Visi supranta, kad kurti šeimą – savotiškas gyvenimo iššūkis, kuriam galite būti pasirengę, bet galite būti ir visiškai nepasirengę. Arba gali ir ne visai suprasti, ką reiškia kurti naują šeimą, todėl ko gero kiekvienas turi savo pasirengimo idėją.

 

Tik mylintis ir mylimas žmogus gali pasakyti, kad gyvena prasmingą gyvenimą

Normalu stengtis būti laimingam. Tačiau visai kas kita mėginti „imtis visko“, mėgautis įvairiais pojūčiais ir emocijomis. Paprastai „imantis visko“, nepavyksta nieko. Galų gale tai nėra geras pavyzdys jaunajai kartai, kuri dažnai nori visko dabar ir iš karto. Be to, gimdytojai, remdamiesi „viskuo“, negalės užauginti psichologiškai sveiko ir laimingo vaiko. Tokiems vaikams ilgainiui tampa sunku sutarti šeimoje su tėvais. Ir nežinia, kas yra blogiau – jau suaugusiems vaikams gyventi kartu su tėvais ar vis dėlto palikti tėvų namus.

Kuo aukštesnis yra pagrindinis žmogaus gyvenimo tikslas, tuo jis atkakliau užsibrėžia ir įgyvendina savo šeimos gyvenimo tikslą. Ir tik siekdama aukščiausio tikslo, šeima gali būti visavertė. Kitaip tariant, meilė (ją teisingai interpretuojant) šeimoje ir žmogaus gyvenime turėtų būti didžiausias prioritetas. Ir pirmiausiai mylintis ir mylimas žmogus gali pasakyti, kad gyvena prasmingą gyvenimą.

Tuo tarpu nesantuokiniai ryšiai mažina žmogaus gebėjimą mylėti ir būti mylimam. Nesvarbu, ilgai ir dažnai trunkantys nesantuokiniai intymūs santykiai ir ypač gyvenant po vienu stogu susidėjus, slopina žmogaus norą kurti tradicinę šeimą.

Svarbus žmogaus pasaulėžiūros komponentas yra jo sugebėjimas keistis idėjomis su savo partneriu ir noras tobulėti. Deja, daug žmonių painioja save su kompiuterinių žaidimų personažais, kurių tikslas yra laimėti arba bent baigti žaidimą lygiosiomis.

Žmogaus gyvenimas yra beprasmis, netobulinant savęs, savo asmenybės. Šeimos krizės, neišvengiamos partnerių gyvenimo kelyje, bet jos verčia keistis, įveikti savo silpnybes vardan abiejų laimės. Jei žmogus yra pakankamai savikritiškas, jam nestinga teigiamo požiūrio, tada jis keičiasi gana nesunkiai, padėdamas įveikti krizę. Tada santuoką pavyksta išgelbėti ir ji pereina į naują etapą ir meilės lygį.

Bet yra žmonių, kurie nė už ką nenori keistis, todėl jie neišlaiko krizių išbandymo. Tada jų šeimose iš pradžių miršta likusios meilės trupiniai, kol galų gale santuoka žlunga.

 

Šeimos kūrimas  – toks pats sunkus darbas, kaip ir namo statyba

Trečiasis kriterijus – žinios apie šeimos kūrimą dažnai būna klaidinančios. Nemažai žmonių, ypač moterų, nelaimė yra aklas tikėjimas savo partneriais. Joms atrodo, kad tarpusavio jausmai išmokys visko šeimos gyvenime. Tai yra taip naivu, kaip galvoti, kad jei žmogus nori pasistatyti namą tik sau, tada jis grynai intuityviai, nieko netyrinėdamas ir neanalizuodamas vien savo noro sąskaita sugalvos, kaip jį pastatyti.

Bet jei jis galvoja ne tik apie save, bet ir apie savo antrąją pusę, vaikus, tada jis prieš pradėdamas statyti, pirmiausiai padarys namo projektą, po to paklos pamatus, nustatydamas teisingas skiedinio proporcijas ir žinos atsakymus į šimtus kitų klausimų, kylančių statybų metu.

Bet  jei žmogus  ir nori pasistatyti namą pats, o ne kad pastatytų statybininkai, jis vis tiek turi daug skaityti, gilintis, analizuoti ir konsultuotis statybų klausimais. Apskritai, įgyti žinių apie namų statybą.

O nesėkmingi šeimos namų statytojai dažnai apsiriboja diskusijomis su draugais ir bičiuliais – tokiais pat „neraštingais“ kaip ir patys kurdami šeimą.

Iš tikrųjų šeimos kūrimas  – toks pats sunkus darbas, kaip ir namo statymas. Tai yra, kaip ir statant namus, taip ir kuriant šeimas, yra taisyklių, modelių ir įgūdžių, kurių reikia mokytis. Kartais iš savo šeimos narių pasiskolinama įgūdžių, ateityje kuriant savo šeimą. Vis dėlto nedaugeliui pasiseka, nes tų žinių dažnai nepakanka.

Būsimų sutuoktinių noras atmesti kitų žmonių sektiną patirtį ir kurti šeimą laikantis savų principų:   „Mes viską padarysime savaip. Kai susitarsime tarpusavyje, tai padarysime “, paprastai baigiasi  nusivylimais. Žinoma, kiekvienas žmogus ir kiekviena šeima yra nepakartojama. Bet, kaip sakoma, jei plyta tuo metu turėtų kristi, ji bet kokiu atveju ir nukris.

Jauni žmonės, kuriantys šeimą pagrįstą ne žiniomis, o vadovaudamiesi vien emocijomis ir jausmais, vėliau ar anksčiau nusivilia dėl nepasiteisinusių lūkesčių. „Mes buvome kartu tol, kol kažką jautėme vienas kitam“, – sako jie. Tai kvaila, juokinga ir liūdna.

Žinojimas, kaip kuo ilgiau išlaikyti meilę santuokoje, kaip jos nenužudyti, kaip priversti ją ne tik išgyventi, bet  sustiprinti – tai yra visų žinių apie šeimos kūrimą esmė. Tačiau, deja, retam pavyksta tai padaryti.

 

Save daug sunkiau pažinti, nei bet kurį kitą

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta kyla natūralus klausimas: „Tai ką daryti? Kaip pasiruošti būsimai šeimai? “

Visų pirma turite pažinti save. Tai nėra taip paprasta. Žinia, save daug sunkiau pažinti, nei bet kurį kitą. Juo labiau pripažinti savo klaidas. Tačiau turint pakankamai noro, viską galima padaryti. Svarbiausia, nebijoti pripažinti savo trūkumų. Tai reiškia, kad turėtumėte būti pakankamai  savikritiški ir vengti savęs pateisinimo, nes savęs pateisinimas yra didžiausia kliūtis judėti pirmyn.

Norint labiau pažinti save,  reikia daugiau bendrauti su žmonėmis, sukeliančiais tiek teigiamas, tiek ir neigiamas emocijas. Tik iš to bus galima suprasti, kas jus džiugina, o kas priešingai – slegia ar erzina. Stebėdami savo reakciją į įvykius ir turėdami tam tikrų žinių, galite padaryti gana objektyvias išvadas apie save.

Paaiškėjus, kad susiduriate su gana rimtomis psichologinėmis problemomis, vadinasi, turite jas spręsti. Tiek savarankiškai, tiek ir padedant psichologams. Bet tikėtis, kad psichologas padarys viską už jus, tikrai neverta. Jums labai pasisektų, jei specialistas ne tik padėtų labiau pažinti save, bet ir nurodytų teisingą judėjimo kryptį, norint pasikeisti savyje. Bet kuriuo atveju, daug energijos ir pastangų turėsite įdėti patys.

Be to, kuo reikšmingesnė problema, tuo daugiau laiko skiriama jai išspręsti. Pavyzdžiui, savęs priėmimo, priklausomybei nuo meilės problemoms išspręsti gali prireikti trejų ar net penkerių metų, priklausomai nuo jūsų pastangų ir uolumo. Bet vis tiek geriau paaukoti 3–5 metus ir tada susikurti visavertę šeimą, nei paskubėti ir po to keletą metų kankinti save ir kitus, jaustis nelaimingiems,  o galiausiai likti ant didžiulių šeimos griuvėsių su dar didesne išgyvena psichine trauma.

Pakeisti pasaulėžiūrą yra labai sunku, bet įmanoma. Pirmiausia, žinoma, reikia skaityti įvairios literatūros tomis temomis, nes niekur kitur suprantamiau ir harmoningiau nerasite apie žmogaus gyvenimo prasmę.

 

Žmogaus gyvenimo būdas daro lemiamą įtaką jo pasaulėžiūros formavimuisi

Dažna klaida, ieškant tikrosios gyvenimo prasmės yra įsitikinimas, kad blaiviai viską išanalizavome ir padarėme išvadas. Tačiau anot psichologų, „mąstymo struktūrą lemia veiklos struktūra“. Tai reiškia, kad žmogaus gyvenimo būdas daro lemiamą įtaką jo pasaulėžiūros formavimuisi.

Taigi, pasaulėžiūrą galima pagerinti tik gerinant jo elgesį. Tarkime, iki santuokos žmogus gyvena gana palaidą gyvenimą, nuolat (arba ir ne dažnai) keičia sekso partnerius. Ir štai pagaliau jis nusprendė ruoštis šeimos kūrimui – skaito knygas apie gyvenimo prasmę. Bet jei pažinimo metu toks žmogus nepakeis savo elgesio, jis negalės pakeisti ir savo pasaulėžiūros.

Jei psichologinėse knygoje rašoma, kad iki santuokos geriau susilaikyti nuo sekso, jis sugalvos daugybė argumentų, kodėl tai netiesa ar netaikoma jam. Bet toks žmogus greičiausiai ir nepaims knygos į savo rankas, nes jo mąstymas iškreiptas dėl abejotino elgesio. Todėl vienintelė galimybė tokiam asmeniui ką nors suprasti  ir pakeisti savo gyvenime – tai  paskelbti bent kelių mėnesių trukmės savo lytinių santykių „moratoriumą“.

Trečiasis jūsų būsimos laimės komponentas – žinios apie šeimos kūrimą, yra vienas svarbiausių dalykų. Todėl jūsų pagrindinis uždavinys – suprasti šeimos gyvenimo tikslą, šeimos hierarchijos struktūrą, sutuoktinių poreikius. Taip pat verta iš anksto išsiaiškinti, kokie tipiški sunkumai iškyla šeimos gyvenime ir kaip jie yra sprendžiami. Didelė pagalba, ruošiantis šeimos gyvenimui, yra įvairūs rengiami kursai, kuriuose ir išsiaiškinami  pagrindiniai šeimos kūrimo principai bei kiti svarbūs klausimai.

 

parengta pagal parents.com

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą