Žinia, bet kuri motina linki savo dukteriai paties geriausio, bet taip, kaip ji pati dažnai supranta.   Tačiau augindama ir auklėdama savo dukterį, dažna motina net nenutuokia, kad dėl savo, tarkim, griežto ir atšiauraus charakterio, jau suaugusi duktė gali ne tik dažnai keisti sekso partnerius, bet ir turėti orgazmo problemų. Kaip motina turi elgtis su savo dukterimi, kad jos seksualinis gyvenimas būtų laimingas? Nes ir moteriškas seksualumas dažniausiai formuojasi nuo motinos daromos įtakos dukteriai. O nutinka visko, neretai visai nelauktų ir priešingų dalykų, nei tikėtasi.

Psichologai ir šeimos psichoterapeutai skiria aštuonis motinų charakterių tipus: infantiliška, viską draudžianti ar agresyvi, „nesanti“ arba nesidominti,  seksuali, frigidiška, perdėtai mylinti, motina višta ir motina bendrininkė.

Neretai mergaitei tenka atsidurti motinos vietoje

Infantiliška motina – tai itin emocinė moteris, pasižyminti nebrandžiu požiūriu į gyvenimą. Tai moteris, kuri taip ir nesugeba užimti suaugusio žmogaus poziciją gyvenime, naudojasi savo silpnumu ir primeta kitiems spręsti jos problemas.

Bendraudama su dukterimi, nuolat stengiasi būti „draugėmis“. Greičiausiai stengiasi pirkti ir vienodus drabužius, rengtis pagal tą patį stilių. Tačiau nesugeba santykiuose su dukterimi palikti reikiamo atstumo, todėl neretai mergaitei tenka atsidurti motinos vietoje.  Dažnai tokių moterų dukterys pasakoja, kad dėl tokios savo motinos ne kartą teko raudonuoti. O jau suaugusios dukters visas gyvenimas neretai pašvenčiamas infantiliškos motinos problemų sprendimui.  Ir jei tokioje šeimoje nėra stiprios asmenybės – vyro (arba jo iš viso nėra arba tėvas po padu) tai tada duktė prisiima vyrišką poziciją.

Infantiliškos motinos dukters seksualumas paprastai būna  apraizgytas daugybe sudėtingų dalykų. Neturėdama vaikystėje brandžios moters pavyzdžio, jai tenka pačiai kurti moteriškumą ir suaugusios moters seksualumą intuityviai arba sekant draugės pavyzdžiu.  Arba gali bręstant  semtis pavyzdžių iš kino filmų herojų bei kitų savo aplinkos moterų.

Tačiau jos seksualumas taip pat gali būti infantiliškas, kaip ir motinos. Tai yra tokia moteris paprastai laukia ir tikisi jausmingumo iš savo partnerio, tačiau pati labai retai parodo iniciatyvą.     Todėl norint tikėtis moteriškumo ir harmonijos tarpusavio santykiuose su vyru,  reikia išlaikyti atitinkamas ribas santykiuose su infantiliška motina, kadangi ji linkusi „susilieti“ su dukterimi ir kištis į jos asmeninį gyvenimą.

Dukters seksualumas gali būti iškreiptas

Draudžianti ar agresyvi motina linkusi įsakinėti savo dukteriai bei nurodinėti, kad neturėtų  jokių reikalų su vyrais. Ir apskritai seksu. Visada griežtai įsakinėja, bet dažniau žodžiais, o ne veiksmais. Be to, viską draudžiančios ir agresyvios motinos paprastai būna nepatenkintos ir savo seksualiniu gyvenimu.

Todėl ir  jos dukters seksualumas gali būti iškreiptas, kupinas neadekvačių norų ir perdėtų lūkesčių.  Nereti atvejai, kai agresyvių ir grubių motinų dukros gyvena palaidą seksualinį gyvenimą. Nepatyrusios motinos meilės ir šilumos, jos siūlo savo kūną mainais už joms suteikiamą meilę ir švelnumą.

Draudžiančių ir agresyvių, grubių motinų dukros nuolat skundžiasi anorgazmija,  jos nepajėgia būti ištikimos sekse, nori realizuoti vien savo troškimus, kadangi joms labai svarbu mėgautis partneriu.

Sekso terapeutai tai vadina „lėto sekso praktika“ Tai yra, kai preliudija užima gerokai ilgesnį laiką, nei lytinis aktas. O partnerių judesiai būna tarsi sulėtinti ir jie skiria perdėtai dėmesį kiekvienam prisilietimui ir glamonei.

 Dažnai duktė „nesančiai“ motinai būna „klaida“, sugadinusi  jos gyvenimą

Kai motinos „nėra“ , tiksliau ji visiškai nedalyvauja savo dukters gyvenime, nelieka ir abipusio ryšio. Duktė gali jaustis esanti nereikalinga ir trukdanti motinai gyventi pilnavertį gyvenimą. Nors motina gali gyventi ir aktyvų seksualinį gyvenimą, tačiau ji nesidomi dukterimi. Duktė dažnai būna motinai kaip  primestas įsipareigojimas arba „klaida“, sugadinusi  jos gyvenimą.  Dažnai savo „nebuvimą“ motina paaiškina tuo, kad duktė ne tokia, kokios ji norėtų.

Dukteriai tai būna didelė trauma ir per gyvenimą ją lydi ilgesys, liūdesys, tarsi būtų kažko brangaus netekusi. Jos užsisklendimą savyje pajunta ir kiti, greta jos esantys kiti artimi žmonės ar aplinkiniai.  Kaip bebūtų keista, būtent tokių, o ne agresyvių motinų dukterys dažniau tampa psichoterapeutų pacientėmis, turinčios rimtų psichikos sutrikimų.

„Nesamos“ motinos ir savo dukterų seksualiniame gyvenime nebūna. Jos nesidomi ir nežino, ar duktė turi draugą, sekso partnerį ir panašiai. Šio tipo motinoms iš esmės  ir neįmanoma būti „čia ir dabar“, nes jos dažnai pasineria į savo išgalvotus pasaulius arba susikuria išgalvotų istorijų siužetus.

Tokių motinų dukterų artimuose santykiuose su kitais – labai daug prieštaravimų. Tai reiškia, kad dažnai iškyla sunkumų, užmezgant artimus ir intymius santykius su priešingos lyties atstovais.  Linkusi demonstruoti partneriui, kad jis yra nesvarbus ir nebrangina jo. Tačiau nutraukti santykiai joms būna labiau griaunantys nei kitiems. Dėl to net susimąsto apie savižudybę.

Harmoningai ir paprastai gyvena tos, kurių gyvenime buvo alternatyvus moters motinos modelis: šilta, rūpestinga, mylinti. Ta gali būti ir močiutė, vyresnė sesuo, mokytoja. Per kontaktą su tomis moterimis, mergaitei pavyksta išsaugoti moteriškumą, subtilumą ir seksualumą.

Šio tipo motinos elgesys tik slopina dukters lytinį potraukį ir geismo pojūčius

Hyperseksuali mama – tai egoistinis moters tipas, kuri domisi tik savimi. Ji paprastai linkusi laikytis  hedonistinio gyvenimo filosofijos, palikusi dukrą „kelkraštyje“.  Mergaitė kasdien mato motiną besipuošiančią, su neįtikėtinai ryškiu makiažu, nuolat viliojančią ir gundančią vyrus.

Tokiai moteriai motinystė – grėsmė jos seksualiniam gyvenimui. Nes auganti duktė baugina tokią motiną, kuri bijo ne tik savo atžalos konkurencijos, bet  ir visais įmanomais būdais siekia užgniaužti jos moteriškumą ir patrauklumą.  Todėl auganti duktė neretai jaučiasi kvailelė ir niekam tikusi, nepriklausomai nuo to, kad ji yra protinga, graži ir daili.

Nepaisant to, šeimoje didžiausias dėmesys skiriamas tik vienai moteriai. Suprantama, ir tai bus ne duktė.  Negana to, dukteriai, tapus panele, šio tipo motina gali pradėti kėsintis ir į jos kavalierius. Nes viskas turi suktis tik aplink motiną ir visi interesai susivesti tik į ją. Ir priklausomai nuo patologijos lygio, motina gali visaip manipuliuoti, kurti intrigas, neigiamai apkalbėti savo dukterį ar kaip nors kitaip jai kenkti, norėdama išlikti dėmesio centre.

Tačiau seksualumo prasme toks motinos elgesys tik slopina dukters lytinį potraukį ir geismo pojūčius. Tartum jos seksualioji mamytė būtų įteigusi: „Tik aš turiu teisę mėgautis seksu! Bet ne tu!“. Todėl po to dukteriai būna sunku atrasti tinkamą sekso partnerį. Ne mažiau sunku patirti ir sekso malonumus, taip pat ir pasiekti orgazmą.  Nes įtikinusi dukterį, kad ji yra „pilka pelytė“ ir nieko neišsiskiria iš minios, kad ji yra negraži ir apkūni, tuo pačiu įkala į galvą, kad ją pasirinkęs vyras atliks didžiulį žygdarbį. Todėl ji turi būti visada pasirengusi aukotis dėl vyro seksualinio pasitenkinimo, norėdama jam įtikti ir  būti su juo.

Žinia, norint pasiekti harmonijos santykiuose, pora turi keistis ar dalintis savo emocijomis ir išgyvenimais. Tai yra reikia mokėti ne tik atleisti, bet ir pykti, ne tik nusileisti, bet ir pasakyti savo nuomonę.

Daugumai merginų sunkiausias uždavinys – laiku atitraukti motiną į šoną

Frigidiška motina –  visiška hyperseksualios mamos priešingybė!  Frigidiška motina nuolat kala į galvą savo dukteriai, kad seksas yra pasibjaurėtinas dalykas, teikiantis ne malonumus, o vien problemas ir bėdas. Kadangi tokia motina nepatiria jokių sekso malonumų, todėl smerkia ir bet kokį aplinkinių seksualų elgesį. Neigdama  bet kokį seksualumą, flirtą, įsimylėjimą, ji  stengiasi įtikinti ir savo dukterį, kad vyro ir moters santykiuose lydės tik neištikimybė, kad jausmai netikri, apsimestiniai.  Kartais  pasitelkdama  neįtikėtinai griežtus, smerkiančius, net „kastruojančius“ sekso išsireiškimus.

Bet nereti atvejai, kai tokių motinų dukterys, paauglystėje maištaujant, mėgina pasipriešinti motinos nustatytai  tvarkai ir leidžiasi į neįtikėtinus kraštutinumus. Aišku, tai neretai baigiasi  ir liūdnomis pasekmėmis – abortu arba priklausomybėmis. Nors tuo pačiu jų seksualumas būna „užrakintas“ ar „nelaisvėje“. Kitaip tariant, kuo stipriau motina įkala į galvą dukteriai, ką ji elgiasi nepadoriai ir netinkamai, tuo sunkiau  ateityje bus sulaužyti motinos įkaltus stereotipus. Net ir mėginant tą padaryti, dažniausiai baigiasi nesėkmingai.

Ko gero daugumai merginų sunkiausias uždavinys – prireikus ir laiku atitraukti motiną į šoną. Tai yra nustoti klausytis jos moralų ir galvoti savo galva.  Tik taip gali pavykti sėkmingai atrasti save ir teisingą savo gyvenimo kelią. Atrasti savo individualų moteriškumą ir seksualumą  – svarbu kiekvienai  merginai, bet frigidiškų motinų dukterims – tai itin svarbu.  Jos turėtų suprasti, kad negalima užsiangažuoti savyje. O priešingai – reikia stengtis visomis išgalėmis pasipriešinti ir suprasti, kad toliau negalima likti toje teritorijoje, kur pirmuoju smuiku griežia motina. Tik pamačiusi save iš šalies tikromis spalvomis, ji gali tikėtis harmoningo seksualinio gyvenimo ateityje.

Nuodija savo artimųjų gyvenimą  ir slopina jų laisvės pojūtį

Liguistai mylinti motina – tai savanaudiškos ir draudžiančios motinos tipas. Nors žvelgiant iš šalies, kitiems ji atrodo mieliausias žmogus pasaulyje. Iš tikrųjų ji nuodija savo artimųjų gyvenimą  ir slopina jų laisvės pojūtį. Dukrai tokia motina – ne kas kita, o despotė ir namų teroras. Dažnai manipuliuoja ja. Vienintelė paguoda ta, kad tokia motina niekur ir niekada nesulaukia palaikymo, kol galų gale neradusi psichologinės paramos ir pritarimo, įsitikina, kad jos gyvenimas – beprasmiškas ir nuėjo šuniui ant uodegos. Šio tipo motina, kaip tas pilkas vilkas pasakoje „Raudonkepuraitė“ , apsirengusi gerosios močiutės drabužiais.  Nes duktė šio tipo motinos „dvigubus standartus“ jaučia kiekvieną akimirką. „Taip, dukrele, eik pasivaikščioti su draugėmis. Juk tau neįdomu su manimi… Gerai jau gerai, aš viena  pasėdėsiu“, – pro sukąstus dantis išsunkia motina žodžius drebančiomis lūpomis. Šio tipo motinų dukroms iš esmės neįmanoma išsirinkti tinkamą elgesį. Kaip apskritai neįmanoma  įtikti tokioms motinoms, nes jos visada atranda būdą, priverčiantį dukterį jaustis kaltai. Ir kad ją kamuotų sąžinės graužatis.

Ne veltui sakoma, kad lazda turi du galus. Taip  auklėjama duktė, po kiek metų gali atsidurti ir  psichiatrijos ligoninių pacientų sąraše. Arba skųstis skrandžio ligomis, valgymo sutrikimais ir kitomis ligomis. Ne veltui sakoma, kad visos ligos prasideda nuo nervų. Dažnai tokios moterys pripažįsta, kad jų motinos niekada nebendravo šiltai ir nuoširdžiai, nekalbėjo apie jausmus, bet viskas būdavo pateikiama taip, tarsi duktė būtų nusiteikusi prieš motiną ar net veikusi prieš jos valią. Todėl prisiminimuose apie ją lieka tik didžiulė kaltė ir nusivylimas.

O seksualiniame gyvenime šio tipo motinos dukteriai nuolat atrodys, kad partneris nėra nuoširdus su ja. Net jei jis ir pagirs ją už nuostabią naktį, bet ji galvos, kad čia kažkas ne taip, kad jis pasakė tik iš mandagumo, nekalba teisybės, nutyli, ko nori iš tikrųjų.

Nesugeba susidoroti su gyvenimo sunkumais bei kliūtimis

Motina višta – dar vienas tipas, kai motina nori susilieti su savo dukterimi. Ji perdėtai rūpinasi savo dukterimi, liguistai saugo ją nuo visų, tuo pačiu kurdama iš jos dievybę. Šio tipo motinai – dukros norai yra įstatymai, nors jie neretai ir nėra įvykdomi, bet stengiamasi.  Duktė lepinama ir aukštinama iki dangaus.  Neretai šio tipo motinai yra būdinga maža savivertė ir savigarba. Panašu, atkeliavusi iš jos nelaimingos vaikystės, todėl stengiasi „išsigydyti“ idealizuodama savo dukters  vaikystę.

Pagrindiniai šio tipo motinos auklėjimo trūkumai yra menka dukters socialinė patirtis bei įgūdžiai ir nesugebėjimas susidoroti su gyvenimo sunkumais bei kliūtimis. Psichologų tvirtinimu, pamažu, priklausomai nuo amžiaus, vaikas turi patirti ir išgyventi sudėtingas situacijas, norint, kad jis grūdintųsi, susidūręs su išoriniu pasipriešinimu, ir ateityje tokios situacijos jam nebebūtų  pasaulio pabaiga.  Priešingu atveju, šio tipo motinų dukterys lieka  su „ mažų vaikų“ mąstymu net ir suaugusios, linkusios sutirštinti spalvas ir viską pernelyg dramatizuoti.

Be to, šio tipo motinų dukterų seksualumas gali būti infantiliškas, pasireiškiantis teatrališku elgesiu ir netikromis emocijomis bei išgyvenimais intymiuose santykiuose. Taip pat šios moterys linkusios keisti sekso partnerius, ieškodamos to vienintelio, kuriam būtų būdinga visų norimų savybių paletė. Tai reiškia, kad santykiuose su žmogumi, būtų aiškiai nubrėžtos ribos tarp to, kas galima ir to, ko ji nori. Tačiau motinų vištų  užaugintoms dukterims neretai prireikia ne tik partnerio supratingumo, bet daug meilės ir tikėjimo, kad ji galėtų sėkmingai įveikti motinos paliktas auklėjimo spragas.

 Augti tokioje aplinkoje – vienas malonumas ir patikima

Štai galų gale ir tobulos motinos tipas – motina bendrininkė. Paprastai jai harmoningai susiklosto santykiai ir su savo seksualumu, ir su dukterimi.  Šio tipo motina dėl seksualumo nepameta galvos, bet nelinkusi  ir su dukterimi dalintis detalėmis bei aptarinėti savo intymiąją gyvenimo pusę.  Tačiau jei jau suaugusi duktė paklaustų motinos apie jos seksualumą, suprastų, kad motina dėl to reikalo buvo laiminga. Galų gale net ir neturėdama tiesioginių įrodymų, duktė prieitų tokią išvadą, prisiminusi tėvų kalbėjimo toną, kad jie ne šiaip sau keletą kartų tikslindavo laiką, kada ji (duktė) grįš iš vakarėlio namo. Arba iš jų spinduliuojančių akių per išeigines, kai jie miegodavo ilgiau, nei įprasta.  Žinoma, ji suprasdavo, kad viso reikalo esmė ne vien tai, jog tėvai gerai išsimiegojo ir pailsėjo…

Šio tipo motina yra pakankamai dėmesinga ir švelni savo dukteriai. Ji yra geranoriška ir draugiška, bet vis tiek stengiasi išlikti motina, nesiprašydama į drauges savo atžalai. Augti tokioje aplinkoje – vienas malonumas ir patikima. Duktė jaučiasi saugi. Nors nemalonių  dalykų ar nepageidaujamų susidūrimų su išoriniu pasauliu duktė gali ir neišvengti, tačiau ji  įsitikinusi: nesvarbu, į kokią bėdą  bepatektų, bet motina visada padės ir palaikys ją. Svarbiausia, visada ir apie viską gali pasikalbėti su ja..

Bręstant dukrai, tokia motina viską padarys laiku: nupirks pirmąją liemenėlę, nuves pas kosmetologę, spuogams ir inkštirams ant veido neduodant ramybės, abi aptars menstruacijas ir nereikalingų plaukų šalinimo priemones bei būdus. Be to, rekomenduos dukteriai stilingus apdarus, bet tuo pačiu ramiai priims ir  susitaikys su jaunimui būdingomis keistenybėmis: keistomis šukuosenomis ir neįprastų spalvų plaukų dažymu.

Jei dukra paklaustų ką nors apie seksą, motina visada ne tik atsakytų, bet ir paaiškintų svarbiausius dalykus, negąsdindama savo atžalos, bet  ir nestumdama jos į pirmo pasitaikiusio po ranka vyro glėbį. Net ir padariusi klaidų, dukra drąsiai eis per gyvenimą, nes žinos, kad už jos stiprus, palaikantis, nespaudžiantis ir nieko nereikalaujantis užnugaris.

Dažnas žmogus turi savo vaikiškų nuoskaudų, užsilikusių nuo vaikystės, bet jie būna skirtingi ir gilumu, ir stiprumu. Tačiau jau suaugus, imame suprasti, kad sudėtinga motinos asmenybė pirmiausiai priklauso nuo  jos vaikystės ir to laikmečio, kai ji augo. Tačiau kaip ten bebūtų, pirmiausiai mes patys esame atsakingi už savo gyvenimą ir laimę.

 

parengta pagal psychologytoday.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą