Kai mylite vaiką, jau tuo padedate jo ateičiai. Jūs suteikiate jam paramą ir palaikymą, kurio jam reikia norint judėti į priekį. Archyvo nuotrauka

Tėvai savo vaikams visada nori geriausio gyvenime. Ne vienas jų gali būti ypač susirūpinę stengdamiesi sukurti tobulą aplinką savo vaikams.  Gera ateitis yra daugiau nei geri pažymiai mokykloje. Tėvai taip pat turėtų atsižvelgti į tokius dalykus kaip socialiniai įgūdžiai, sportiniai gebėjimai ir kiti panašūs veiksniai. Tikėsite ar ne, bet dauguma metodų, kuriais galite padėti savo vaikui pasiekti šviesesnį rytojų, prasideda nuo jūsų. Šiuos patarimus pateikė Vašingtono valstijos sveikatos tarybos pirmininkas, psichikos sveikatos komisaras ir licencijuotas šeimos terapeutas Blake‘as Griffinas Edwardsas, rašo educationcorner.com.

 

  1. Prisijunkite

Kai jūsų vaikai žinos, kad norite prie jų prisijungti  ir palaikote juos, jie bus pasirengę visada kreiptis pagalbos į jus, kai jiems to prireiks. Norėdami užmegzti ir sukurti šį teigiamą ryšį, turėtumėte sutelkti dėmesį į atvirą ir tiesioginį bendravimą ir pokalbius, būti dosnūs pritardami ir palaikydami. Taip pat parodykite nuoširdų susidomėjimą savo vaiko interesais. Klausykite savo vaikų, kai jie kalba. Būkite atviri jų nuomonei ir idėjoms. Įsivaizduokite, kad esate protingas ir mylintis. Priminkite jiems, kad mylite juos tiek žodžiais, tiek veiksmais. Neskubėkite reaguoti į netinkamą jų elgesį ir klaidas.

  1. Ugdykite sveikus įpročius

Mokymasis nusistatyti sveikas ribas – tiek emocines, tiek fizines – ir rūpintis savimi yra svarbūs gyvenimo įgūdžiai, kurių vaikai turi išmokti. Mums, suaugusiems, tai gali atrodyti savaime suprantama, bet iš tikrųjų vaikus reikia mokyti planuoti ir gaminti sveiką maistą. Skatinti pozityvų mąstymą tiek savyje, tiek aplinkiniuose. Kurti ir atlikti reguliarius pratimus. Atsižvelgti į jų nuomonę.

  1. Neturėkite didelių lūkesčių

„Neįtikėtinai didelių lūkesčių kėlimas visada yra nesveika ir bloga bet kuriam vaikui, tačiau tai nereiškia, kad ir jūs turėtumėte atsipalaiduoti, sako šeimos terapeutas Edwardsas. – Tyrimai parodė teigiamą ryšį tarp ilgalaikės vaiko akademinės sėkmės ir tėvų lūkesčių“. Tai galite padaryti patys:

pasidalinti savo įsitikinimais, bet būti pasirengusiais eiti į kompromisus ir būti lankstūs. Atvirai ir nuoširdžiai su vaikais aptarti savo lūkesčius. Pasidalinti savo mintimis. Atminkite, kad jų norai ir tikslai skirsis nuo jūsų, ir tai gerai. Padėkite ir palaikykite juos, kur tik galite.

  1. Leiskite vaikams pailsėti

Atsižvelgiant į tai, kiek vaikas turi nuveikti, kad gerai mokytųsi, kyla pagunda versti jį daug laiko ruošti namų darbus, nesuteikiant galimybės pailsėti. Tačiau specialistai įrodė, kad toks bandymas jais „pasirūpinti“ yra klaidingas. Ką reikia daryti?  Būtų labai naudinga, jei atokvėpio valandėlėmis vaikas užsiimtų buities darbais. Augančiam vaikui tai moko atsakomybės, skatina juos vertinti sunkų darbą, išmoksta susitvarkyti paskui save. Taip pat išmoksta gerai dirbti su kitais, kad palengvintų darbo krūvį ir atliktų užduotis. Galiausiai jie supranta ir įsisavina, kaip svarbu prisidėti prie misijos visos žmonijos labui.

  1. Pagirkite juos

Daugelis galvoja, kad pakanka vien pagirti savo vaikus, bet to neužtenka. Tyrimai parodė, kad teigiamas mąstymas turėtų būti skatinami pagyrimu už  vaiko įdėtas pastangas ir sunkų darbą, o ne už įgimtas savybes. Taip yra todėl, kad pagirti vaiką už jam būdingas savybes, pavyzdžiui,  protingumą ar talentingumą skatina: mąstymas, nesėkmės baimė, tikėjimas, kad jų savigarba priklauso nuo to, ar jie yra geri. Taip pat venkite bet kokių užduočių, kurios negali užtikrinti sėkmės iš pirmo karto, nes tai nepadės išmokti spręsti problemų.

Vaikas nusipelno pagyrimų, nepriklausomai nuo galutinio rezultato. Tai moko vaiką sutelkti dėmesį ir pabrėžti stengimąsi, o ne tik sėkmės rezultatą.

  1. Išmokykite vaikus kurti santykius

Žmogui sunku būti vienam. Mūsų poreikis bendrauti ir susieti savo likimą su kitais yra mūsų DNR veiksnys. Todėl labai svarbu, kad tėvai mokytų savo vaikus, kaip kurti tvirtus ir sveikus santykius, nes stiprūs santykiai yra labai svarbūs emociniam ir protiniam augimui. Sveiki santykiai teigiamai veikia psichologinę savijautą. Vaikai, neturintys artimų, prasmingų santykių, labiau linkę pažeisti  įstatymus. Nekyla stiprių ryšių trūkumo ir psichologinio pobūdžio problemos.  Vaikai, neturintys tvirtų santykių, dažnai turi žemesnius akademinius rezultatus.

Kad išvengtumėte tokių problemų, skirkite pakankamai laiko, kad išmokytumėte savo vaikus konfliktų sprendimo ir emocijų valdymo įgūdžių. Stenkitės suteikti jiems visas galimybes užmegzti ryšį su bendraamžiais, skatindami dalyvauti jiems patinkančiose veiklose ir bendruomenėse.

  1. Valdykite savo emocijas

Niekas negyvena vakuume, jau nekalbant apie mūsų vaikus. Kiekvienas iš jų, nepaisant ketinimų, vienaip ar kitaip, daro įtaką vienas kitam. Ir tai taip pat patvirtina mokslas! Tyrimai rodo, kad vaiko gebėjimui reguliuoti ir reikšti emocijas turi įtakos jo tėvų emocinė ir santykių būsena. Taip pat gebėjimas susitvarkyti su savo jausmais. Kitaip tariant, jūsų vaiko emocinė gerovė priklauso nuo jūsų savijautos. Jūsų stresas dažnai paliečia ir jūsų vaikus. Problemos jūsų santykiuose ar nestabili emocijų būsena neaplenks ir jūsų vaikų. Taigi, pirmiausiai išmokite valdyti savo psichinę ir emocinę sveikatą. Priešingu atveju galite turėti rimtesnį neigiamą poveikį savo vaikams, nei manote.

  1. Mokykite pasekmių, o ne bauskite

Tai gana paprastas ugdymo metodas. Jei jūsų vaikas elgiasi netinkamai, tiesiog pasakykite, kad jo laukia liūdnos pasekmės. O jei taip tęsis, laikykitės savo žodžio. Taip jie sužinos, kad veiksmai turi pasekmių. Tačiau tyrimai rodo, kad  fizinės bausmės trukdo vaiko ateičiai. Nes tai neprilygsta pasekmėms, ypač realiame pasaulyje. Moko vaiką, kad priimtinas problemų sprendimo būdas yra grasinimai. Bet tai nemoko nieko reikšmingo ar vertingo. Priešingai, jei skirsite laiko parodyti, kaip veikia priežastinis ryšys, tai padės vaikui suprasti, kokios yra tikrosios pasekmės. Skiepys jame  stiprų savimotyvacijos jausmą, suteiks galimybę jam suprasti ir pasitaisyti. Galų gale  sustiprins jų pasitikėjimą savimi.

  1. Leiskite vaikams užsiimti savo pomėgiais

Neretai visuomenė vaikams ir suaugusiems daro didžiulį spaudimą. O tai gali išgąsdinti ir uždusinti jūsų vaiką. Kaip galite įsivaizduoti, šis scenarijus netinkamas tiek vaikų, tiek suaugusiųjų  psichinei gerovei. Štai keletas paprastų būdų, kaip paskatinti savo vaikus užsiimti tuo, kas jiems patinka: leiskite jiems tiesiog mėgautis tuo, ką daro, be jokios nepageidaujamos kritikos ar komentarų. Atkreipkite dėmesį, kai jie dalijasi informacija apie savo naujausią hobį ar pomėgį. Stenkitės palaikyti jų pomėgius.  Skatinkite jų pastangas žodžiais, veiksmais ir dovanomis.

Supraskite, kad tai darydami jie negali užsidirbti pragyvenimui – juk kai kurie dalykai skirti tik asmeniniam malonumui ir pramogoms. Pabrėžkite tai, kas patinka jūsų vaikui, o ne tik tai, ką jam reikia tobulinti.

  1. Mokykite atkaklumo (svarbu jūsų vaiko sėkmei ateityje!)

Gebėjimas ir aistra nuolat siekti ilgalaikių tikslų nėra įgimti – jie skiepijami. Gebėjimas ištverti yra būtinas norint pasiekti bet kokius ilgalaikius tikslus ir svajones. Tai gali būti įdiegta jūsų vaikams skatinant juos ieškoti tikslų ir sėkmingai juos įgyvendinti.

Supažindinti vaikus su dalykais, kuriuos jie gali realizuoti arba kuriuos jie gali nuolat mokytis daugelį metų.

  1. Nusistatykite šeimos taisykles

Geras įprotis aptarti šeimoje visus reikalus. Tiesa, tai gali būti šiek tiek problema, ypač jei visi turi skirtingą tvarkaraštį – kaip paprastai būna, jei dirbate visą darbo dieną, o jūsų vaikai yra užimti mokykloje. Tačiau rezultatai to verti, nes tyrimai parodė, kas lemia geresnę ikimokyklinio amžiaus vaikų socialinę ir emocinę sveikatą. Tai suteikia jums ir vaikams laiko bendrauti vieni su kitais.

Jūs turite galimybę sužinoti apie savo vaikų gyvenimą. Tiek vaikas, tiek tėvas gali pasidalinti ir pamatyti, kas vyksta ir ką būtų galima padaryti geriau. Tai padeda ugdyti vaikų socialinius įgūdžius.

  1. Suteikite nuoširdžią meilę

Jūsų vaikams nepaprastai svarbu žinoti, kad mylite juos besąlygiškai. Tai ne tik moko juos nuoširdžios meilės, bet ir sukuria tvirtą pagrindą, kuriuo galėtų remtis sunkiomis dienomis. Štai keletas būdų, kaip parodyti jiems savo meilę ir paramą. Supraskite, kokios yra jų meilės kalbos, kad galėtumėte duoti ir priimti meilę tokią, kokią jie supranta ir priima.

Prireikus paguoskite juos žodžiais ir darbais. Visada priimkite juos su meile, kad ir kaip keistųsi aplinkybės ir lūkesčiai. Leiskite jiems žinoti, kad būsite šalia, kad ir ką jie darytų.

Kai mylite vaiką, jau  tuo padedate jo ateičiai. Jūs suteikiate jam paramą ir palaikymą, kurio jam reikia norint judėti į priekį. Jūs, kaip tėvai, metate iššūkį ir motyvuojate savo vaiką, kaip tėvai suteikiate vaikui meilės, o tai padės užtikrinti jūsų vaiko sėkmę ateityje!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą