profesorius, dr. Davidas Ludwigas.

Anot jo, smegenis pasiekia signalai, kad organizmas negauna pakankamai energijos, o tai savo ruožtu sukelia alkio jausmą. Be to, organizmui bandant taupyti „degalus“, sulėtėja medžiagų apykaita. Dėl to galime likti alkani, net jei ir toliau priaugsime riebalų perteklių.

Šį atradimą padarę mokslininkai mano, kad jų modelis nutukimą ir svorio padidėjimą paaiškina geriau nei tradicinis energijos balanso modelis. Taigi, remdamiesi šia teorija, mitybos specialistai gali sukurti efektyvesnes svorio metimo strategijas. Užuot skatinę žmones valgyti mažiau, angliavandenių ir insulino modelis siūlo kitokį kelią, kuris labiau orientuotas į supratimą, ką valgyti. Dėl to žmonės galės numesti svorio, vengdami griežtų dietų.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą