Jei ant vaišių stalo netrūksta alkoholio, vartojate jį ne tik per šventes, bet pasitaikius bet kokiai progai ir vaikai visa tai mato, nesitikėkite, kad jie klausys jūsų paskaitų. Socialinių tinklų nuotrauka

Šeimos šventės su alkoholiu? Vaikai sėdi prie „suaugusiųjų stalo“ arba pasodinami prie atskiro „vaikiško“ stalo?  Pridėkite prie to aibę kitų klausimų: ar galima vaikams pilti sultis į vyno taures? Ar nekelia nerimo, kai vaikai irgi susidaužia taurėmis, mėgdžiodami suaugusiuosius? Ir kaip paaiškinti suaugusiųjų elgesį, kai jie išgeria per daug?

 

Su tokio amžiaus vaikais reikia dirbti atkakliai ir nuosekliai

Norint išvengti šių klausimų, reikia sistemingai ir iš anksto ugdyti vaikų požiūrį į alkoholį. Juk vaikų alkoholizmo problema visuomenėje kasmet tampa vis aštresnė, o gydytojai vis dažniau diagnozuoja vaikų alkoholio sindromą.

Susirūpinę tėvai klausia: ar  ne per anksti pradėti nuo ketverių ar penkerių metų vaikams aiškinti apie alkoholio daromą žalą?  Anot psichologų, kai tėvai moko vaikus nusiplauti rankas prieš valgant ir po pasivaikščiojimo, turėtų  tuo pačiu aiškinti, kad sveikata yra vertybė, kurią būtina saugoti.

Bet nepradėkite vaikui aiškinti apie alkoholio vartojimo pavojus ankstyvame amžiuje, tarsi skaitydami paskaitą. Geriau naudoti įvairias gyvenimo situacijas, emocijomis pabrėždami savo požiūrį į jas.

Pavyzdžiui, kai vaikas gatvėje pamato girtuoklį ar benamį, mama turėtų pareikšti dėl to baimę ar atjautą (taip emocingai, kad tai būtų galima perduoti vaikui) ir paaiškinti, kad piktnaudžiavimas alkoholiu turi blogų padarinių. Tą patį reikėtų daryti, kai, pavyzdžiui, vyras sėdi ant parko suoliuko su cigarete ar alaus buteliu rankoje, o vaikas tai pamato.

Su tokio amžiaus vaikais reikia dirbti atkakliai ir nuosekliai, kad jie nuo mažumės įprastų prie sveikos gyvensenos. Tinkama mityba, dienos režimas, fizinis aktyvumas, higiena ir panašiai  – tai padės užtikrinti, kad vaikas suvokia sveikatos vertę.

Kai vaikui sueina septyneri ar aštuoneri metai, alkoholio vartojimo pavojų galima pasakyti atviriau, naudojant aiškius pavyzdžius. Kitaip tariant, spręsdami užduotis, atlikdami įvairius testus šiomis temomis. Pavyzdžiui, galite išsiaiškinti užduotį,  per kiek laiko vairuotojas pamatys kliūtį ir pradės stabdyti būdamas blaivus ir girtas.

Tuo metu, kai vaikas jau aiškiai supranta, kas yra gerai, o kas – blogai, turite išmokyti jį teisingai atsisakyti alkoholio, jei jam siūloma išgerti. Paprasto „ne“ nepakanka, nes bendraamžiai gali pradėti erzinti, išvadinti „mamos sūneliu“ ir panašiai. Geriau atsakyti jiems  trumpai ir aiškiai: „Nenoriu ir jums nepatariu. Geriau žaisime futbolą“. Gebėjimas apginti savo poziciją yra labai svarbus, nes šiame amžiuje vaikai dažnai patenka į kitų įtaką.

 

Patartina naudoti netiesioginės įtakos metodus

Norint, kad paauglystėje pokalbiai apie priklausomybes būtų  naudingi, reikia palaikyti pasitikėjimo santykius su vaiku. Rimtas temas reikėtų aptarti ramiai, vengiant moralizavimų ir pamokslavimų.

Paauglystė yra laikotarpis, kai jaunimas nori pasirodyti suaugęs, nori, kad į jį atkreiptų dėmesį, stengiasi atsiskirti nuo tėvų. Todėl, jei iki tol tėvai  nepaaiškins jiems apie alkoholio  ir kitų žalingų įpročių pasekmes arba  pateiks juos neteisinga forma, dar blogiau – savo asmeniniu pavyzdžiu, vaikai galvos, kad vartoti alkoholį nėra nieko blogo.

Deja, bet tėvai, vaikui pradėjus vartoti alkoholį, pradeda daryti spaudimą jam, bausti ir net grasinti. Tokio „auklėjimo“ rezultatai dažniausiai būna liūdni.

Atsižvelgiant į paauglystės ypatumus, geriau neskaityti pamokslus vaikui autoritariniu tonu, o naudoti netiesioginės įtakos metodus.

Nebūtina mokyti vaikų apie žalingo alkoholio poveikio organizmui biologinius mechanizmus.

Vaikas labiau nustebs ir susimąstys, jei jis tarsi atsitiktinai išgirs istoriją apie pažįstamą kaimyną, tėvų draugą, kuris dėl alkoholio atrodo dešimt metų vyresnis ir dėl to prarado savo šeimą.

Paauglys greičiausiai neliks abejingas, išgirdęs istoriją apie perspektyvų futbolininką, kuris buvo pašalintas iš klubo ir neteko milijonų vertės honorarų už sporto režimo pažeidimus.

Bet svarbiausia, kad tėvai parodytų gerą pavyzdį. Juk vaikai stebi tėvus net kai nesėdi šalia jų. Jie žino apie jus daug daugiau, nei jūs manote. Todėl ir jūsų gėrimo įpročiai nelieka nepastebėti.

 

Geriausia, kai alkoholis suvokiamas neutraliai

Todėl jei ant vaišių stalo netrūksta alkoholio, vartojate jį ne tik per šventes, bet pasitaikius bet kokiai progai ir vaikai visa tai mato, nesitikėkite, kad jie klausys jūsų paskaitų.

Jei vaikas mažas, geriau, kad jis apskritai nedalyvautų ir nematytų suaugusiųjų šventės, kai alkoholis liejasi laisvai. Be to, patys vaikai  labiau džiaugiasi, kai gali žaisti žaidimus su atėjusių svečių vaikais. Tiesa, tokio amžiaus vaikams alkoholinių gėrimų klausimas dar nėra aktualus, todėl jie gali ir nekreipti dėmesio į jį.

Bet kai sūnus ar dukra pradeda domėtis tuo, kad suaugusieji geria alkoholį, turite iš anksto apgalvoti atsakymus į galimus klausimus.

Paaugliai prie šventinio stalo, ant kurio stovi alkoholis, gali ir sėdėti, žinoma, jei iš anksto įspėsite svečius, kad negalima siūlyti nepilnamečiams išbandyti alkoholinių gėrimų skonį.

Geriausia, kai alkoholis suvokiamas neutraliai ir prie stalo jis nesukelia daugiau emocijų nei kepta vištiena.

Atminkite, kad jus nuolat stebi sūnaus ar dukros akys, kurie ima iš jūsų pavyzdį. Todėl tėvai turėtų aiškiai žinoti saiką, nes girto tėvo (o juo labiau motinos) vaizdas yra bjauriausias ir baisiausias vaikui.

Bent kelis kartus per metus surenkite vakarėlį be alkoholio. Juos reikia rengti iš anksto ir apgalvotai, kad tiek suaugusiems, tiek vaikams čia būtų smagiau nei sėdint prie alkoholio nukrauto stalo. Tai reikalinga norint nuvertinti alkoholio būtinybę paauglių akyse bei pabrėžti abejingumą šiam gėrimui.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą