Alternatyvus ir puikus būdas kovoti su priklausomybe nuo telefono gali būti lankymasis įvairiuose renginiuose ar laisvalaikio užsiėmimų organizavimas, atsižvelgiant į ypatingus vaiko pageidavimus. Archyvo nuotrauka

Daugeliui kelia nerimą klausimai, kaip atsiranda priklausomybė nuo telefonų, planšetinių kompiuterių ir kitų programėlių? Ir kuo pavojinga priklausomybė nuo telefono vaikams?

Taip pat kokia pagrindinė klaida, kurią daro tėvai, bandydami sustabdyti savo vaikus nuo telefono ir interneto priklausomybės? Galų gale, ką daryti, jei vaikas priklausomas nuo telefono?

 

Paaugliai greičiausiai tampa priklausomybės nuo telefono aukomis

Įvairios neįtikėtinai patogios programėlės ir internetinės prekybos svetainės, taip pat neribotos komunikacijos galimybė greitai įsiveržė į šiuolaikinės visuomenės gyvenimą. Nepaisant visų technologinės pažangos privalumų, yra ir minusas – atsiranda priklausomybė nuo telefono.

Deja, bet dauguma žmonių yra priklausomi nuo telefono. Nomofobija yra baimė likti be telefono. Taip vadinama priklausomybė nuo telefono šiuolaikinėje visuomenėje. Šis terminas buvo sukurtas 2010 metais ir yra angliškos frazės „No mobile phone phobia“ santrumpa.

Remiantis statistika, apie 10 proc. žmonių yra priklausomi nuo telefono, o 70 proc. mūsų planetos gyventojų, turinčių išmanųjį telefoną, visiškai su jais nesiskiria. Didžioji dauguma tiesiog negali išsiversti be programėlių. Visa tai lemia plačiai paplitusią priklausomybės nuo telefono formavimąsi.

Kaip atsiranda priklausomybė nuo telefonų, planšetinių kompiuterių ir kitų programėlių?

Išmanusis telefonas yra modernus ir labai efektyvus būdas valdyti savo kasdienį gyvenimą. Su juo galite palaikyti ryšį su artimaisiais visą parą. Stebina tai, kad programėlė gali ne pagerinti gyvenimo kokybę, o, atvirkščiai, pakenkti žmogui, sukeldama nuolatinį nerimą. Tada atsiranda susikaupimo stygius, padidėjusio nerimo jausmas, bejėgiškumas ir kiti neigiami išgyvenimai – visa tai mums nutinka naudojantis programėlėmis. Vaikai ir paaugliai yra jautriausi tokiai patirčiai. Būtent jie greičiausiai tampa priklausomybės nuo telefono aukomis.

Pati priklausomybė nuo telefonų ir planšetinių kompiuterių, taip pat kitų dalykėlių yra ne kas kita, kaip nekontroliuojamas jų naudojimas, piktnaudžiavimas, galintis pabloginti psichinę ir fizinę žmogaus būklę, taip pat neigiamai paveikti jo socialinį gyvenimą.

Nuolat blaškomas žinučių ir skambučių, studijuodamas naujienų srautą ir, žinoma, žiūrėdamas juokingus vaizdo įrašus bei vaizdus, ​​žmogus netyčia praranda susidomėjimą jį supančiu pasauliu. Priklausomybė nuo telefono tiesiogine prasme griauna gyvenimą, vietoje palikdama tik tuštumą ir vienatvę, nes draugai ir artimieji gali pamažu atitolti. O vaikų ir paauglių priklausomybė nuo telefono yra net gana pavojinga.

Vaikų ir paauglių priklausomybė nuo telefono, planšetinio kompiuterio ir kitų programėlių – gana dažnas reiškinys. Tačiau ne visi supranta, kaip tai pavojinga. Pabandykime tai išsiaiškinti.

Tiesą sakant, priklausomybė nuo telefono slepia dvi pavojų grupes: fizinę ir socialinę psichologinę.

Fiziniai vaikų priklausomybės nuo telefono pavojai apima tiesioginį prietaisų poveikį augančiam kūnui. Moksliškai įrodyta, kad įvairių technologinių sprendimų naudojimas transformuoja psichikos procesus ir sukelia dėmesio išsiblaškymą bei atminties sutrikimus.

Be to, verta paminėti, kad paauglių priklausomybė nuo telefono gali sumažinti bendravimą su bendraamžiais ir žymiai sumažinti fizinį aktyvumą, kuris taip reikalingas augančiam organizmui.

Vaikų priklausomybės nuo telefono socialinis ir psichologinis pavojus slypi tame, kad sunku juos apsaugoti nuo nepageidaujamų kontaktų. Naudodamiesi socialiniais tinklais ir lankydamiesi svetainėse, kuriose pateikiama žalinga informacija, galite rimtai pakenkti paauglio psichikai.

Tačiau vaikų ir suaugusiųjų priklausomybė nuo telefono yra išgydoma. Jo atsikratyti daug lengviau nei kitų žalingų įpročių.

Prieš suprasdami, kaip atsikratyti priklausomybės nuo telefono, turėtumėte išmokti ją atpažinti. Tarp priklausomybės nuo telefono ir kitų įtaisų požymių verta pabrėžti sumažėjusį gebėjimą susikaupti, kognityvinių gebėjimų, įskaitant atmintį, problemų atsiradimą, sunkumus, su kuriais susiduriama priimant sprendimus, pasikartojančius galvos skausmus, neryškus matymą, skausmą kaklo stuburo srityje, miego sutrikimus, nemigą, žemą socializacijos lygį.

 

Reikia nustatyti programėlių naudojimo terminus

Nepaisydami priklausomybės nuo telefono ir kitų dalykėlių požymių, gali pablogėti sveikata ir išsivystyti skaitmeninė demencija, o tai reiškia atminties sutrikimą.

Didelė dalis tėvų nerimauja dėl galimos jų vaiko priklausomybės nuo telefono ir interneto. Tarp bandymų jiems užkirsti kelią labiausiai paplitęs sprendimas – draudimas naudoti programėles, o tai iš esmės neteisinga.

Atimti iš paauglio galimybę naudotis programėle be alternatyvaus pakaitalo yra iššūkis. Bet kokiu atveju paauglys galės rasti išeitį iš susidariusios situacijos ir, jei reikės, pasinaudos mokyklos draugų programėlėmis.

Norint sustabdyti ar išnaikinti jau egzistuojančią mylimo vaiko priklausomybės nuo telefonų, planšetinių kompiuterių ir kitų programėlių problemą, svarbu šią problemą spręsti sąmoningai.

Priklausomybė nuo telefono, jaunosios kartos liga, reikalauja neatidėliotino, bet gerai suplanuoto gydymo. Taigi, ką daryti, jei vaikas priklausomas nuo telefono? Kaip atsikratyti priklausomybės nuo telefono? Ar galima išvengti priklausomybės nuo telefono? Žinoma, nėra vieno atsakymo į šiuos klausimus. Tačiau tikrai įmanoma sumažinti jo atsiradimo tikimybę ir numatyti būdus, kaip ją išnaikinti.

Panagrinėkime efektyviausius būdus, kaip kovoti su priklausomybe nuo telefono ir interneto vaikams ir paaugliams. Pirmiausiai asmeniniu tėvų pavyzdžiu.

Be to, svarbu suprasti, kad šie dalykėliai yra neatsiejama šiuolaikinio paauglio kasdienybės dalis. Remiantis tuo, priklausomybės nuo telefono rizikos mažinimo arba jo panaikinimo poveikis turėtų būti pagrįstas specialiais principais, tarp kurių yra ir asmeninis pavyzdys.

Neturėtumėte taikyti jokių taisyklių ir atvirų apribojimų užsispyrusiam paaugliui. Užtenka patirtimi parodyti, kad be išmaniojo telefono ir interneto dar yra daug dalykų, galinčių paįvairinti kasdienybę.

Per didelė aistra  telefonui rodo, kad vaikas ieško įdomios veiklos, kuri gali būti naudinga ir suteikti teigiamų emocijų.

Alternatyvus ir puikus būdas kovoti su priklausomybe nuo telefono gali būti lankymasis įvairiuose renginiuose ar laisvalaikio užsiėmimų organizavimas, atsižvelgiant į ypatingus vaiko pageidavimus. Taigi, atitraukti dėmesį nuo programėlių gali padėti įprastos konstrukcijos, stalo žaidimai ar kūrybiniai rinkiniai, galintys suteikti daug nepamirštamų įspūdžių.

Kai vaikai priklausomi nuo telefono, daugiau laisvo laiko praleidžiama susibūrimams socialiniuose tinkluose, naujienų srauto studijoms ir, žinoma, įvairių programų bei aplikacijų naudojimui. Todėl puiki galimybė praversti vaiko laisvalaikį yra edukacinių programų įdiegimas. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas protiniams gebėjimams lavinti skirtiems žaidimams.

Bet koks žalingas pomėgis reikalauja apribojimų. Taip turi būti su priklausomybe nuo telefono. Norėdami jį įveikti, turite nustatyti programėlių naudojimo terminus.

Nors paauglystėje tai padaryti gana sunku, tačiau tai gana realu. Puikus pagalbininkas gali būti tėvų kontrolės programa, iš kurių viena efektyviausių yra „UsafeKids“.

Kitaip tariant, „UsafeKids“ pagalba galite ne tik apriboti programėlės naudojimo laiką, bet ir nustatyti papildomus apribojimus diegti žaidimus, skambinti ir prisijungti prie interneto.

Sumažinti išmaniojo telefono žalą galima tik taikant integruotą požiūrį, ypač jei yra priklausomybė nuo telefono ir interneto.

Kaip žinia, geriausias bet kokios ligos, taip pat ir priklausomybės nuo telefono, gydymas yra jos prevencija. Norint sumažinti vaikų įpročio nuolat naudoti įtaisus tikimybę, verta laiku nustatyti leistinas ribas.

Atminkite, kad vaikai yra pats brangiausias dalykas mūsų gyvenime. Vaiko saugumas yra esminė laimingo tėvystės gyvenimo dalis.

Žemiau jūsų dėmesiui – 3D animacinis trumpametražis filmas, kuriame vaizduojama jaunos paauglės mergaitės, kuri yra priklausoma nuo savo telefono, istorija. Kayla, 12 metų mergaitė, gavusi pirmąjį savo mobilųjį telefoną, tapo buvo nuo jo priklausoma. Ji visą savo laiką praleidžia su juo, kol galiausiai prarado dėmesį į kitus vykstančius įvykius. Šia 6 minučių trumpa animacija tikimasi padidinti paauglių supratimą apie priklausomybę nuo mobiliojo ryšio.

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą